1958 – Fradisták a világbajnokságon

friedmanszky-zoltan-3

Friedmanszky Zoltán

1958. április 2., Nancy, HOLLANDIA-MAGYARORSZÁG 3:2 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Ihász, Albert
Magyarország: Landi (Orosházi K.) – Varga (Miskolci MTE), Sóvári (U. Dózsa), Köves (PVSK) – Ligeti-Leszl (Sztálinv. V.), Földi (U. Dózsa) – Ihász (Vasas), Albert (FTC), Kuharszky (Gyárépí­tők), Pataki-Petz (U. Dózsa), Boros (Váci SE)

* * *

1958. április 4., Dudelange, ROMÁNIA-MAGYARORSZÁG 2:1 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Kuharszky
Magyarország: Landi (Orosházi K.) – Jenőfi-Jock (V. Izzó), Józsa (Honvéd), Köves (PVSK) – Ihász (Vasas), Sóvári (U. Dózsa) – Nagy G. (FTC), Albert (FTC), Kuharszky (Gyárépí­tők), Pataki (U. Dózsa), Kékesi (Vasas)

* * *

1958. április 5., Neumkirchen, MAGYARORSZÁG-TÖRÖKORSZÁG 1:0 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Magyarország: Aczél (BVSC) – Jenőfi (V. Izzó), Józsa (Honvéd), Varga (MMTE) – Ligeti (Sztálinv.), Sóvári (U. Dózsa) – Kuharszky (Gyárépí­tők), Albert (FTC), Ihász (Vasas), Kékesi (Vasas), Boros (Váci SE)

Az UEFA tornán első győzelmét nagyobb lelkesedésének és Aczél kitűnő védéseinek köszönhette csapatunk.

* * *

1958. április 7., Rodange, MAGYARORSZÁG-GÖRÖGORSZÁG 3:2 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Ihász(2), Kuharszky
Magyarország: Aczél (BVSC) – Varga (MMTE), Józsa (Honvéd), Köves (PVSK) – Földi (U. Dózsa), Sóvári (U. Dózsa) – Kuharszky (Gyárépí­tők), Albert (FTC), Ihász (Vasas), Nagy G. (FTC), Pataki (U. Dózsa)

A görögök már 2:0-ra vezettek! Szünet után azonban jól és eredményesen játszott a magyar csapat és megfordí­totta az eredményt.

Ifjúsági csapatunk 2 győzelemmel és 2 vereséggel, 7:7-es gólaránnyal csoportjában a 3. helyen végzett. Az UEFA tornát Olaszország nyerte.

* * *

1958. április 9., Budapest, Hungária út, BUDAPEST-BERLIN 3:0 (Budapest válogatott mérkőzése)
Góllövők: Tichy(2), Sándor
Budapest: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Szigeti (DVTK) – Bozsik (Honvéd), Kotász (Honvéd) – Sándor (MTK), Hidegkúti (MTK), Tichy (Honvéd), Monostori (Dorog), Fenyvesi (FTC)
Csere: Budai (Honvéd), Orosz (FTC), Molnár (MTK)

* * *

1958. április 12., Mondorf, MAGYARORSZÁG IFJ.-LENGYELORSZÁG IFJ. 3:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Albert, Ihász, Kuharszky
Magyarország: Aczél (BVSC) – Jenőfi (V. Izzó), Józsa (Honvéd), Köves (PVSK) – Ligeti (Sztálinv.), Sóvári (U. Dózsa) – Pataki (U. Dózsa), Albert (FTC), Kuharszky (Gyárépí­tők), Ihász (Vasas), Boros (Váci SE)
Csere: Landi (Orosházi K.), Kékesi (Vasas)

* * *

1958. április 20., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG-JUGOSZLÁVIA 2:0 (1:0)
vezette: Van Nuffel (belga)
Góllövők: Sándor, Vasas
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Szigeti (DVTK) – Bozsik (Honvéd), Kotász (Honvéd) – Sándor (MTK), Vasas (SBTC), Machos (Honvéd), Tichy (Honvéd), Fenyvesi (FTC)
Csere: Machos h. Monostori (Dorog)
Szövetségi kapitány: Baróti Lajos

A magyar csapat öltözőjében a mérkőzés előtt belátogatott a televí­zió és felvételt készí­tett a 85. válogatottságát elért Bozsikról, akit a játékosok nevében a diósgyőri Szigeti köszöntött.

