1988.VI.5. Ferencváros – MTK-VM 2-0

Az 5. hely megszerzése a tét az Üllői uton a Ferencváros – MTK-VM örökrangadón.

*

1988. junius 3. – Az 1985-ben, 82 éves korában elhunyt Bukovi Márton sirkövét avatták pénteken, a rákoskereszturi köztemetőben. Az FTC és az MTK egykori válogatott labdarugója a magyar nemzeti együttes szövetségi kapitánya, a magyar labdarugás elismert szaktekintélye volt. A Bukovi Márton sirján felállitott sirkövet az MTK VM baráti köre adományozta. A kegyeletes percek Horváth Sándornak, a Baráti Kör tagjának szavaival kezdődtek, majd Mészáros József a Ferencváros, Keszthelyi Mihály pedig az MLSZ edző bizottsága nevében emlékezett Bukovi Márton munkásságára. Ezt követően a kék-fehér klub nevében Berzi Sándor elnökhelyettes, a ferencvárosiak részéről Hargitai Károly ügyvezető elnök, továbbá az MLSZ-t képviselő Török Péter főtitkár helyezte el az emlékezés koszoruját Bukovi Márton sirján.

*

Ferencváros – MTK-VM 2:0 (0:0)
Üllői út, 26 ezer néző, v.: Németh L.

Ferencváros: Zsiborás – Vaszil, Simon, Limperger, Keller – Topor, Bánki, Kincses – Fischer, Dzurják, Dukon

MTK VM: Gáspár – Farkas, Hires, Lőrincz, Huszárik – Kékesi, Varga, Katzenbach – Oroszki, Szeibert (Talapa 58.), Pölöskei (Bognár 46.)

Gól: Fischer (65., 69.)
Sárga lap: Fischer (77.) ill. Varga (5.), Katzenbach (44.)
Jók: Fischer, Keller ill. Farkas

Németh Lajos játékvezetőnek már az 5. percben sárga lappal kellett fegyelmeznie: Vargát büntette Dukon nyilvánvaló buktatásáért. Ezzel több mint fél órára sikerült is megfékeznie a védekezésre berendezkedő, s a védekezés eszközeiben olykor nemigen válogató vendégjátékosokat, nem úgy a közönséget. A Fradi szurkolótábora ugyanis már az első félidőben szünet nélkül gúnyolta a vendégcsapatot, s ócsárolta a játékvezetői hármast. Utóbbi tagjait főleg a leshelyzetek szerintük sérelmes megí­téléséért. A tempós, de í­gy sem igazán látványos első 45 percben Gáspár és Zsiborás közül előbbinek lényegesen több dolga akadt, mégpedig előbb Dukon lövésénél, aztán Fischer lövés-értékű fejesénél. Egyszer Gáspár sem tudott tisztázni, de akkor a játékvezető érvénytelení­tette Fischer találatát, mert hogy a Ferencváros csatára úgy ment el a jobb oldalon, hogy közben ravasz módon nem hagyta megindulni ellenfelét, Farkast. A vendégek kétszer próbálkoztak: először Oroszki fejelt, de pontatlanul, mert lökték, aztán Kékesi lőtt, de ő sem talált célba, mivel előkészületei közben buktatták. Németh játékvezető egyszer sem avatkozott közbe. A félidő végén Katzenbach is sárga lapot kapott, ami piros is lehetett volna…

Szünet után a mérkőzés egyik legjobbja, Keller beadása a felső lécen csattant, aztán a még nála is többet vállaló és teljesí­tő Farkas szólója után kellett ,,kapaszkodnia,, Zsiborásnak. Nem sokkal később Topor a 90 perc legszebb cselét mutatta be, aztán a legpontosabb továbbí­tását, de ez is kevés volt Bánkinak, akinek lövését Gáspár lábbal mentette. A mind gyakoribb és egyre veszélyesebb ferencvárosi rohamok a második félidő derekán megtörték az MTK VM ellenállását. Előbb, a 65. percben Dzurják mesteri beadása után Fischer becsúszva lőtt a kapuba, aztán négy perccel később – az MTK VM elhibázta a lestaktikát – Bánki indí­tása után ismét ő volt eredményes (2:0). Kincses folytathatta volna, de újabb gól helyett harmadszor is előkerült a sárga lap, ezúttal Fischernek. A hátralévő percekben a kék-fehérek elkeseredett harcot ví­vtak a szépí­tésért, de maradt a 2:0. Jobb volt a Ferencváros, sőt a mérkőzés nagyobb részében sokkal jobb az MTK VM-nél, két gólján kí­vül volt még legalább négy gólt í­gérő támadása, miközben a kék-fehérek – érthetően – jóval többet törődtek a védekezéssel, a labdatartással. A mérkőzés olykor túlságosan is tüzes hangulatához a játékvezetői hármas összhangjának hiánya is hozzájárult.

Albert Flórián: – Amit a csapat az utolsó hat mérkőzésen produkált, az csodálatos. Tizenegy pontot gyűjtöttünk, s azt hiszem, ez mindennél többet mond, ezért valamennyi játékosnak csak szí­vből gratulálni tudok.

Rákosi Gyula: – Amikor átvettük a gárdát, tudtuk, hogy sok van a csapatban és örömünkre az utóbbi időszak bizonyí­totta, hogy ez í­gy is van. Ez a pillanatnyi állapot az 5. helyhez elegendő, amely az adott szituációban dicsérhető.

15 gólos: Fischer Pál (Ferencváros)
14 gólos: Plotár Gyula, Kiprich József (mindkettő Tatabánya)
12 gólos: Illés Béla (Haladás VSE), Szabadi László (Vasas)
11 gólos: Pölöskei Gábor (MTK VM), Rubold Péter (Rába ETO), Vincze István (Tatabánya), Mörtel Béla (Rába ETO)
10 gólos: Rostás Sándor (U. Dózsa), Fodor Imre (Bp. Honvéd)