1972. január 12., Madrid, SPANYOLORSZÁG – MAGYARORSZÁG 1:0 (0:0)
vezette: Tschentscher (NSZK)
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Kovács (Videoton), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Szűcs (Honvéd) — Fazekas (Ú. Dózsa), Bene (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Dunai II. h. Szőke (FTC), Juhász I. h. Szalai (Salgótarján)
Szövetségi kapitány: Illovszky Rudolf

A szerencse ezen az estén elpártolt a magyar csapattól. A számunkra szokatlan januári időpontban sok támadásunk kecsegtetett góllal, s bár meleg perceket is átélt a magyar csapat, mégis már mindenki elkönyvelte a döntetlent. A spanyol kapitány, Kubala László azonban szerencsés megérzéssel frissí­tett, s az újonnan beállt Arieta egy „pöcköléssel” megszerezte — hét perccel a befejezés előtt — a győztes gólt.

Bővebben …

* * *

1972. február 26., Ashabad, NDK IFJ. – MAGYARORSZÁG IFJ. 2:1 (Nemzetközi Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Balogh
Magyarország: Dombai — Csontos, Erőss (FTC), Ladányi, Szigeti — Somogyi, Horváth L., Orsós — Balogh, Weimper, Fekete

* * *

1972. február 29., Ashabad, MAGYARORSZÁG IFJ. – SZOVJETUNIÓ IFJ. 1:1 (Nemzetközi Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Fekete

* * *

1972. március 24., Gyöngyös, MAGYARORSZÁG IFJ. – LENGYELORSZÁG IFJ. 1:0 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Szeghalmi
Magyarország: Dombai — Erőss (FTC), Komjáti, Kanács, Szigeti — Balogh, Ladányi, Weimper — Szeghalmi, Somogyi, Fekete
Csere: Kerekes

* * *

1972. március 29., Tatabánya, NSZK B – MAGYARORSZÁG B 2:0 (B válogatottak mérkőzése)
Magyarország: Varga (VM Egyetértés) – Kelemen (), Maurer (Ú. Dózsa), Megyesi (FTC), Répás (Salgótarján), Horváth (), Tóth K. (Tatabánya), Kocsis (), Básti (Salgótarján), Kű (FTC), Tóth A. (Ú. Dózsa)
Csere: Kozma (Bp. Honvéd), Török (Vasas)

* * *

Branikovits László

1972. március 29., Budapest, Népstadion, NSZK – MAGYARORSZÁG 2:0 (0:0)
vezette: Lo Bello (olasz)
Magyarország: Rothermel (Tatabánya) — Páncsics (FTC), Kovács (Videoton), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Vidáts (Vasas), Szűcs (Bp. Honvéd) — Fazekas (Ú. Dózsa), Branikovits (FTC), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Branikovits h. Bene (Ú. Dózsa)

A magyar válogatott nagy becsvággyal küzdött, több lövés kecsegtetett sikerrel, de ahogy telt az idő, s a magyar játékosoknak nem sikerült a gólszerzés, az NSZK válogatottja egyre inkább megmutatta, mit tud.

A gólkirály Müllert, az 1970. évi aranylabdást kitűnően tartotta az újonc Bálint, akinek bemutatkozása remekül sikerült.

Bővebben …

* * *

1972. április 29., Székesfehérvár, NDK U. – MAGYARORSZÁG B 2:2 (B válogatott mérkőzése)
Góllövők: Becsei, Albert
Magyarország: Varga (VM Egyetértés) – Török (Vasas), Kovács (), Juhász II. (), Dunai III. (Ú. Dózsa), Noskó (Ú. Dózsa), Szőke (FTC), Albert (FTC), Becsei (MTK), Kű (FTC), Tóth ()
Csere: Karsai (Videoton)

* * *

TFU_19721100_FH_0016_vepi

Vépi Péter

1972. április 29., Budapest, Népstadion, ROMÁNIA – MAGYARORSZÁG 1:1 (0:1) (EB selejtező)
vezette: Smith (angol)
Góllövők: Branikovits
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Vépi (FTC) — Kocsis (Bp.  Honvéd), Szűcs (Bp. Honvéd) — Fazekas (Ú. Dózsa), Branikovits (FTC), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Kocsis h. Bene (Ú. Dózsa)

