1971 – Sikeres EB kvalifikáció

1971. április 4., Bécs, Prater stadion, MAGYARORSZÁG IFJ. – AUSZTRIA IFJ. 5:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Váradi(2), Gass, Kovács, Horváth
Magyarország: Németh — Konrád III., Köböl, Borbély Komjáti — Fehérvári, Kovács B. — Gass, Horváth, Weimper, Váradi
Csere: Király, Vedrődi

* * *

1971. április 4., Szombathely, MAGYARORSZÁG U. – AUSZTRIA U. 2:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Branikovits, Karsai
Magyarország: Lévay (Bp. Honvéd) – Molnár (), Kovács (), Kocsis (), Somogyi (), Horváth (), Tóth B. (Vasas), Branikovits (FTC), Karsai (Videoton), Tóth J. (Pécsi Dózsa), Nagy ()
Csere: Tóth A. (Ú. Dózsa)

* * *

1971. április 4., Bécs, Prater stadion, MAGYARORSZÁG – AUSZTRIA 2:0 (0:0)
vezette: Kamber (svájci)
Góllövők: Bene(2)
Magyarország: Rothermel (Tatabánya) — Noskó (Ú. Dózsa), Mészöly (Vasas), Vidáts (Vasas), Páncsics (FTC) — Fazekas (Ú. Dózsa), Dunai III (Ú. Dózsa), Kocsis (Honvéd), Zámbó (Ú. Dózsa) — Bene (Ú. Dózsa), Albert (FTC)
Csere: Mészöly h. Juhász P. (Ú. Dózsa), Kocsis h. Szűcs (Bp. Honvéd)
Szövetségi kapitány: Hoffer József

A magyar válogatott csak a szünet után kerekedett felül, s megérdemelten szerezte meg a győzelmet. Mindkét Bene-gól bravúros csatárteljesí­tmény volt, a másodiknál Pelé-módra (ahogy a mexikói világbajnokságon láthatták a tv-nézők a brazil csatártól), 50 méterről küldte az üresen hagyott kapuba a labdát.

Albert Flórián: „Úgy érzem magam, mint amikor először játszottam a nemzeti tizenegyben, 1959-ben. Súlyos sérülésem után nem számí­tottam arra, hogy még egyszer válogatott lehetek.”

Joao Havelange, a brazil szövetség elnöke a mérkőzés után meghí­vta a magyar csapatot Rióba, egy júliusi válogatott mérkőzésre.

Bővebben …

* * *

1971. április 10., Cannes, BRAZíLIA IFJ. – MAGYARORSZÁG IFJ. 2:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése – Nemzetközi Torna)
Magyarország: Németh — Konrád III., Köböl, Borbély, Komjáti — Fehérvári, Kovács B. — Gass, Horváth, Weimper, Váradi
Csere: Vedrődi

* * *

1971. április 12., Cannes, ARGENTíNA IFJ. – MAGYARORSZÁG IFJ. 2:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése – Nemzetközi Torna)
Góllövők: Gass
Magyarország: Nemeth — Konrád III., Köböl, Borbély, Komjáti — Fehérvári Kovács B. — Gass, Horváth, Weimper, Váradi
Csere: Vedrődi, Király

* * *

1971. április 24., Rouen, MAGYARORSZÁG U. – FRANCIAORSZÁG U. 1:1 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Tóth A.
Magyarország: Lévay (Bp. Honvéd) – Török (Vasas), Horváth (), Kincses II. (Pécsi Dózsa), Dunai III. (Ú. Dózsa), Bálint (FTC), Tóth B. (Vasas), Máté (Pécsi Dózsa), Tóth A. (Ú. Dózsa), Tóth J. (Pécsi Dózsa), Nagy ()
Csere: Kocsis (), Szabó ()

* * *

1971. április 24., Budapest, Népstadion, FRANCIAORSZÁG – MAGYARORSZÁG 1:1 (0:0) (EB selejtező)
vezette: Campos (portugál)
Góllövők: Kocsis
Magyarország: Rothermel (Tatabánya) — Noskó (Ú. Dózsa), Páncsics (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Zámbó (Ú. Dózsa), Szűcs (Bp. Honvéd) — Fazekas (Ú. Dózsa), Kocsis (Bp. Honvéd), Bene (Ú. Dózsa), Albert (FTC), Kozma (Bp. Honvéd)
Csere: Kozma h. Karsai (Videoton)

A magyar válogatott csaknem végigtámadta a mérkőzést, de végül is ezen a fontos EB-találkozón meg kellett elégedni a nem éppen hí­zelgő döntetlennel, a 0:1 után tizenegyesből rúgott árva góllal.