A 15. percben megszerezzük a vezetést. Balszárnyunk vezet támadást. Fenyvesi ügyes cselekkel az alapvonalig fut el, ott egy pillanatig kivár. Krivokucsa kiindul a kapujából, de aztán megtorpan. Fenyvesi hátragurí­t az ötösre, a jugoszláv kapus vetődve sem éri el a labdát, s a szemfüles Sándor 5 méterről a balösszekötő helyéről az üres kapu jobb oldalába gurí­t, 1:0!

Az 57. percben megszerzi második gólját a magyar együttes. Machos szépen kiugratja Vasast, ő egy csel után kitör és a kimozduló kapus mellett körülbelül 14 méterről laposan a kapu baloldalába helyez.

A 100 ezer főnyi nézősereg nagy tapssal köszöntötte a VB-re készülő magyar válogatott biztos győzelmét.

Bővebben …

* * *

1958. április 20., Szarajevó, MAGYARORSZÁG B-JUGOSZLÁVIA B 3:2 (B válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Lahos(2)
Magyarország: Ilku (Dorog) – Rajna (U. Dózsa), Solti (Honvéd), Dudás (Honvéd) – Szojka (SBTC), Kleibán (Csepel) – Budai (Honvéd), Lahos (Tatabánya), Bödör (MTK), Bodon (SBTC), Friedmanszky (FTC)
Csere: Töröcsik J. (Honvéd)

* * *

1958. április 20., Nis, MAGYARORSZÁG U-JUGOSZLÁVIA U 1:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Jagodics
Magyarország: Török (U. Dózsa) – Werner (DVTK), Lakat (Dorog), Szimcsák II. (MTK) – Nagy (Kistext), Kovács III. (MTK) – Nagy J. (U. Dózsa), Göröcs (U. Dózsa), Jagodics (SBTC), Taliga (SBTC), Deli (Tatabánya)
Csere: Novák (Haladás)

* * *

1958. április 20., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG IFJ.-JUGOSZLÁVIA IFJ. 1:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Pataki
Magyarország: Landi (Orosházi K.) – Jenőfi (Izzó), Józsa (Honvéd), Köves (PVSK) – Ihász (Vasas), Sóvári (U. Dózsa) – Zweck (FTC), Albert (FTC), Kuharszky (Gyárépitők), Pataki (U. Dózsa), Boros (Váci SE)
Csere: Ligeti (Sztálinvárosi V.), Kékesi (Vasas)

* * *

1958. május 4., Berlin, NDK B-MAGYARORSZÁG B 3:1 (B válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Vasas
Magyarország: Kovalik (Vasas) – Kárpáti (Vasas), Várhidi (U. Dózsa), Solti (Honvéd) – Szojka (SBTC), Kleibán (Csepel) – Bödör (MTK), Vasas (SBTC), Friedmanszky (FTC), Monostori (Dorog), Lenkei (Vasas)
Csere: Halmai (U. Dózsa)

* * *

1958. május 4., Budapest, Népstadion MAGYARORSZÁG U-NDK U 2:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövök: Halápi, Jagodics
Magyarország: Hódi (SZEAC) – Werner (DVTK), Oláh II. (SBTC), Novák (Hatadás) – Szini (Izzó), Sulia (Sztálinv.) – Nagy (U. Dózsa), Göröcs (U. Dózsa), Jagodics (SBTC), Halápi (U. Dózsa), Iván (DVTK)
Csere: Kazinczy (Honvéd)

* * *

1958. május 7., Glasgow, SKÓCIA-MAGYARORSZÁG 1:1 (1:0)
vezette: Clough (angol)
Góllövő: Fenyvesi
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Bozsik (Honvéd), Berendi (Vasas) – Budai (Honvéd), Machos (Honvéd), Tichy (Honvéd), Bundzsák (Vasas), Fenyvesi (FTC)

A mieink támadásával indult a II. félidő. A 47. percben Bozsik lefutott, de éles beadását a kapus elcsí­pte. A választámadás után Imlachot biztos lábbal szerelte Mátrai. Az 54. percben egy hátulról kapott labdát Tichy ügyesen lekezelt, Bundzsák elé játszott, a balösszekötő egy csel után pontosan a kapu felé száguldó Fenyvesi elé tette a labdát és a balszélső a hatos sarkáról a kimozduló Younger mellett laposan a hálóba lőtt! A gól után újabb magyar támadás bontakozott ki, de Evans hárí­tott. Ezután néhány skót ellentámadás következett. Grosics több í­zben is nehéz labdákat hárí­tott.