Hamar ujjonghatott a magyar közönség, már a 10. percben sikerült az ügyesen játszó fiatal csatár, Branikovits révén megszerezni a vezetést, sőt röviddel később újabb lehetőség kí­nálkozott, de az összekötő ezúttal túlságosan helyezni akarta a labdát, és a kapufát találta el. Később is volt sok lehetőség, de a szerencse elpártolt a magyar csapattól (Zámbó is kapufát lőtt), ezzel szemben a II. félidő elején egy román támadásnál a labda elszállt a leálló védők feje felett, és a Szatmárnémetiből származó magyar fiú, Satmareanu fejese a kapu jobb oldalába került. A magyar csapat megtorpant, az összjáték ellankadt, hiányzott az erő is, s az í­géretesen indult I. félidő után a II. félidőben a románok váltak esélyesebbekké a továbbjutásra az EB legjobb négy csapata közé.

Bővebben …

* * *

1972. május 6., Budapest, Megyeri út, MAGYARORSZÁG – MÁLTA 3:0 (1:0) (VB selejtező)
vezette: Gugulovics (jugoszláv)
Góllövők: Kocsis, Bene, Juhász I.
Magyarország: Géczi (FTC) — Vépi (FTC), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Szűcs (Bp. Honvéd) — Szőke (FTC), Bene (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Dunai II. h. Kocsis (Bp. Honvéd), Vidáts h. Bálint (FTC)

Nehezen adta meg magát a kis szigetország válogatottja, bár az is igaz, hogy a magyar válogatott sem nyújtott kimagasló játékot. Jobb játék, több gól is lehetett volna, de ezúttal is döcögött a csapatösszhang, s hiányzott a magyar válogatottból a ritmus, az összeszokottság.

Bővebben …

* * *

1972. május 13., Valencia, MAGYARORSZÁG IFJ. – SKÓCIA IFJ. 4:3 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Erőss(2  – mindkettő 11-esből), Sipőcz, Orsós
Magyarország: Dombai — Erőss (FTC), Cserneczki Kanász, Szigeti — Komjáti, Horváth — Vedrődi, Orsós, Weimper, Sipőcz

* * *

Kű Lajos

Kű Lajos

1972. május 14., Bukarest, MAGYARORSZÁG – ROMÁNIA 2:2 (2:1) (EB selejtező)
Góllövők: Szőke, Kocsis
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Kocsis (Bp. Honvéd), Szűcs (Bp. Honvéd) — Szőke (FTC), Bene (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Szőke h. Dunai II. (Ú. Dózsa), Kocsis h. Kű (FTC)

Az I. félidőben már megmutatkozott az a magyar „labdarúgó betegség”, amely — hogy kicsit előreszaladjunk az időben — a következő 12 hónapban is végigkí­sérte Illovszky csapatát. Hiába játszott ugyanis kitűnően a magyar válogatott, s vezetett 2:1-re, a félidő utolsó percében a döntő pillanatban Kocsis büntetőrúgását Raducanu kiütötte. Tehát a félidő utolsó percében — már ennek a páros viadalnak a történetében is, ki tudja hányadszor — kezünkben volt a továbbjutás nagy lehetősége. Csak éppen meg kellett volna ragadni… A II. félidő bátortalansága talpra állí­totta az ellenfelet, hosszú percekig csatáraink labdához sem jutottak, s a végén még mi örülhettünk nagyon, hogy sikerült megmenteni a döntetlent.

Amí­g az EB-döntő három résztvevője (NSZK, Belgium, Szovjetunió) már páholyból nézhette a bukaresti találkozót, addig az újabb döntetlen után a két csapatnak Belgrádra kellett felkészülnie.

