1968 – Olimpiai bajnok: Magyarország

1968. március 27., Szófia, Levszki stadion, BULGÁRIA “A” – MAGYARORSZÁG “B” 3:2 (“B” válogatott mérkőzése)
Góllövők: Kozma(2)
Magyarország: Fatér (Csepel) – Keglovich (Győri Vasas ETO), Orbán (Győri Vasas ETO), Izsáki (Győri Vasas ETO) – Konrád (Pécsi Dózsa), Szucsányi (DVTK) – Pusztai (SZEAC), Szalai (SBTC), Kozma (SZEAC), Kű (Videoton), Kalmár (Csepel)
Csere: Rottenbiller (Csepel), Gondár (Csepel)

* * *

1968. április 7., Cannes, FRANCIAORSZÁG IFJ.- MAGYARORSZÁG IFJ. 3:0 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Magyarország: Mészáros (Egyetértés) — Pál (SZMTE), Kollár (Ú. Dózsa), Vágó (Ceglédi VSE) — Maurer (Pécs), Pozsgai (Győr) — Radics (Vasas), Kiss (MTK), Branikovits (FTC), Nagy L. (Ú. Dózsa), Tóth A. (Ú. Dózsa)

* * *

1968. áprilisi 9., Monaco, MAGYARORSZÁG IFJ. – NDK IFJ. 4:1 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Branikovits(2), Radics, Enge (öngól)
Magyarország: Mészáros (Egyetértés) — Pál (SZMTE), Maurer (Pécs), Vágó (Ceglédi VSE) — Pozsgai (Győr), Nagy F. (Ú. Dózsa) — Radics (Vasas), Kovács (Vasas), Branikovits (FTC), Nagy L. (Ú. Dózsa), Tóth A. (Ú. Dózsa)

A magyar csapat az utolsó 20 percben szemkápráztató játékot nyújtott. Folyamatosan gördültek a támadások, helyzet-helyzet után teremtődött, és ha az értékesí­tés jobban sikerül, fiataljaink a torna legnagyobb gólarányú győzelmét arathatták volna.

* * *

1968. április 10., Brüsszel, ANDERLECHT – BUDAPEST VÁLOGATOTT 2:1 (Budapest válogatott mérkőzése)
Góllövők: Korsós
Budapest: Fatér (Csepel) — Novák (FTC), Mészöly (Vasas), Szűcs (FTC), Ihász (Vasas) — Menczel (Vasas), Rákosi (FTC) — Fazekas (Ú. Dózsa), Kozma (SZEAC), Farkas (Vasas), Korsós (Vasas)

* * *

1968. április 12., Monaco, MAGYARORSZÁG IFJ. – GÖRÖGORSZÁG IFJ. 2:1 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Branikovits, Nagy L.
Magyarország: Mészáros (Vasas) — Pál (SZMTE), Maurer (Pécs), Vágó (Ceglédi VSE) — Pozsgai (Győr), Nagy F. (Ú. Dózsa) — Radics (Vasas), Kovács F. (Vasas), Branikovits (FTC), Nagy L. (Ú. Dózsa), Tóth A. (Ú. Dózsa)

A csoportból Franciaország jutott tovább, a magyar gárda a 2. helyen végzett és kiesett.

* * *

1968. április 17., Budapest, Népstadion, BUDAPEST VÁLOGATOTT – FIORENTINA 3:3 (Budapest válogatott mérkőzése)
Góllövők: Kozma, Novák, Ferrante (öngól)
Budapest: Fatér (Csepel) — Keglovich (Győr), Mészöly (Vasas), Ihász (Vasas) — Mathesz (Vasas), Szűcs (FTC) — Kozma (SZEAC), Varga (FTC), Farkas (Vasas), Menczel (Vasas), Rákosi (FTC)
Cs: Mátrai (Egyetértés), Novák (FTC)

A Szovjetunió elleni EB mérkőzésre készülő válogatott a 86. percig 3:1-re vezetett. Az olaszok a 90. percben egyenlí­tettek …