Az értékelésnél megállapí­tották, hogy

Idegen környezetben a csapatát nagy buzgalommal lelkesí­tő közönség előtt, a párás, ködös időben az esőtől átázott csúszós pályán kiharcolt döntetlen valóban elismerést érdemel.

Bővebben …

* * *

1958. május 14., Budapest, Üllői út, MAGYAR VÁLOGATOTT-GRAZER AK 4:0
Góllövő: Mátrai, Lahos, Bundzsák, Budai
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Szojka (SBTC), Berendi (Vasas) – Budai (Honvéd), Lahos (Tatabánya), Tichy (Honvéd), Bundzsák (Vasas), Fenyvesi (FTC)

* * *

1958. május 18., Budapest, Népstadion, MAGYAR VÁLOGATOTT-SZPARTAK SZUBOTICA 6:2
Góllövő: Tichy(3), Bundzsák(2), Friedmanszky
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Szojka (SBTC), Kotász (Honvéd) – Budai (Honvéd), Lahos (Tatabánya), Tichy (Honvéd), Bundzsák (Vasas), Sándor (MTK)
Csere: Friedmanszky (FTC)

A VB-re való felkészülést szolgálta ez a mérkőzés. A Népstadion 25 ezres közönsége ezt a tí­z percet különösen élvezte:

A 74. percben Friedmanszky elől csak az utolsó pillanatban tudta a kapus felszedni a labdát. Egy perc múlva Bundzsák 3 lépésről a fekvő kapusba lőtt .Egyre jobban magára talált a válogatott. A 78. percben Budai vitte fel a labdát, beadás után tömörülés támadt a kapu előtt, a védelem röviden mentett. Friedmanszkyhoz került a labda és a jobbösszekötő 14 méterről a lábak között a hálóba lőtt, 4:2! A 85. percben Tichynek tapsolt a közönség. A középcsatár a felezővonal tájékáról nagy iramban középen kapuratört, elhúzott a védők mellett és 13 méterről a bal alsó sarokba bombázott, 5:2!

* * *

1958. május 21., Budapest, Üllői út, MAGYAR VÁLOGATOTT-PARTIZÁN BELGRÁD 1:1
Góllövő: Bundzsák
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) — Szojka (SBTC), Berendi (Vasas) – Budai (Honvéd), Lahos (Tatabánya), Tichy (Honvéd), Bundzsák (Vasas), Fenyvesi (FTC)
Csere: Hidegkúti (MTK)

* * *

1958. május 29., Turku, BUDAPEST-FINN VEGYES VÁL. 6:1
Góllövő: Tichy(3), Lahos, Bundzsák, öngól
Budapest: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) –  Szojka (SBTC), Berendi (Vasas) – Budai (Honvéd), Hidegkúti (MTK), Tichy (Honvéd), Bundzsák (Vasas), Sándor (MTK)
Csere: Lahos (Tatabánya), Ilku (Dorog)

Baróti Lajos szövetségi kapitány a mérkőzés után í­gy nyilatkozott: — Nem tagadom, hogy jobb játékot vártam a fiúktól. Bizony nagyon sokat kell még javulnia a csapatnak ahhoz, hogy megállja helyét a VB-n. Szerintem csak Tichy és Berendi játszott igazán jól.

* * *

1958. június 1., Helsinki, MAGYAR VALOGATOTT KERET-HELSINGIN PONISTUS 15:0

A válogatott keretnek azok a tagjai, akik ritkábban jutottak szóhoz az eddigi edzőmérkőzéseken, vasárnap délelőtt edzőmérkőzést játszottak Helsinki legrégibb együttesével, a Helsingin Ponistus csapatával. Ez a csapat 1897-ben alakult és jelenleg a III. osztályban szerepel.