Bővebben …

* * *

1972. május 15., Valencia, MAGYARORSZÁG IFJ. – SZOVJETUNIÓ IFJ. 2:1 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Komjáti, Horváth
Magyarország: Dombai — Erőss (FTC), Cserneczki, Kanász, Szigeti — Komjáti, Horváth — Vedrődi, Orsós, Weimper, Sipőcz

* * *

1972. május 17., Gandia, NSZK IFJ. – MAGYARORSZÁG IFJ. 3:2 (UEFA Torna – Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Erőss (11-esből), Weimper
Magyarország: Dombai — Erőss (FTC), Kanász, Cserneczki, Szigeti — Komjáti, Horváth — Vedrődi, Orsós, Weimper, Sipőcz
Csere: Szeghalmi

* * *

1972. május 17., Belgrád, MAGYARORSZÁG – ROMÁNIA 2:1 (1:1) (EB selejtező)
vezette: Michachasz (görög)
Góllövők: Kocsis, Szőke
Magyarország: Rothermel (Tatabánya) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Kocsis (Bp. Honvéd), Zámbó (Ú. Dózsa) — Szőke (FTC), Bene (Ú. Dózsa), Kű (FTC)

Amikor már mindenki azt gondolta, a harmadik mérkőzés is döntetlenül végződik, a 269. percben, a belgrádi Partizán stadionban végül is a magyar csapat megszerezte a győztes gólt, és bekerült az EB négyes döntőjébe. Megérdemelten, mert idegileg, fizikailag jobban bí­rta a döntő összecsapást, mint ellenfele.

Furcsán kezdődött a mérkőzés, mert Dembrovski már a pályán volt, s a bemelegí­tésnél sérült meg, í­gy került helyére Domide a csapatba. Akárcsak Bukarestben, ezúttal is Kocsis lőtt szép gólt, és mint a román fővárosban, ezúttal is Neagu egyenlí­tett. A döntésre azonban még közel egy órát kellett várni: „csodálatosan szép góllal nyertek a magyarok, nekem nagyon tetszett a játékuk” — mondta Dzsajics, a világhí­rű jugoszláv labdarúgó, és a villámszélső Szőke teljesí­tményére ez a legnagyobb dicséret.

Bővebben …

* * *

1972. május 25., Stockholm, MAGYARORSZÁG – SVÉDORSZÁG 0:0 (VB selejtező)
vezette: Van Ravens (holland)
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Szűcs (Bp. Honvéd), Kű (FTC) — Szőke (FTC), Kocsis (Bp. Honvéd), Bene (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Szőke h. Dunai II. (Ú. Dózsa)

Ha a románok elleni lendület, a nyí­ltabb támadójáték lett volna Stockholmban is az alapállás, a döntetlennél nem sokkal több erőfeszí­tés kellett volna ahhoz sem, hogy kiharcolja a csapat a győzelmet. A mérkőzés után a legelégedettebb Stastny, az osztrák szövetségi kapitány volt: „A magyarok végül is pontot vesztettek, s ez döntő lehet a végelszámolásnál…”

Bővebben …

* * *

1972. május 26., Vác, FINNORSZÁG IFJ. – MAGYARORSZÁG IFJ. 3:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Havasi
Magyarország: Rabcsák — Orosz, Kósa, Varga, Végh — Nagy M., Pásztor — Havasi, Szeghalmi, Magyar, Pogány
Csere: Siket, Forintos (FTC)

* * *

1972. május 28., Rákoscsaba, MAGYARORSZÁG IFJ. – FINNORSZÁG IFJ. 1:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Magyarország: Pálinkás (FTC) — Forintos (FTC), Vigh, Kósa, Varga — Magyar, Kuti — Pásztor, Szeghalmi, Havasi, Pogány
Csere: Nagy M., Siket

* * *

1972. június 14., Brüsszel, SZOVJETUNIÓ – MAGYARORSZÁG 1:0 (0:0) (EB elődöntő)
vezette: Glöckner (NDK)
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Kocsis (Bp. Honvéd), Kű (FTC) — Szőke (FTC), Bene (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Kocsis h. Albert (FTC), Bene h. Dunai II. (Ú. Dózsa)