* * *

1968. május 2., Liverpool, ANGLIA “U” – MAGYARORSZÁG “U” 4:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Magyarország: Lévai (Bp. Honvéd) — Kelemen (Bp. Honvéd), Hunyadi (Csepel), Salamon (DVTK), Fejes (Videoton) — Dunai III (Ú. Dózsa), Szalai (SBTC), Vidáts (Vasas) — Kocsis (Bp. Honvéd), Mártha (Dunaújváros), Kozma (SZEAC)

* * *

1968. május 4., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG – SZOVJETUNIÓ 2:0 (1:0) (EB negyeddöntő)
vezette: Van Ravens (holland)
Góllövők: Farkas, Göröcs
Magyarország: Fatér (Csepel) — Novák (FTC), Solymosi (Ú. Dózsa), Ihász (Vasas) — Mészöly (Vasas), Szűcs (FTC) — Fazekas (Ú. Dózsa), Göröcs (Ú. Dózsa), Varga (FTC), Farkas (Vasas), Rákosi (FTC)
Szövetségi kapitány: Sós Károly

Az 1968-as év első — s mint később kiderült — utolsó előtti válogatott mérkőzésére megtelt a Népstadion hatalmas arénája, melynek oka a nagy tét volt: a nemzetek Európa Kupájának négyes döntőjébe jutás. A rutinos játékosok közül nem állhatott rendelkezésre Albert Flórián, akit sérülése a lelátóra száműzött.

Ritkán látható nagyszerű mérkőzést hozott a két csapat találkozója.

A 23. percben szereztük meg a vezetést. Ihász—Rákosi volt a labda útja a bal oldalon. Rákosi a kapu elé lőtte a labdát, Farkas rácsapott, s 6 méterről jobb lábbal kapura nyeste a labdát. Kavazasvili vetődött, már-már úgy látszott elcsí­pi a labdát, az azonban kiperdült a kezéből, s a kapu bal oldalában kötött ki, 1:0.
A 84. percben Varga kapott jó labdát a félpálya közelében, nagyszerűen kiugratta Rákosit, a balszélső kitűnően adott a kapu elé. Farkas és Kavazasvili ugrott fel, a labda a kapus kezéről Göröcs elé pattant, aki egyből, mintegy 5 méterről, a kapu bal oldalába lőtt, 2:0. Vastapsot kapott a mérkőzés végén levonuló magyar tizenegy. Ez volt az első eset, hogy a szovjet válogatottat 2:0-ra sikerült legyőzni!

A mérkőzés után Sós Károly szövetségi kapitány elsősorban a játékosok lelkesedését dicsérte, de már ekkor figyelmeztetett, hogy Moszkva még hátra van.

A játékosok nyilatkozataiból is kiderült, félnek a moszkvai mérkőzéstől, a 2:0-s előny nem életbiztosí­tás a Luzsnyiki stadionban.

A magyar—szovjet EB negyeddöntő este a városligeti Gundel étteremben baráti vacsorával fejeződött be. Az est keretében Max Urbini a France Football főszerkesztője adta át a lap hagyományos dí­ját, az „Aranylabdát” az európai labdarúgó szakí­rók értékelése alapján 1967 legjobb játékosának, Albert Flóriánnak. A francia lap főszerkesztője kifejezte azt a reményét, hogy Albert a kitüntetéssel tovább folytatja sikeres pályafutását. Albert Flórián pár szavas válaszbeszédében köszönte meg a tüntető Aranylabdát.

Bővebben …

* * *

1968. május 11., Moszkva, SZOVJETUNIÓ – MAGYARORSZÁG 3:0 (1:0) (EB negyeddöntő)
vezette: Tschentscher (NSZK)
Magyarország: Tamás (DVTK) — Novák (FTC), Solymosi (Ú. Dózsa), Ihász (Vasas) — Mészöly (Vasas), Szűcs (FTC) — Varga (FTC), Komora (Bp. Honvéd), Albert (FTC), Farkas (Vasas), Rákosi (FTC)

Egy hét alatt mintha kicserélték volna a két csapatot… Igaz, Albert ismét sorompóba állt, vállalta a játékot, sőt Sós kapitány Komora Imrét is beállí­totta — taktikai okokból. Erősödött tehát a budapesti csapat, annak ellenére, hogy a nagyszerűen debütált Fatér sérülés miatt nem vállalhatta a játékot, s í­gy ismét Tamás Gyula került a kapuba.