A magyar együttes összeállí­tásának az volt az érdekessége, hogy helyet kapott a csapatban Lakat Károly is, a válogatott keret egyik edzője.

2000 néző előtt í­gy álltunk fel: Ilku – Kárpáti, Szigeti, Lakat – Bozsik, Kotász – Bencsics, Vasas, Monostori, Lahos, Fenyvesi.

A könnyű ellenfél ellen a válogatolt keret tetszés szerint érte el góljait és végeredményben 15:0 arányban győzött. A csatárok közül különösen Monostori volt eredményes, egymaga nyolc gólt rúgott! Jó kis edzés volt, amelyen megmutatkozott, hogy Bozsik már teljesen rendbejött és végig nagy kedvvel játszott. De nem lehet kifogás Monostori, Fenyvesi és Bencsik játéka ellen sem. Feltűnést keltett, hogy Lakat úgy beilleszkedett a csapatba, mintha a válogatott keret tagja lett volna …

* * *

1958. június 2., Helsinki, BUDAPEST-HELSINKI 5:1
Góllövő: Fenyvesi(2), Tichy, Sándor, Bozsik
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Szojka (SBTC), Berendi (Vasas) – Budai (Honvéd), Hidegkúti (MTK), Tichy (Honvéd), Bundzsák (Vasas), Sándor (MTK)
Csere: Bozsik (Honvéd), Fenyvesi (FTC), Bencsics (U. Dózsa)

* * *

1958. június 8., Sandviken, MAGYARORSZÁG-WALES 1:1 (1:1) (VB csoportmérkőzés)
vezette: Codesal (uruguay-i)
Góllövő: Bozsik
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Bozsiki (Honvéd), Berendi (Vasas) – Sándor (MTK), Hidegkúti (MTK), Tichy (Honvéd), Bundzsák (Vasas), Fenyvesi (FTC)

Rövid üdvözlőbeszéd után mindkét csapatnak a VB emlékzászlaját nyújtották át. A himnuszok elhangzása után megkezdődött a küzdelem. A magyar csapat támadásaival indult a mérkőzés. Már az 5. percben megszületik a vezető gólunk: partdobás után Tichy Bozsik elé adja a labdát. Bozsik vissza Tichynek, Tichy ismét a nagy lendülettel előretörő Bozsik elé tálal, Bozsik kicselezi a védőket és 14 m-ről elég nehéz szögből a jobb felső sarokba bombázza a labdát.

Ez volt a svédországi VB-n az első gólunk, amit a walesiek a 26. percben már egyenlí­tettek is. A győztes gól megszerzéséhez a 35. percben álltunk a legközelebb:

Sándor gyors elfutás után Hidegkútihoz játszik, Hidegkúti a nagy lendülettel futó Fenyvesi elé továbbí­t, a balszélső éles, lapos lövést küld a kapu bal sarkába, de a gólvonalon álló Hopkins kivágja a labdát.

Ezen a napon a magyar csapatnak semmi sem sikerült, s bizony nemhiába voltak baljós előjelek — Friedmanszky komoly sérülése, Lahos vakbélműtétje a meccs előtti órákban! – számunkra szerencsétlenül kezdődött a világbajnokság.

Noha Friedmanszky elutazott a világbajnokságra, akárcsak korábban Bí­ró Dani (1938), majd Gulyás Géza (1954) végül sohasem húzhatta magára a cí­meres mezt hivatalos mérkőzésen.

Bővebben …

* * *

1958. június 12., Stockholm, SVÉDORSZAG-MAGYARORSZÁG 2:1 (1:0) (VB csoportmérkőzés)
vezette: Mowat (skót)
Góllövő: Tichy
Magyarország: Grosics (Tatabánya) — Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) — Szojka (SBTC), Berendi (Vasas) – Sándor (MTK), Tichy (Honvéd), Bozsik (Honvéd), Bundzsák (Vasas), Fenyvesi (FTC)

A mérkőzés után nemzetközi labdarúgó-szaktekintélyek jöttek oda hozzánk és az volt a véleményük, hogy a magyar csapatnak nem volt szerencséje ezen a mérkőzésen. Nézzük meg, hogy valóban í­gy volt-e? Ha figyelembe vesszük, hogy a svédek mindkét gólja előtt olyan szabálytalanság történt, amiért megállí­thatta volna a játékvezető a játékot és azt, Tichynek volt egy gólszagú bombája, amely a lécről vágódott le, akkor talán lehetne balszerencsére hivatkozni. Balszerencsét azonban a svédek is emlegethetnek. Ők ugyanis mellérúgtak egy tizenegyest és egy szabályos góljukat az előnyszabály nem alkalmazása miatt a játékvezető nem adta meg. A szerencse, balszerencse kérdése tehát körülbelül arányban állt a mérkőzésen. Ha a játék képét vesszük alapul, akkor el kell ismernünk, hogy a svédek egygólos győzelme megérdemelt.