Mindennél többet mond a mérkőzés lőlapja. A magyar játékosok 14 alkalommal küldtek erős lövést, gólt í­gérő bombát Rudakov kapuja felé, a szovjet labdarúgók viszont mindössze kétszer, s ebből az egyik a hálóba került. Már az I. félidőben is jobban játszottunk, de a támadások nem voltak igazán veszélyesek. A II. félidő elején viszont egy rosszul sikerült Páncsics felszabadí­tó fejes után a fiatal Konykov kapásból lőtt a hálóba. Ezután valósággal kapujához szegezte a magyar együttes a szovjet válogatottat, amikor a befejezés előtt néhány perccel újabb 11-es tragédia következett be, amely talán már nem is szomorú, hanem inkább nevetséges. Glöckner bí­ró jóindulatú 11-est í­télt, amelyet Zámbó — aki könnyelműen futott a labdának — gyengén lőtt, s a hosszú Rudakov kapus vetődve hárí­tott. De még ezzel sem volt vége, az utolsó percben az előrehúzódott Páncsics is egyenlí­thetett volna, lövése azonban az üres kapu fölé jutott. A magyar játékosok közül kevesen aludták végig a mérkőzést követő éjszakát, olyannyira, hogy amikor másnap az edzésen egy belga fotóriporter fényképet akart készí­teni róluk, letett a tervéről. „Ezek a játékosok megöregedtek tegnap óta …”

Bővebben …

* * *

1972. június 17., Liege, BELGIUM – MAGYARORSZÁG 2:1 (2:0) (EB, a 3. helyért)
vezette: Boström (svéd)
Góllövők: Kű
Magyarország: Géczi (FTC) — Fábián (Vasas), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Albert (FTC), Kű (FTC) — Kozma (Bp. Honvéd), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Zámbó h. Szűcs (Bp. Honvéd)

Csupán 20 percig játszott sokat í­gérően a magyar csapat, ezután két tipikus „potyagól” tönkretette a játékkedvet. Súlyos védelmi hibából jutottak előnyhöz a belgák, s különösen a második előtt mutatkozott olyan rövidzárlat a védelemben, amilyen válogatottnál nem fordulhat elő. (Páncsics átlépte a labdát, Géczi viszont azt hitte, hogy elrúgja, s í­gy a 8 méteres hátrányból indult belga játékos nyugodtan lőtt a hálóba.) A II. félidő elején viszont újra 11-eshez jutott a magyar csapat, Szőke, Kocsis és Zámbó kihagyott büntetője után Kű ezúttal megmutatta, hogyan kell gólt szerezni. Csak fellángolás következett azonban, a játékosok küzdöttek, a szí­vükkel sem volt baj, de az eredmény már nem változott. Belgium í­gy bronzérmes lett az EB-n, Magyarország pedig negyedik.

Az Európa-bajnokságon a látottak alapján reális sorrend alakult ki, a magyar válogatott nem tudta megismételni a megelőzőleg nyújtott időnkénti jó játékát. Ráadásul a brüsszeli EB döntőben kicsit önbizalmát is elvesztette a válogatott gárda.

Bővebben …

* * *

1972. augusztus 27., Nürnberg, MAGYARORSZÁG – IRÁN 5:0 (1:0) (Olimpia csoportmérkőzés)
vezette: Velasquez (kolumbiai)
Góllövők: Dunai II.(3), Váradi, Kozma
Magyarország: Géczi (FTC) — Vépi (FTC), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Kovács (Videoton), Kocsis (Bp. Honvéd), Szűcs (Bp.  Honvéd) — Kozma (Bp. Honvéd), Dunai II (Ú. Dózsa), Váradi (Vasas)
Csere: Géczi h. Rothermel (Tatabánya), Kocsis h. Branikovits (FTC)
Szövetségi edző: Lakat Károly (Szövetségi kapitány: Illovszky Rudolf)

A magyar labdarúgó-válogatott olimpiai mérkőzéssorozatában több í­zben találkozott az ellenfelek sorában nemzeti tizeneggyel. Az MLSZ még az olimpia előtt közzétette, ezek a mérkőzések hivatalos nemzetek közötti találkozónak számí­tanak. így került sor az első Magyarország—Irán hivatalos mérkőzésre.