A mérkőzés előtt Gusztav Wiederkehr, az UEFA elnöke látogatta meg a csapatokat az öltözőben, s érdekes bejelentést tett. Eszerint az idegenben lőtt gólok nem számí­tanak duplán, 3:1-es szovjet győzelemnél tehát új mérkőzést játszanak a csapatok Lipcsében.

A szovjet válogatott 100 ezer néző hangerejétől támogatva óriási lendülettel rohamozott. És amikor a 20. percben Solymosi és Tamás közös hibájából hálónkba került a labda, a mieink idegessége csak fokozódott. A hazaiak pedig egyre nyugodtabban, nagy önbizalommal játszottak és fokozatosan nyomasztó fölénybe kerültek. Sajnos a mieink olyan mérsékelt teljesí­tményt nyújtottak, hogy bizony sokszor csak a szerencse mentette meg csapatunkat az újabb góloktól. Kétgólos előnyünk végül is kevésnek bizonyult, a magyar csapat kiesett a további küzdelmekből.

Bővebben …

* * *

1968. május 30., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG “U” – ANGLIA “U” 1:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Kocsis
Magyarország: Bicskei (Bp. Honvéd) — Kelemen (Bp. Honvéd), Gál (DVTK), Fejes (Videoton) — Szalai (SBTC), Konrád (Pécs) — Szabó (Haladás), Kocsis (Bp. Honvéd), Kozma (SZEAC), Básti (SBTC), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Radics (Vasas), Szabó II. (Videoton)

* * *

1968. július 23., Budapest, Hungária krt., MAGYAR OLIMPIAI VÁLOGATOTT – WISMUT AUE 4:0 (Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Fazekas, Kocsis, Varga, Básti
Magyarország: Fatér (Csepel) — Keglovich (Győr), Dunai (MTK), Páncsics (FTC) — Menczel (Vasas), Szűcs (FTC) — Kocsis (Bp. Hon­véd), Varga (FTC), Dunai III (Ú. Dózsa), Fazekas (Ú. Dózsa), Básti (SBTC)

A nemzetközi előkészületi mérkőzés első félidejében nagyszerűen játszottak a mieink. Előbb Fazekas talált a hálóba, majd Kocsis ballábas bombagólja következett. S aztán a félidő végén az a fejesgól, amelyről többen eskü alatt vallották, hogy legalább egy évtizede nem láttak olyant. Básti balszélről pontosan í­velt középre, Varga kiemelkedett és hihetetlen erővel fejelte a labdát a hálóba.
A II. félidőben Básti bombázott a kapuba, í­gy alakult ki a 4:0-ás siker.

* * *

1968. augusztus 14., Geelen, MAGYAR OLIMPIAI VÁLOGATOTT – FORTUNA GEELEN SC 2:0 (Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Menczel, Dunai II.
Magyarország: Fatér (Csepel) — Novák (FTC), Páncsics (FTC), Noskó (Ú. Dózsa) — Menczel (Vasas), Szűcs (FTC) — Kocsis (Bp. Honvéd), Varga (FTC), Fazekas (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa), Nagy L. (Ú. Dózsa)
Csere: Básti (SBTC)

* * *

1968. augusztus 21., Budapest, Csepel, MAGYAR VÁLOGATOTT – VORWÄRTS BERLIN 1:0
Góllövők: Farkas
Magyarország: Szentmihályi (Ú. Dózsa) — Novák (FTC), Solymosi (Ú. Dózsa), Ihász (Vasas) — Mathesz (Vasas), Rákosi (FTC) — Bene (Ú. Dózsa), Göröcs (Ú. Dózsa), Albert (FTC), Farkas (Vasas), Korsós (Vasas)
Csere: Mátrai (Egyetértés)