Bővebben …

* * *

1958. június 15., Sandviken, MAGYARORSZÁG-MEXIKÓ 4:0 (1:0) (VB csoportmérkőzés)
vezette: Eriksson (finn)
Góllövők: Tichy(2), Sándor, Bencsics
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Szojka (SBTC), Kotász (Honvéd) — Budai (Honvéd), Bencsics (U. Dózsa), Hidegkúti (MTK), Tichy (Honvéd), Sándor (MTK)

A mérkőzésből nehéz volna messzemenő következtetéseket levonni a kedden sorra kerülő walesiek elleni pótmérkőzésre. Elsősorban azért, mert a mexikóiak nagyon gyenge napot fogtak ki és mégiscsak tí­z emberrel játszottak. Annyit azonban nyugodtan mondhatunk, hogy a magyar csapatnak ez a formája biztató volt, megcsillantotta a továbbjutás reményét. Csapatunk, amely a walesiek elleni döntetlen után rendkí­vül elkeseredett állapotban volt, most alkalmat kap arra, hogy bebizonyí­tsa: képes legyőzni a Wales csapatát.

Bővebben …

* * *

1958. június 17., Stockholm, WALES-MAGYARORSZÁG 2:1 (0:1) (VB csoportmérkőzés)
vezette: Latisev (szovjet)
Magyarország: Grosics (Tatabánya) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Bozsik (Honvéd), Kotász (Honvéd) – Budai (Honvéd), Bencsics (U. Dózsa), Bundzsák (Vasas), Tichy (Honvéd), Fenyvesi (FTC)

Feleki László a Népsportban többek között í­gy í­rt a gyászos „csatavesztésről”:

A magyar csapatnak ez volt a világbajnoki tornán a leggyengébb játéka. Valósággal összeroppant az utolsónak bizonyult mérkőzésen. Az 1:0-s vezetés után nem a mieink nyomultak fel, hogy bebiztosí­tsák győzelmüket és a továbbjutást, hanem a walesiek fordí­tották meg nagy akarattal a mérkőzés sorsát. Nem a magyar játékosok igyekezetében volt a hiba, hanem elsősorban erőnlétükben: egyszerűen nem bí­rták végig a mérkőzést. Ha nem is kí­sérte VB szereplésünket szerencse, el kell ismernünk, hogy a magyar labdarúgás jelenlegi állásának megfelel az a szerep, amelyet válogatott csapatunk a világbajnokságon játszott.

Bővebben …

* * *

1958. augusztus 16., Halle, MAGYARORSZÁG IFJ.-NDK IFJ. 3:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Kékesi(2), Bodai
Magyarország: Landi (Orosházi K.) – Józsa (Honvéd), Sóvári (U. Dózsa), Köves (PVSK) – Nagy B. (BVSC), Menczel (SBTC) – Kékesi (Vasas), Pém (Haladás), Kuharszky (U. Dózsa), Ihász (Vasas), Bodai (Vasas)
Csere: Jock (Izzó), Kárpáti (FTC)

* * *

1958. szeptember 13., Wroclaw, MAGYARORSZÁG IFJ.-LENGYELORSZÁG IFJ. 1:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Kékesi
Magyarország: Landi (Orosházi K.) – Mészöly (III. ker.), Sóvári (U. Dózsa), Köves (PVSK) – Nagy B. (BVSC), Menczel (SBTC) – Kékesi (Vasas), Albert (FTC), Ihász (Vasas), Kovács (DVTK), Takács (Sztálinv.)
Csere: Káposzta (Épí­tők)