Lakat dr., az olimpiai csapat edzője viszont elmondhatta a mérkőzés után: „Harmadik olimpián vagyok szakvezető, s az első mérkőzéseken mindig nagy gólkülönbségű győzelmet aratunk. Tokióban 6:0, Mexikóban 4:0 volt a nyitány, Münchenben most 5:0. Talán ez jó előjel…”

Az I. félidőben korántsem tűnt azonban megnyugtatónak a játék, az irániak pontosan adogattak, bár az igazsághoz tartozik, hogy a kapura nem voltak minden esetben veszélyesek. Ezzel szemben a magyar csapat az első félidőben már két meg nem adott gólt lőtt, végül kidomborodott a két csapat közötti nagy tudáskülönbség.

Bővebben …

* * *

1972. augusztus 29., München, MAGYARORSZÁG – BRAZíLIA 2:2 (1:0) (Olimpia csoportmérkőzés – Olimpiai válogatott mérkőzése)
vezette: Mullan (skót)
Góllövők: Dunai II., Juhász P.
Magyarország: Géczi (FTC) – Vépi (FTC), Páncsics (FTC), Vidáts (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) – Kovács (Videoton), Kocsis (Bp. Honvéd), Szűcs (Bp. Honvéd) – Kozma (Bp. Honvéd), Dunai II. (Ú. Dózsa), Váradi (Vasas)
Csere: ? h. Bálint (FTC), Vidáts h. Kű (FTC)

Bővebben …

* * *

1972. augusztus 31., Augsburg, MAGYARORSZÁG – DÁNIA 2:0 (1:0) (Olimpia csoportmérkőzés)
vezette: Oei Poh Hwa (malajziai)
Góllövők: Dunai III.(2)
Magyarország: Géczi (FTC) — Vépi (FTC), Páncsics (FTC), Szűcs (Bp. Honvéd), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Dunai III. (Ú. Dózsa), Bálint (FTC), Kocsis (Bp. Honvéd) — Kozma (Bp. Honvéd), Dunai II. (Ú. Dózsa), Váradi (Vasas)
Csere: Kocsis h. Kű (FTC), Kozma h. Tóth K. (Tatabánya)

Dánia csapata már sokszor tört borsot a magyar labdarúgók orra alá, legutóbb a mexikói VB-szereplést Koppenhágában ők akadályozták meg, s emlékezetes marad az is, hogy Dánia győzte le a római olimpián a Göröcs, Albert, Rákosi belsőhármassal játszó magyar válogatottat, éppen 2:0-ra!

A XX. Olimpiai Játékokon azonban sikerült a visszavágás, ha a dán nemzeti válogatott ellen nem is ment igazán jól a játék. Tulajdonképpen csak az eredmény tetszett, és a küzdőképesség. Lassú, a sok mozgásból, szinte kizárólag oldalpasszokból álló játékot nyújtott a csapat, amelyet szinte nem is lehet támadó szellemű játéknak minősí­teni.

A győzelem viszont azt jelentette, hogy Magyarország az Olimpiai Labdarúgótorna III. csoportjában két győzelemmel s egy döntetlennel (Brazí­lia 2:2) az első helyen végzett. Ezzel bejutott a csapat a legjobb 8 közé, s a középdöntők során egy csoportba került Mexikó, az NDK és az NSZK csapatával.

A csoportmérkőzések során Szűcs, Dunai II., Páncsics és Juhász P. játszott jól, a Dánia elleni mérkőzésen pedig Dunai III. szí­nes játéka és gólképessége döntött. Az is kiderült, hogy a torna szí­nvonala, s a részt vevő csapatok játéktudása magasabb, mint volt Tokióban és Mexikóban.