* * *

1968. szeptember 4., Tatabánya, MAGYAR OLIMPIAI VÁLOGATOTT – NDK “U” 1:2 (Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Fazekas
Magyarország: Fatér (Csepel) — Novák (FTC), Dunai (MTK), Páncsics (FTC) — Menczel (Vasas), Szűcs (FTC) — Szőke (FTC), Varga (FTC), Fazekas (Ú. Dózsa), Dunai II (Ú. Dózsa), Sárközi (MTK)
Csere: Szarka (Haladás), Noskó (Ú. Dózsa), Vági (Bp. Honvéd), Pusztai (SZEAC)

* * *

1968. október 13., Guadalajara, Jalisco stadion, MAGYARORSZÁG – EL SALVADOR 4:0 (1:0) (Olimpia csoportmérkőzés – Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Menczel, Dunai II., Fazekas, Sárközi
Magyarország: Fatér (Csepel) – Novák (FTC), Páncsics (FTC), Noskó (Ú. Dózsa) – Juhász I. (FTC), Szűcs (FTC) – Fazekas (Ú. Dózsa), Sárközi (MTK), Menczel (Vasas), Dunai II. (Ú. Dózsa), Nagy L. (Ú. Dózsa)
Csere: Fazekas h. Kocsis L. (Bp. Honvéd), Sárközi h. Básti (Salgótarján)
Szövetségi kapitány: Lakat Károly

Nehezen lendült játékba a magyar csapat. Bár fölényben játszottak, de gól csak Menczel szabadrúgásából esett. Lélektanilag fordulópontot jelentett a második félidőbeli első negyedóra, amikor is két újabb góllal lelohasztotta csapatunk az ellenfél küzdőkedvét. Az utolsó gól volt a legszebb. Nagy labdáját Sárközi kapta, két cselt csinált, aztán mintegy 17 m-ről küldött pompás lövése a bal alsó sarokba vágódott.

Bővebben …

* * *

1968. október 15., Guadalajara, Jalisco stadion, MAGYARORSZÁG – GHÁNA 2:2 (2:2) (Olimpia csoportmérkőzés – Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Dunai II., Menczel
Magyarország: Fatér (Csepel) – Keglovich (Győr), Páncsics (FTC), Noskó (Ú. Dózsa) – Juhász (FTC), Szűcs (FTC) – Fazekas (Ú. Dózsa), Sárközi (MTK), Menczel (Vasas), Dunai II. (Ú. Dózsa), Nagy L. (Ú. Dózsa)
Csere: Sárközi h. Kocsis L. (Bp. Honvéd), Fazekas h. Básti (Salgótarján)

1:0-ra a ghánaiak vezettek, majd Dunai II fejesgóllal egyenlí­tett. Menczel szép lövéssel vezetést szerzett, de az afrikai csapat még szünetig kiegyenlí­tett. A II. félidőben Nagy László hibázott óriási helyzetekben, igaz néhányszor nekünk is szerencsénk volt. íme az utolsó 17 perc eseményei:

A 73. percben csak a szerencse segí­tett nekünk — Malik lövése a jobb kapufáról Stewans elé pattant, aki szerencsére Fatér kezébe fejelte a labdát. Aztán két perc alatt újabb két kapufát értek el a ghánaiak, mindkét lövés a felső lécen csattant. A mérkőzés utolsó negyedórájában kiábrándí­tóan játszott a magyar csapat. Az ellenfél veszélyesen támadott és — győzelmet érdemeltek volna.

Bővebben …

* * *

1968. október 17., Guadalajara, Jalisco stadion, MAGYARORSZÁG – IZRAEL 2:0 (1:0) (Olimpia csoportmérkőzés – Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Dunai II.(2)
Magyarország: Fatér (Csepel) – Novák (FTC), Dunai L. (MTK), Noskó (Ú. Dózsa), Páncsics (FTC) – Juhász I. (FTC), Szűcs (FTC) – Fazekas (Ú. Dózsa), Menczel (Vasas), Dunai II. (Ú. Dózsa), Básti (Salgótarján)
Csere: Juhász I. h. Szalai (Salgótarján)

A játék képe és helyzeteink alapján elmondható, hogy a javuló formában játszó magyar csapat győzelmi aránya nagyobb is lehetett volna. Ezzel a 2:0-val válogatottunk csoportelsőként került a legjobb 8 közé.