A francia kapus, Carnus volt a mezőny legjobbja. Büszkén mesélte, hogy sárga mezét odahaza vitrinbe helyezi, mert talán még sohasem védett olyan jól, mint a Népstadionban.

Bővebben …

* * *

1971. május 19., Vraca, BULGÁRIA U. – MAGYARORSZÁG U. 1:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Magyarország: Lévay (Bp. Honvéd) – Török (Vasas), Horváth (), Kocsis (), Salamon (DVTK), Bálint (FTC), Szabó (), Pintér (Bp. Honvéd), Máté (Pécsi Dózsa), Tóth A. (Ú. Dózsa), Nagy ()
Csere: Tóth B. (Vasas)

* * *

1971. május 19., Szófia, BULGÁRIA – MAGYARORSZÁG 3:0 (1:0) (EB selejtező)
vezette: Bahramov (szovjet)
Magyarország: Rothermel (Tatabánya) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Dunai III. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa) — Fazekas (Ú. Dózsa), Kocsis (Bp. Honvéd), Albert (FTC), Kozma (Bp. Honvéd)
Csere: Fazekas h. Karsai (Videoton), Kozma h. Nagy II (Videoton)

Senki sem táplált illúziókat a magyar labdarúgó-válogatott szófiai mérkőzése előtt. Arra azonban senki sem számí­tott, hogy a csapat ennyire alárendelt szerepet játszik, a 0:3 eredmény ugyanis még hí­zelgő volt a magyar csapat részére.

Szófia — amely még Marseille-nél is kijózaní­tóbb vereséggel járt, bebizonyí­totta, hogy sok mindent kell még tenni a magyar labdarúgásban, elsősorban a bajnokság szí­nvonalának emelésében, hogy elérje a labdarúgó-válogatott a nemzetközi szí­nvonalat.

Bővebben …

* * *

1971. július 22., Rio de Janeiro, MAGYARORSZÁG – BRAZíLIA 0:0
vezette: Tschentscher (NSZK)
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Fazekas (Ú. Dózsa), Szűcs (Bp. Honvéd) — Bene (Ú. Dózsa), Dunai II  (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Szövetségi kapitány: Illovszky Rudolf

A szépséges Rióba Pelé „király” búcsúünnepségére érkezett a magyar válogatott.

A 80. percben Tostao lövését Géczi éppen csak ujjheggyel tudta a kapufára nyomni, 6 perccel később viszont Bene lövését védte óriási bravúrral Félix, s í­gy az eredmény igazságos.

Illovszky Rudolf újabb kapitányi bemutatkozása jól sikerült, de ő csak annyit mondott: „tiszteletre méltó teljesí­tmény, majd meglátjuk, mit hoz a jövő …”

Bővebben …

* * *

1971. augusztus 31., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG IFJ. – JUGOSZLÁVIA IFJ. 2:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Balogh, Vedrődi
Magyarország: Dombai — Csontos, Erőss (FTC), Komjáti, Szigeti — Ladányi, Weimper, Horváth L. — Osváth, Vedrődi, Balogh
Csere: Szatmári, Barta, Orosz, Heuthaller

* * *

1971. szeptember 1., Szabadka, MAGYARORSZÁG U. – JUGOSZLÁVIA U. 1:1 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Máté
Magyarország: Lévay (Bp. Honvéd) – Kelemen (), Kovács (), Czeczeli (Egri Dózsa), Dunai III. (Ú. Dózsa), Bálint (FTC), Máté (Pécsi Dózsa), Müller (Vasas), Kozma (Bp. Honvéd), Mucha (FTC), Nagy ()

* * *

1971. szeptember 1., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG – JUGOSZLÁVIA 2:1 (0:1)
vezette: Linemayr (osztrák)
Góllövők: Holczer (öngól), Szőke
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Fazekas (Ú. Dózsa), Szűcs (Bp. Honvéd) — Bene (Ú. Dózsa), Tichy (Honvéd), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Tichy h. Dunai II (Ú. Dózsa), Fábián h. Noskó (Ú. Dózsa), Juhász h. Szőke (FTC)

Jó mérkőzésen, változatos küzdelemben, megérdemelten győzött a magyar válogatott annak ellenére, hogy a szünetig a jugoszlávok vezettek. A második félidőben a sokat rohamozó magyar csapat számára Szőke gólja hozta meg a győzelmet.

