1993.IX.4. Ferencváros – Vasas 5-1

A Ferencváros megérdemelten szerzett nagyarányú győzelemmel gazdagodott a két bajnoki ponttal.

Ferencváros – Vasas 5:1 (3:1)
Üllői út, 20.000 néző, V: Tóth V.

Ferencváros: Szeiler – Simon, Telek, Szekeres, Keller – Gregor, Albert, Détári, Lipcsei – Kovács (Zavadszky 73.), Wukovics

Vasas: Sáfár – Mónos, Nahóczky (Tí­már 28.), Herczeg, Juhár – Geress, Sirinbekov, Galaschek, Szenes – Vasziljevics (Lendvai 60.), Claude

Gól: Détári (21.), Gregor (25., 48., 56.), Wukovics (27.) illetve Claude (15.)
Sárga lap: Détári (70.) illetve Claude (39.)
Jók: Gregor, Détári illetve Sáfár

TFU_19931010_FU_012 - 0002-2Az ismerkedés eseménytelen első perceire a piros-kékek gólja tett pontot a 15. percben. Mónos a jobb szélen megiramodott, majd Vasziljevicset kereste a labdával középen, védői teendőinek magaslatán Szekeres becsúszva kí­sérelt meg szerelni, de ez lett a Ferencváros veszte. A hátvéd becsúszva úgy kanalazta el a labdát a Vasas idegenlégiósa elől, hogy az a másik vendégjátékoshoz, Claude-hoz pattant, aki közelről zavartalanul lőhetett a kapu közepébe (0:1). Az elcsendesedett Üllői úti publikum már éppen temetni kezdte az addig elképzelés nélkül játszó hazai csapatot, amikor Détári fantasztikus szólóval í­rta fel a nevét a góllövők közé. Geress eladta a labdát, amire Wukovics csapott le, majd Détárihoz továbbí­tott, aki nagy lendülettel sorban szlalomozta ki a Vasas védelmét, majd Sáfár mellett is elhúzva a labdát, a gólvonal mögé gurí­tott (1:1). Feltámadt a hazai csapat játékkedve, és négy perccel később ugyancsak egyéni akcióból Gregor fejezhette be góllal a támadást. Wukovics az alapvonalig robogott, és onnan í­velt középre, Gregor pedig fejjel bólintott a hálóba (2:1). A nézők még a vezetést ünnepelték, amikor Wukovics ismét szemfülesen vette észre a lehetőséget, és Détári mozdulatait megismételve szinte a kapu torkáig vezette a labdát (3:1). A szünet előtti utolsó lehetőség Szekeres előtt adódott, de fejesét Sáfár jó reflex-szel hárí­totta.

Fordulás után a Ferencváros folytatta a gólgyártást. A Vasas beszorult a kapuja elé, í­gy csak az lehetett a kérdés, mennyire tudja javí­tani gólarányát Nyilasi Tibor legénysége. A 48. percben Gregor csaphatott le arra a labdára, amelyet Sirinbekov egy beí­velést követően fejelt előzékenyen elé, és nagy erővel, mintegy 8 m-ről lőtt a kapuba (4:1). A másik oldalon Szenes 38 m-ről hatalmas bombával remegtette meg a felső lécet, mintegy jelezve, hogy azért két csapat van a pályán. Az 56. percben ismét a zöld-fehérek játékmestere, Détári okos megoldása örvendeztethette meg a már ünneplő nézőket. Remekül ugratta ki középen Gregort, aki a védők közül kilépve Sáfár mellett a bal alsó sarokba lőtt (5:1).

Az Üllői úti fieszta alkalmával az ezúttal sportszerűen szurkoló közönség még arra is fordí­tott figyelmet, hogy a Ferencváros egykori játékosát, az MTK jelenleg élet és halál között lebegő kapusát, Zsiborás Gábort éltesse. Ami a pályán már ezután történt, az nem hozott újabb gólveszélyt egyik kapura sem.

Összességében a Vasas az első negyedóra utolsó percében Claude révén még ráijesztett a Ferencvárosra, de Détári csodálatos első gólja megnyugtatta a hazai kedélyeket. A gólszüretben nagy szerepe volt a Vasas könnyen átjárható és sokat hibázó védelmének, amelynek egyetlen oszlopos tagja, Sirinbekov sem tudott maradandót nyújtani.

Détári Lajos: – Visszanéztem azóta videón, tényleg elég szépen mentem ott el a védők között, Sáfárral szemben már nem volt nehéz dolgom. Nagyon örülök, hogy sikerült megtörnöm azt a bizonyos jeget, s végre itt is feliratkozhattam a góllövők közé. Már egy kicsit nyomasztott, hogy csak az előkészí­tésből veszem ki a részem. Sopronban előzőleg meg kihagytam az évtized helyzetét. Megvan az első, most már jön majd a többi is.

– Ugye kicsit más volt kirohanni az Üllői úti közönség felé a gól után, mint mondjuk Kispesten annak idején?

– Persze, a többezer nézőnyi különbség, a Fradi-pálya hangulata megsokszorozza az örömöt. Hasonló éreztem Olaszországban is. Az a gól nemcsak a csapatnak volt fontos azon a meccsen, hiszen hamarjában fordí­tottunk utána, hanem bevallom őszintén, nekem is. Mert minden kezdet nehéz…

16. BVSC-Dreher 4 – 1 3 3-12 1

4 gólos: Kulcsár (Békéscsaba), Gregor (FTC)
3 gólos: Kovács J. (FTC), Azoitei (PMSC-Fordan), Horváth F. (Videoton-Waltham), Wukovics (FTC)
2 gólos: Horváth Cs. (MTK), Jakab (Csepel-Kordax), Fischer (Siófok), Sándor T. (DVSC), Czéh (Videoton-Waltham), Földes, Klausz (mind Rába ETO), Kovács L. (UTE), Sallói, Hamar, Csehi (mind Kispest-Honvéd FC)