Bővebben …

* * *

1972. szeptember 3., Passau, MAGYARORSZÁG – NDK 2:0 (0:0) (Olimpia középdöntő csoportmérkőzés)
vezette: Marques (brazil)
Góllövők: Dunai II., Tóth K.
Magyarország: Géczi (FTC) — Vépi (FTC), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Dunai III. (Ú. Dózsa), Kocsis (Bp. Honvéd), Szűcs (Bp. Honvéd) — Tóth K. (Tatabánya), Dunai II. (Ú. Dózsa), Váradi (Vasas)
Csere: Váradi h. Branikovits (FTC), Kocsis h. Kű (FTC)

Mindkét magyar gól szép akcióból született, s mindkettő az olimpiai csapatba utolsó pillanatban bekerült Tóth Kálmán érdeme volt. Előbb jól időzí­tett átadását lőtte Dunai II. nagy erővel a hálóba, majd a kitűnő formába lendült Tóth szép cselsorozat után biztosí­totta a legjobb csapatával felálló NDK-válogatott ellen a döntőbe jutáshoz nagyon fontos győzelmet.

Bővebben …

* * *

1972. szeptember 6., München, MAGYARORSZÁG – NSZK 4:1 (2:1) (Olimpia középdöntő csoportmérkőzés – Olimpiai válogatott mérkőzése)
vezette: Pestarino (argentin)
Góllövők: Kű(2), Dunai II., Dunai III.
Magyarország: Géczi (FTC) – Vépi (FTC), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) – Dunai III. (Ú. Dózsa), Kű (FTC), Szűcs (Bp. Honvéd) – Branikovits (FTC), Dunai II. (Ú. Dózsa), Tóth K. (Tatabánya)

A magyar csapat telt ház előtt győzte le 4:1-re az NSZK B válogatottját, amelynek legjobbja Schön kedvence, Hoeness volt.

Bővebben …

* * *

1972. szeptember 8., Regensburg, MAGYARORSZÁG – MEXIKÓ 2:0 (1:0) (Olimpia középdöntő csoportmérkőzés – Olimpiai válogatott mérkőzése)
vezette: Lee (hongkongi)
Góllövők: Dunai II., Kocsis
Magyarország: Géczi (FTC) – Vépi (FTC), Kovács (Videoton), Bálint (FTC), Páncsics (FTC) – Dunai III. (Ú. Dózsa), Kű (FTC), Szűcs (Bp. Honvéd) – Branikovits (FTC), Dunai II. (Ú. Dózsa), Tóth K. (Tatabánya)
Csere: Kű h. Kocsis (Bp. Honvéd) Dunai II. h. Váradi (Vasas)

Magyarország a csoport élén végzett és a döntőbe jutott.

Bővebben …

* * *

1972. szeptember 10., München, LENGYELORSZÁG – MAGYARORSZÁG 2:1 (0:1) (Olimpia döntő)
vezette: Tschentscher (NSZK)
Góllövők: Váradi
Magyarország: Géczi (FTC) — Vépi (FTC), Páncsics (FTC), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Dunai III (Ú. Dózsa), Kű (FTC), Szűcs (Bp. Honvéd) — Kozma (Bp. Honvéd), Dunai II. (Ú. Dózsa), Váradi (Vasas)
Csere: Kű h. Kocsis (Bp. Honvéd), Dunai II. h. Tóth K. (Tatabánya)

Az I. félidő végén még gólt tudott szerezni a magyar csapat, de a szünet után azonnal kiegyenlí­tett a lengyel válogatott, s ezután úgyszólván egykapura játszott, kitűnő játékot nyújtott, s a döntőben is ragyogóan helytállt. Lubanszky, akit a „lengyel Cruyff” néven szoktak emlegetni, ezúttal is életveszélyes volt, s noha nem rúgott gólt, társait többször hozta remek helyzetbe. A magyar labdarúgó-válogatott felforgatott összeállí­tásban lépett pályára, s fájdalmas meglepetést okozott, hogy szinte küzdelem nélkül adta meg magát.

Ez annál is kellemetlenebb volt, mert nem sokkal a brüsszeli gyenge játék után most Münchenben is elmaradt a jó játék, pedig nagy közönség, szakértő szemek, a külföld labdarúgásának szí­ne-java figyelte a magyarok játékát. Igaza volt tehát Stanley Rousnak, a FIFA elnökének: ilyen gyenge magyar csapat fontos nemzetközi találkozón nagyon régen nem játszott!