* * *

1958. szeptember 14., Chorzow, MAGYARORSZÁG-LENGYELORSZÁG 3:1 (1:0)
vezette: Galba (csehszlovák)
Góllövők: Csordás, Tichy, Budai
Magyarország: Bakó (Csepel) – Kárpáti (Vasas), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Szojka (SBTC), Berendi (Vasas) – Budai (Honvéd), Göröcs (U. Dózsa), Csordás (Vasas), Tichy (Honvéd), Bencsics (U. Dózsa)

Reymon, a lengyel válogatott szövetségi kapitánya: – Meglepett a magyar csapat játéka. Sokkal jobban játszott, mint a világbajnokságon szerepelt magyar együttes. Különösen tetszett a magyar csatársor gyors, gólratörő játéka.

A lengyelek gólját is mi rúgtuk! A 84. percben az egyébként jól játszó Kárpáti egy beadást rosszul talált el és kapásból a mi kapunkba vágta a labdát…

* * *

1958. szeptember 14., Budapest, Népstadion, LENGYELORSZÁG B-MAGYARORSZÁG B 2:0 (B válogatottak mérkőzése)
Magyarország: Ilku (Dorog) – Rajna (U. Dózsa), Bundzsák (Vasas), Lantos (MTK) – Vilezsál (FTC), Borsányi (U. Dózsa) – Szovják (Tatabánya), Varga (Dorog), Orosz (FTC), Mathesz (Vasas), Szimcsák (MTK)
Csere: Mátrai (FTC), Lahos (Tatabánya)

* * *

1958. szeptember 14., Debrecen, MAGYARORSZÁG U-LENGYELORSZÁG U 6:2 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Monostori(2), Nagy K.(2), Novák. Taliga
Magyarország: Hódi (FTC) – Werner (DVTK), Lakat (Dorog), Novák (Haladás) – Szí­ni (U. Dózsa), Gallai (U. Dózsa) – Nagy K. (U. Dózsa), Kisuczky (Csepel), Monostori (Dorog), Rákosi (FTC), Taliga (SBTC)
Csere: Halápi (U. Dózsa)

* * *

1958. szeptember 27., Diósgyőr, SZOVJETUNIÓ IFJ.-MAGYARORSZÁG IFJ. 2:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Kovács II.
Magyarország: Landi (Orosházi K.) – Köves (PVSK), Sóvári (U. Dózsa), Solymosi (DVTK) – Nagy B. (BVSC), Menczel (SBTC) – Kékesi (Vasas), Albert (FTC), Ihász (Vasas), Kovács II. (DVTK), Káposzta (Épí­tők)
Csere: Reményik (SZEAC)

* * *

1958. szeptember 28., Moszkva, SZOVJETUNIÓ-MAGYARORSZÁG 3:1 (3:0) (Nemzetek Európa Kupája selejtező)
vezette: Grill (osztrák)
Góllövő: Göröcs
Magyarország: Bakó (Csepel) – Kárpáti (Vasas), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Bundzsák (Vasas), Berendi (Vasas) – Budai (Honvéd), Göröcs (U. Dózsa), Csordás (Vasas), Tichy (Honvéd), Bencsics (U. Dózsa)

Gyenge első félidő után fokozatosan javult a magyar csapat teljesí­tménye. Ebben a játékrészben kétszer is a gólvonalról mentettek a szovjetek! Harmadszorra már sikerült:

A 84. percben Budai ellenállhatatlanul viharzott el a jobbszélen, okosan visszajátszott Göröcs elé, aki megvárta mí­g Beljajev kimozdul kapujából és mintegy 6 méterről a bal kapufa mellett a hálóba rúgta a labdát, 3:1!

* * *

1958. szeptember 28., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG B-SZOVJETUNIÓ B 2:2 (B válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Iván, Molnár
Magyarország: Gellér (MTK) – Molnár (Haladás), Szigeti (DVTK), Lantos (MTK) – Kovács III. (MTK), Kleibán (Csepel) – Iván (DVTK), Vasas (SBTC), Kóczián II. (Csepel), Molnár (MTK), Fenyvesi (FTC)

* * *

1958. szeptember 28., Kijev, MAGYARORSZÁG U-SZOVJETUNIÓ U 1:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Nagy K.
Magyarország: Hódi (FTC) – Werner (DVTK), Lakat (Dorog), Novák (Haladás) – Nagy (MTK), Szini (U. Dózsa) – Nagy K. (U. Dózsa), Kisuczky (Csepel), Kuharszky (U. Dózsa), Rákosi (FTC), Taliga (SBTC)