Bővebben …

* * *

1968. október 20., Guadalajara, Jalisco stadion, MAGYARORSZÁG – GUATEMALA 1:0 (0:0) (Olimpia negyeddöntő – Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Szűcs
Magyarország: Fatér (Csepel) – Novák (FTC), Dunai L. (MTK), Páncsics (FTC), Noskó (Ú. Dózsa) – Juhász I. (FTC), Szűcs (FTC) – Fazekas (Ú. Dózsa), Menczel (Vasas), Dunai II. (Ú. Dózsa), Básti (Salgótarján)
Csere: Menczel h. Kocsis L. (Bp. Honvéd), Básti h. Szalai (Salgótarján)

Csak a legnagyobb küzdelem árán sikerült bejutni az elődöntőbe. Guatemala válogatottja alaposan megkeserí­tette a mieink életét, mert nemcsak rendkí­vül lelkesen, odaadóan, hanem jól is játszott. A magyar csatárok gyengén játszottak, végül is egy védőjátékos, Szűcs fejesgóljával nyertük meg a mérkőzést.
A mérkőzés krónikájához tartozik, hogy Dunai Lajos az első, Noskó a II. félidőben a gólvonalról rúgta ki a labdát!

Bővebben …

* * *

1968. október 22., Mexikóváros, Azték stadion, MAGYARORSZÁG – JAPÁN 5:0 (1:0) (Olimpia elődöntő – Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Szűcs(3), Novák(2)
Magyarország: Fatér (Csepel) – Novák (FTC), Dunai L. (MTK), Páncsics (FTC), Noskó (Ú. Dózsa) – Juhász I. (FTC), Szűcs (FTC) – Fazekas (Ú. Dózsa), Kocsis L. (Bp. Honvéd), Dunai II. (Ú. Dózsa), Nagy L. (Ú. Dózsa)
Csere: Kocsis L. h. Menczel (Vasas), Fatér h. Szarka (Haladás)

1:0 után nagyot fordult a játék képe, a mieink méginkább átvették a játék irányí­tását és nyomasztó fölényben játszottak. Szűcs pályafutása során csak ekkor rúgott három gólt egy mérkőzésen, í­gy emlékezzünk meg ezekről.

A 30. percben Dunai II fejesét a japánok röviden hárí­tották. Szűcs 16 m-ről nagy lövést zúdí­tott a jobb sarokba.
Az 59. percben Menczel átadását Szűcs 23 méterről, ballal hatalmas erővel bombázta a bal alsó sarokba. A 73. percben Szűcs három japán között rácsapott a labdára, kiugrott, becsapta a kapust is, s a labda máris a hálóban táncolt. Ezzel lett 5:0 a végeredmény.

Bővebben …

* * *

1968. október 23., Budapest, Ikarus-pálya, MAGYARORSZÁG IFJ. – VIETNAM “A” 1:0 (Ifjúsági válogatott mérkőzése)
Góllövők: Radics
Magyarország: Kerekes (FTC) — Árvai (), Vizkeleti (), Harsányi () — Varga (), Balatoni () — Radics (), Török (), Szőke (), Tóth (), Becsei ()
Csere: Csepecz (), Vida (), Csorna ()

* * *

1968. október 26., Mexikóváros, Azték stadion, MAGYARORSZÁG – BULGÁRIA 4:1 (2:1) (Olimpiai döntő – Olimpiai válogatott mérkőzése)
Góllövők: Dunai II.(2), Menczel, Juhász I.
Magyarország: Fatér (Csepel) – Novák (FTC), Dunai L. (MTK), Páncsics (FTC), Noskó (Ú. Dózsa) – Juhász I. (FTC), Szűcs (FTC) – Fazekas (Ú. Dózsa), Menczel (Vasas), Dunai II. (Ú. Dózsa), Nagy L. (Ú. Dózsa)