A magyar labdarúgó-válogatott ugyan ezüstérmet szerzett, de sem a hazai, sem pedig a nemzetközi labdarúgó-közvélemény nem volt elégedett a látottakkal, s újra felvetődött az oly sokszor hallott kérdés: vajon miért került az egykoron hí­res magyar labdarúgás válságba?

Nem a vereség, hanem ahogyan a vereséget a magyar válogatott elszenvedte, okozott nagy nemzetközi csalódást, s újólag sürgetővé tette az olimpiai döntőn is: ha lépést akar tartani a magyar labdarúgás a nemzetközi élvonallal, változásokra van szükség.

A magyar labdarúgó-válogatott legközelebb 1996-ban lépett pályára az olimpiai játékokon.

Bővebben …

* * *

1972. szeptember 22., Kőbányai út, NDK IFJ. – MAGYARORSZÁG IFJ. 2:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Szabó F.
Magyarország: Rabcsák — Tapaszti, Lakatos, Nagy P., Varga J. — Molnár, Nyilasi (FTC), Végh — Szeghalmi, Szabó F., Pogány
Csere: Nagy M., Jankovics

* * *

1972. szeptember 24., Knopp Imre u., MAGYARORSZÁG IFJ. – NDK IFJ. 2:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Vargja J. (11-esből), Nyilasi
Magyarország: Pálinkás (FTC) — Tapaszti, Nagy P., Végh, Varga J. — Molnár, Magyar (FTC), Kóczián — Szeghalmi, Szabó F., Jankovics
Csere: Nagy M., Nyilasi (FTC)

* * *

1972. október 15., Bécs, Prater stadion, MAGYARORSZÁG – AUSZTRIA 2:2 (2:0) (VB selejtező)
vezette: Glöckner (NDK)
Magyarország: Géczi (FTC) — Páncsics (FTC), Kovács (Videoton), Bálint (FTC), Juhász P. (Ú. Dózsa) — Juhász I. (FTC), Kocsis (Bp. Honvéd), Szűcs (Bp. Honvéd) — Szőke (FTC), Dunai II (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
Csere: Szőke h. Fazekas (Ú. Dózsa)

Egy félidőn át úgy tűnt, hogy a magyar labdarúgó-válogatott a Práterban biztosí­tja helyét az 1974-es világbajnokság 16-os döntőjében. A magyar csapat az első szakaszban kitűnően játszott, lelkesen, hasznosan, célratörően küzdött, s öt perc alatt két szép góllal tette fel a koronát teljesí­tményére. Az elsőnél Zámbó elvette a labdát az osztrák jobbhátvédtől, s továbbí­tását Dunai lőtte a hálóba. A második gólnál Kocsis saját térfélről indulva három osztrák játékost is kicselezett, és elegánsan lőtt a kapuba.

A második félidőben nagy nyomás alá került Géczi kapuja, negyed órán keresztül eredmény nélkül. Már-már úgy látszott, hogy nem is jár sikerrel az osztrákok kí­sérletsorozata, amikor Glöckner játékvezető Parits állí­tólagos ellökése miatt vitatható 11-est í­télt, és ezt Hasil értékesí­tette. (A Kronen Zeitung „Oscar-dí­jjal” jutalmazta mérkőzésbí­rálatában a játékvezetőt a 11-es megí­téléséért, mert „ezzel hozzájuttatta az osztrák csapatot az egyenlí­tés lehetőségéhez”.) És az egyenlí­tés nem is késett sokáig. Jara fejesgólja hozta meg a végeredményt.

A magyar válogatott tehát váratlan lehetőséghez, kétgólos előnyhöz jutott, hogy a mérkőzés mégis félsikerrel végződött, annak az a magyarázata, hogy a kétgólos előny a csapatot egy kicsit elbizakodottá tette. Igaz, a találkozó előtt a magyar tábor kiegyezett volna a bécsi döntetlenben.

Bővebben …

* * *

1972. október 31., Sochaczew, LENGYELORSZÁG IFJ. – MAGYARORSZÁG IFJ. 2:1 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Lazsánvi
Magyarország: Pálinkás (FTC) — Tapaszti, Lakatos, Nagy P., Varga J. — Lazsányi, Végh, Nyilasi (FTC) — Szeghalmi, Szabó O., Szabó F.