Ez alkalommal búcsúzott Tichy Lajos. „18 évet töltöttem az élvonalban, életem legszebb élményei a labdarúgáshoz fűződnek” — mondotta meghatottan.

Bővebben …

* * *

1971. szeptember 25., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG U. – BULGÁRIA U. 2:0 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Kozma, Máté
Magyarország: Lévay (Bp. Honvéd) – Kelemen (), Kovács (), Czeczeli (Egri Dózsa), Dunai III. (Ú. Dózsa), Bálint (FTC), Török (Vasas), Kozma (Bp. Honvéd), Máté (Pécsi Dózsa), Kulcsár (Haladás), Nagy ()
Csere: Mucha (FTC)

* * *

1971. szeptember 25., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG – BULGÁRIA 2:0 (0:0) (EB selejtező)
vezette: Davidson (skót)
Góllövők:  Juhász P., Vidáts
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Zámbó (Ú. Dózsa) — Fazekas (Ú. Dózsa), Szűcs (Bp. Honvéd) — Szőke (FTC), Bene (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa)
Csere: Zámbó h. Juhász I. (FTC), Juhász P. helyett Noskó (Ú. Dózsa)

A magyar csapatnak csak a győzelem adhatott reményt a három válogatott (magyar—bolgár—francia) számára fontos mérkőzésen.

A nagy tekintélynek örvendő bolgárok kezdtek kicsit biztosabban, az „aranycipős” Zsekov remegtette meg a védelmet, de Géczi bravúrosan mentett. A II. félidőben 7 perc alatt eldőlt a mérkőzés: két kitűnően játszó védő, Juhász P. és Vidáts merész előretöréséből és pompásan sikerült góljaival. Ezzel egy csapásra újra nyí­lttá vált az EB-csoportelsőség sora. „A magyarok a franciák javára nyertek” — ez volt a cí­me a párizsi Figaro mérkőzéstudósí­tásának.

Bővebben …

* * *

1971. október 9., Budapest, Fáy u., MAGYARORSZÁG U. – FRANCIAORSZÁG U. 3:2 (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Horváth, Török, Nagy
Magyarország: Lévay (Bp. Honvéd) – Kelemen (), Kovács (), Megyesi (FTC), Dunai III. (Ú. Dózsa), Bálint (FTC), Török (Vasas), Máté (Pécsi Dózsa), Horváth (), Tóth (), Nagy ()
Csere: Váradi (Vasas)

* * *

1971. október 9., Párizs, MAGYARORSZÁG – FRANCIAORSZÁG 2:0 (2:0) (EB selejtező)
vezette: Pintado (spanyol)
Góllövők: Bene, Zámbó
Magyarország: Géczi (FTC) — Noskó (Ú. Dózsa), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Szűcs (Bp. Honvéd) — Fazekas (Ú. Dózsa), Bene (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)

Bizakodással, de túlzott remények nélkül készí­tette elő a fáradhatatlan Illovszky Rudolf a magyar szempontból sorsdöntő mérkőzésre a csapatot. A játék viszont várakozáson felüli szí­nvonalon, nem várt biztonsággal hozta meg a magyar csapat győzelmét. Bene élete legszebb gólját lőtte: Dunai hátrahúzta a labdát a támadó Bosquier felett, és Bene kapásból vette be Carnus hálóját. A szünet előtt a mezőny legjobbja, a félelmetes Zámbó, parádés egyéni szóló után lőtt, s a labda a kapu bal sarkában kötött ki. A II. félidőben beérett a magyar csapat győzelme, mert ugyan újabb gólt nem sikerült elérni, de a két pont sem forgott veszélyben.

„A magyar válogatott teljes egészében jobb volt, az eredmény igazságos; a magyaroktól mindig vereséget szenvedtünk, és több mint 30 éve nem sikerült győzni ellenük” — állapí­totta meg tárgyilagosan Georges Boulogne francia kapitány. A France Soir-ban Jean Eskenázy í­rta: „Meglepődve hallottam a mérkőzés előtt a rádióban a nyilatkozatokat, miszerint a magyar csapat nem leküzdhetetlen hegy. Nos, bizonyos, hogy nem Himalája, de legalábbis Mont Blanc, mí­g a francia együttes legfeljebb a Montmartre magaslatát éri el.”