Megvédtük a tokiói aranyat! Azért sikerült, mert a játékosok becsületesen, kemény edzésekkel készültek, s a szakvezetés feladata magaslatán állt. Lakat Károly dr. másodszor mondhatja magát olimpiai aranyérem kovácsának s ez egymagában véve is nagy dicséret. Mexikóban Sós Károly az A-vál. szövetségi kapitánya is segí­tette a magyar válogatottat. Ez a válogatott nagyszerű ötvözete a kipróbált, tapasztalt labdarúgóknak és tehetséges fiataloknak. Novák Dezső három olimpián vett részt, két aranyérem tulajdonosa!
Szűcs Lajos a Világválogatott egyik jelöltje, Páncsics, Dunai Lajos, Fazekas és Fatér is bemutatkozott már a legjobbak között, Nagy Laci
viszont fél évvel ezelőtt idehaza is úgyszólván ismeretlen volt. A zöld gyepen a közös, derekas munkában összeforrt a csapat, barátokként küzdöttek. Válogatottunk kiemelkedett az olimpiai torna mezőnyéből, s veretlenül jutott el a aranyéremig.

És í­me a négy magyar gól, amely megpecsételte az olimpiai győzelmet:

…a 40. percben egyenlí­tettünk. Fazekas szögletét a kapus Menczel elé ütötte, ő 7 m-ről hatalmas lövést zúdí­tott a hálóba. Egy perc múlva Nagy L. pompásan futott el a bal oldalon, az alapvonal közeléből visszagurí­tott és a nagy lendülettel érkező Dunai 11-12 m-ről a jobb felső sarokba lőtt, 2:1. A 49. percben — amikor a bolgárok kiállí­tások miatt már csak nyolcan voltak! — Menczel tört előre. Jól í­velt kapu elé, s a felugró Juhász 9 m-ről a kimozduló Jordanov felett fejelt a léc alá, 3:1. Az 59. percben Dunai II viharzott el, lefutotta a védőket, és 12 m-ről a kifutó kapus mellett laposan a kapu közepébe helyezett, 4:1.

Bővebben …

* * *

1968. november 6., Gori, MAGYARORSZÁG IFJ. – FINNORSZÁG IFJ. 2:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Szőke, Varga
Magyarország: Kerekes (FTC) — Árvai (), Vizkeleti (), Harsányi () — Varga (), Csorna () — Radics (), Török (), Szőke (), Mucha (), Tatár ()

* * *

1968. november 6., Rio de Janeiro, BRAZíLIA – VILÁGVÁLOGATOTT 2:1 (1:1)
Góllövők: Albert
Világválogatott: Jasin (szovjet) – Novák (magyar), Sesztyernyov (szovjet), Schultz (nyugatnémet), Marzolini (argentin) – Beckenbauer (nyugatnémet), Overath (nyugatnémet), Szűcs (magyar) – Amancio (spanyol), Albert (magyar), Dzsajics (jugoszláv)
Csere: Jasin h. Mazurkiewicz (uruguayi), Amancio h. Metreveli (szovjet), Albert h. Rocha (uruguayi), Dzsajics h. Farkas (magyar), Marzolini h. Perfumo (argentin)

Bővebben …

* * *

1968. november 8., Gori, SZOVJETUNIÓ IFJ. – MAGYARORSZÁG IFJ. 4:3 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Radics(2), Szőke
Magyarország: Kerekes (FTC) — Árvai (), Vizkeleti (), Harsányi () — Varga (), Balatoni () — Radics (), Török (), Szőke (), Mucha (), Tatár ()

* * *

1968. november 9., Gori, MAGYARORSZÁG IFJ. – AZERBAJDZSÁN IFJ. 4:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Radics(3), Szőke
Magyarország: Kerekes (FTC) — Árvai (), Vizkeleti (), Vida () — Varga (), Csorna () — Radics (), Kiss (), Szőke (), Mucha (), Tatár ()

(Rejtő László, Lukács László és Szepesi György í­rásainak valamint Nagy Béla és Budai Miklós adatgyűjtésének felhasználásával)