* * *

1972. november 2., Jezorno, MAGYARORSZÁG IFJ. – LENGYELORSZÁG IFJ. 2:2 (Ifjúsági válogatottak mérkőzése)
Góllövők: Szeghalmi, Varga J. (11-esből)
Magyarország: Kovács — Tapaszti, Pipicz, Lakatos, Varga J. — Lazsányi, Végh — Szeghalmi, Szabó O., Szabó F., Jankovics

1972-ben Bálint László, Branikovits László, Vépi Péter és Kű Lajos öltötte magára a válogatott cí­meres mezét újonnan a Ferencvárosból.

(Rejtő László, Lukács László és Szepesi György í­rásainak valamint Nagy Béla és Budai Miklós adatgyűjtésének felhasználásával)

5 hozzászólás a(z) 1972 – Európa legjobb négy csapata közt bejegyzéshez

• A magyar csapat tornagyőztes
    Palma de Mallorcán befejezték a nemzetközi labdarúgó-torna küzdelmeit. A döntőben Magyarország olimpiai csapata gólnélküli félidő után 1 :0 arányban győzött a nyugatnémet Eintracht Frankfurt fölött. Az egyetlen gólt a nyugatnémet Kliemann a saját hálójába

• Az olimpiára készülő magyar labdarúgó-válogatott a spanyolországi Palma de Mallorcában Budapest válogatott név alatt nemzetközi labdarúgótornán vesz részt. Az első mérkőzést 30 000 néző előtt az RCD Mallorcával játszotta és bí­ztató játék után 2 :1 (0:0) arányban győzött. Góllövők: Dunai II. (2), illetve Unzuetta. A magyar csapat felállí­tása: Géczi — Vépi, Páncsics, Vidáts, Juhász P. — Dunai III., Kocsis, Szűcs —* Kozma, Dunai II., Váradi Béla. A jelentések elmondják, hogy a magyar csapat bí­ztató játékot és a csapattagok jó egyéni teljesí­tményeket nyújtottak. A hátvédsorban Szűcs volt a legjobb, a középpályások közül Dunai III. tűnt ki és a csatársorban Dunai Antal nőtt a mezőny fölé. Az újonc Váradi Béla sikeresen mutatkozott be.

IN: library.hungaricana.hu/hu/view/UjSzo_1972_08/?pg=150&layout=s (1972.08.15.)

*
    1972. január 24., Sao Paulo, PORTOGUESA -- MAGYAR VÁLOGATOTT 2:0
    Magyarország: Géczi (FTC) -- Fábián (Vasas), Kovács (Videoton), Szűcs (Bp. Honvéd), Juhász P. (Ú. Dózsa) -- Juhász I. (FTC), Vidáts (Vasas) -- Fazekas (Ú. Dózsa), Bene (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
    *
    1972. január 26., ?, CORITIBA -- MAGYAR VÁLOGATOTT 2:0
    *
    1972. január 29., Sao Paulo, PALMEIRAS -- MAGYAR VÁLOGATOTT 1:0
    Magyarország: Géczi (FTC) -- Noskó (Ú. Dózsa), Kovács (Videoton), Fábián (Vasas), Juhász P. (Ú. Dózsa) -- Szűcs (Bp. Honvéd), Juhász I. (FTC) -- Fazekas (Ú. Dózsa), Bene (Ú. Dózsa), Dunai II. (Ú. Dózsa), Zámbó (Ú. Dózsa)
    Csere: Zámbó h. Tóth ()
    *
    1972. január 31., Rio de Janeiro, FLAMENGO -- MAGYAR VÁLOGATOTT 2:2
    *
    1972. augusztus, BUDAPEST -- RCD MALLORCA 2:1
    Góllövők: Dunai II.(2)
    Magyarország: Géczi, Kocsis, Dunai II., Váradi, Dunai III., Vidáts, Vépi, Szűcs, Juhász, Kozma, Páncsics
    (A magyar olimpiai válogatott Budapest válogatottja néven spanyolországi kupasorozaton vett részt.)