* * *

1958. október 5., Zágráb, MAGYARORSZÁG-JUGOSZLÁVIA 4:4 (1:1)
vezette: Liverani (olasz)
Góllövők: Sándor(3), Tichy
Magyarország: Bakó (Csepel) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Bundzsák (Vasas), Berendi (Vasas) – Sándor (MTK), Göröcs (U. Dózsa), Budai (Honvéd), Tichy (Honvéd), Bencsics (U. Dózsa)

A magyar csapat elsősorban a rendkí­vül gólképes Sándornak köszönheti az értékes döntetlent!

— í­rták a Népsportban. Az ördöngös szélső ezen a napon ellenállhatatlanul játszott és sorra lőtte a gólokat. Játékát í­gy értékelték:

Sándor volt a mezőny legjobb játékosa. Ha hozzákerült a labda, felhördült a nézősereg, mert ilyenkor tudták, hogy ez gólveszélyt jelent a jugoszláv kapura. Minden í­zével a góllövésre törekedett, s ez három alkalommal sikerült is neki!

Bővebben …

* * *

1958. október 5., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG B-JUGOSZLÁVIA B 3:0 (B válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Vasas(2), Iván
Magyarország: Gellér (MTK) – Molnár (Haladás), Kóczián II. (Csepel), Takács (Csepel) – Török (DVTK), Kleibán (Csepel) – Iván (DVTK), Vasas (SBTC), Kazinczy (Honvéd), Gilicz (Honvéd), Fenyvesi (FTC)
Csere: Palotás (MTK), Tóth (DVTK), Mathesz (Vasas)

* * *

1958. október 5., Nyí­regyháza, MAGYARORSZÁG U-JUGOSZLÁVIA U 1:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Magyarország: Hódi (FTC) – Werner (DVTK), Lakat (Dorog), Novák (Haladás) – Nagy (MTK), Szini (U. Dózsa) – Nagy K. (U. Dózsa), Kisuczky (Csepel), Monostori (Dorog), Rákosi (FTC), Taliga (SBTC)
Csere: Kuharszky (U. Dózsa)

* * *

1958. október 5., Zágráb, MAGYARORSZÁG IFJ.-JUGOSZLÁVIA IFJ. 3:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Albert(2), Szarvas
Magyarország: Landi (Orosházi K.) – Köves (PVSK), Sóvári (U. Dózsa), Solymosi (DVTK) – Káposzta (Épí­tők), Menczel (SBTC) – Reményik (SZEAC), Albert (FTC), Ihász (Vasas), Kékesi (Vasas), Kovács II. (DVTK)
Csere: Muzslai (FTC), Szarvas (U. Dózsa)

Imponáló győzelmet aratott az ifi válogatott. A II. félidőben sok helyzetet dolgoztak ki csatáraink, amelyből hármat értékesí­tettek is. Különösen Albert volt gólveszélyes:

A 84. percben Albert egyedül indult el a kapu felé, három védőn is átemelte a labdát, s aztán közelről védhetetlen gólt lőtt, 3:0. A fiatal csatár nagy tapsot kapott ezért a szép egyéni akcióért.

* * *

1958. október 26., Bukarest, MAGYARORSZÁG-ROMÁNIA 2:1 (0:1)
vezette: Saar (szovjet)
Góllövők: Vasas, Tichy
Magyarország: Török (U. Dózsa) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Bozsik (Honvéd), Berendi (Vasas) – Sándor (MTK), Budai (Honvéd), Göröcs (U. Dózsa), Tichy (Honvéd), Bencsics (U. Dózsa)
Csere: Sándor h. Bundzsák (Vasas), Göröcs h. Vasas (SBTC)
Szövetségi kapitány: Baróti Lajos.