Bővebben …

* * *

1971. október 10., Csepel, MAGYARORSZÁG IFJ. – GUINEA U. 2:1 (Ifjúsági válogatott mérkőzése)
Góllövők: Osváth, Horváth
Magyarország: Dombai — Orosz, Cserneczki, Erőss (FTC), Szigeti — Komjáti, Ladányi, Horváth L. — Kardos, Vedrődi, Balogh
Csere: Somogyi, Osváth

* * *

1971. október 20., Körmend, MAGYARORSZÁG IFJ. – AUSZTRIA IFJ. 3:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Vedrődi, Somogyi, Bacher (öngól)
Magyarország: Dombai — Csontos, Erőss (FTC), Komjáti, Szigeti — Ladányi, Cserneczki, Horváth — Kardos, Vedrődi, Balogh
Csere: Osváth, Somogyi

* * *

1971. október 24., Ajka, MAGYARORSZÁG IFJ. – NDK IFJ. 2:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Cserneczki, Balogh
Magyarország: Dombai — Csontos, Erőss (FTC), Cserneczki, Szigeti — Komjáti, Ladányi, Horváth L. — Vedrődi, Somogyi, Balogh
Csere: Kardos, Orosz

* * *

1971. október 27., Budapest, Knopp Imre u., MAGYARORSZÁG IFJ. – NDK IFJ. 2:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Somogyi, Ladányi
Magyarország: Dombai — Csontos, Erőss (FTC), Cserneczki, Szigeti — Komjáti, Ladányi, Horváth L. — Vedrődi, Somogyi, Balogh

* * *

1971. október 27., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG U. – NORVÉGIA U. 3:0 (3:0) (Utánpótlás válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Tóth, Nagy, Máté
Magyarország: Lévay (Bp. Honvéd) – Kelemen (), Kovács (), Megyesi (FTC), Dunai III. (Ú. Dózsa), Bálint (FTC), Török (Vasas), Máté (Pécsi Dózsa), Horváth (), Nagy (), Tóth ()
Csere: Müller (Vasas)

* * *

1971. október 27., Budapest, Népstadion, MAGYARORSZÁG – NORVÉGIA 4:0 (3:0) (EB selejtező)
vezette: Babacan (török)
Góllövők: Bene(2), Dunai II., Szűcs
Magyarország: Géczi (FTC) — Noskó (Ú. Dózsa), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Szűcs (Bp. Honvéd) — Fazekas (Ú. Dózsa), Bene (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)

A norvégok játékereje nem késztette különösebb próbára a magyar csapatot, s akár több gól is eshetett volna. Az I. félidő „párizsi gólokat” hozott, valamennyi akcióból és szép lövésből született. A II. félidő már kevésbé sikerült, ráadásul Bene még 11-es rúgással is hiába próbálkozott.

A magyar csapat győzelme után előnye 4 pontra és 7 gólra nőtt az EB-selejtező II. csoportjában, de még hátra volt a Franciaország—Bulgária találkozó, előbb Nantes-ban, majd Szófiában. Szerencsére, a franciák otthon 2:1-re nyertek, majd ugyanez történt a bolgár fővárosban is, í­gy a magyar csapat megtartotta előnyét, s amiben senki nem hitt még tavasszal, a szép Illovszky-sorozattal bebiztosí­totta helyét az EB középmezőnyében, a legjobb 8 csapat között.

Bővebben …

* * *

1971. november 14., Valetta, MAGYARORSZÁG – MÁLTA 2:0 (1:0) (VB-selejtező)
vezette: Lo Bello (olasz)
Magyarország: Géczi (FTC) — Noskó (Ú. Dózsa), Kovács (Videoton), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Szűcs (Bp. Honvéd) — Fazekas (Ú. Dózsa), Bene (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)

Az 1974. évi világbajnokság első selejtezőjén hamar kiderült, hogy a két válogatott nincs azonos súlycsoportban. Már a harmadik percben Bene mértani pontossággal í­velte a labdát a léc alá. A házigazdák szinte megszállták a kapu előterét, hogy megakadályozzák a magyar gólokat, miközben Géczi munka nélkül maradt. A II. félidőben sem kellett nagyon megizzadni a kellemes tavaszias időjárásban a magyar válogatottnak, amelynek második gólját is a gólkirály Bene szerezte. A további gólokat azonban megakadályozta a szerencsés kezű máltai kapus.