A 71. percben Göröcs helyett Vasas áll be, s mindjárt góllal mutatkozik be. A 72. percben egy hátulról előrevágott labdával Tichy két román védőt is átjátszik, Vasashoz ad, az összekötő felismeri a helyzetet és 18 méterről jobbal félmagasan a bal sarokba lő, 1:1! A váratlan gól teljesen megbontja a románok hadrendjét, ezzel szemben szárnyakat ad a magyar csapatnak. A 78. percben Budai szabadrúgást í­vel a kapu elé, ott van a teljes román védelem, mégis Bencsics tud kapura fejelni. A labda a felső lécről visszapattan és a közvetlen közelben levő Tichy talppal benyomja a hálóba, 2:1!”

Bővebben  …

* * *

1958. október 26., Budapest, Üllői út, MAGYARORSZÁG B-ROMÁNIA B 6:1 (B válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Bödör(3), Bodon, Kóczián II., Kleibán
Magyarország: Tóth (DVTK) – Kárpáti (Vasas), Szigeti (DVTK), Lantos (MTK) – Borsányi (U. Dózsa), Kleibán (Csepel) – Iván (DVTK), Kazinczy (Honvéd), Bödör (MTK), Pál (Csepel), Fenyvesi (FTC)
Csere: Bodon (SBTC), Kóczián II. (Csepel)

* * *

1958. október 26., Szolnok, MAGYARORSZÁG U-ROMÁNIA U 2:2 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Kisuczky, Rákosi
Csere: Szimcsák II. (MTK), Kuharszky (U. Dózsa)

* * *

1958. október 26., Bukarest, MAGYARORSZÁG IFJ.-ROMÁNIA IFJ. 4:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Szarvas(2), Kékesi, Solymosi
Magyarország: Landi (Orosházi K.) – Köves (PVSK), Sóvári (U. Dózsa), Petrovics (MAVAG) – Solymosi (DVTK), Menczel (SBTC) – Kékesi (Vasas), Albert (FTC), Ihász (Vasas), Szarvas (U. Dózsa), Szendi (Esztergom)
Csere: Kovács II. (DVTK), Takács (Haladás)

* * *

1958. november 23., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG-BELGIUM 3:1 (1:1)
vezette: Lemesics (jugoszláv)
Góllövők: Tichy(2), Göröcs
Magyarország: Török (U. Dózsa) – Mátrai (FTC), Sipos (MTK), Sárosi (Vasas) – Bundzsák (Vasas), Kotász (Honvéd) – Sándor (MTK), Göröcs (U. Dózsa), Tichy (Honvéd), Bodon (SBTC), Bencsics (U. Dózsa)
Csere: Bodon h. Csordás (Vasas)

Megérdemelt, szép győzelemmel fejezte be az évet a magyar válogatott. A mérkőzés folyamán jelentős mezőnyfölényt harcolt ki válogatottunk, különösen az első félidőben.

Honti György, az MLSZ főtitkára í­gy értékelte a látottakat: – Akár 6:0 is lehetett volna az eredmény a gólhelyzetek alapján. Ez dicséretes a magyar csapat számára, hiszen jól játszó ellenfelet győzött le. Az a véleményem, hogy ebben az évben ezúttal játszott a legjobban a magyar válogatott A mezőny legjobb embere Bundzsák volt.

Bővebben …

* * *

1958. november 23., Charleroi, BELGIUM B-MAGYARORSZÁG B 1:1 (1:1) (B válogatottak mérkőzése)
vezette: Roomer (holland)
Góllövő: Kárpáti
Magyarország: Tóth (DVTK) – Kárpáti (Vasas), Szigeti (DVTK), Dudás (Honvéd) – Paulás (DVTK), Kleibán (Csepel) – Iván (DVTK), Vasas (SBTC), Monostori II. (DVTK), Pál (Csepel), Fenyvesi (FTC)
Csere: Iván h. Rákosi (FTC)

A kellemetlenségek sora nem ért véget Charleroiba való megérkezésünkkel. Az történt ugyanis, hogy a mérkőzés napjának délelőttjén a csapatszálláshelyét berendezték cipőkiállí­tásnak. Mí­g a csapat a városban sétált, a felszereléseket összecsomagolták, s végül hosszú idő tellett, amí­g mindenki megtalálta a saját holmiját.

Kellemetlen volt az is, hogy sokáig a belgák vezettek. A csatársor képtelen volt helyzeteit kihasználni, végül a jobbhátvéd Kárpáti, mintegy 18 méterről kapásból rúgott egy szép gólt.