1999.IX.8. EB selejtező, Magyarország – Azerbajdzsán 3-0

A magyar labdarúgó-válogatott szerdán a 2000-es Európa-bajnokságra selejtező utolsó hazai mérkőzésén, a 7. csoportban Azerbajdzsán ellen lépett pályára az Üllői úti stadionban.

A Bicskei Bertalan által még kedden megadott összeállí­táshoz képest annyi változás történt, hogy Herczeg Miklós is a kezdőcsapatba került.

7. csoport:

Magyarország-Azerbajdzsán 3-0 (1-0)
Üllői út, 2000 néző, v: Szaszo Lazarevszki (macedón)

Magyarország: Király – Sebők V. – Korsós Gy., Hrutka, Mátyus – Lendvai M., Halmai, Illés – Herczeg M. (Horváth F. 74.), Sowunmi (Füzi Á. 89.), Egressy

Azerbajdzsán: Zadje – Pasakoncev – Kirinov (Gambarov 60.), Getman, Nyiftalijev – Aszaldov, Muszajev, Jedullajev – Gulijev, Vasziljev (Iszmajlov 90.), Licskin (Sztukasz 68.)

Gól: Sebők V. (28.), Egressy (52.), Sowunmi (55.)
Sárga lap: Illés (20.), Sebők (50.), Korsós (90.) illetve Gulijev (50.)

9. perc: Egressy baloldali beadásáról Herczeg éppen hogy lemaradt, majd ugyanebben a percben Egressy 6 m-ről alig fejelt mellé.
24. perc: Hrutka 28 m-es szabadrúgását Zadje biztosan védte.
28. perc: Egressy jobboldali szögletét Sebők 5 m-ről a kapu jobb oldalába fejelte (1-0).
34. perc: Egressy 17 m-ről alig lőtt a bal sarok mellé.
42. perc: Egy hazai ellentámadást követően Herczeg 16 m-ről centikkel lőtt a bal felső sarok fölé.
45. perc: Egy megszerzett labdát Illés 19 m-ről centiméterekkel lőtte a jobb alsó sarok mellé.

Támadó szellemben kezdte a mérkőzést a magyar válogatott, pár perc elteltével azonban az azeriek kijöttek a szorí­tásból. Jórészt a mezőnyben folyt a játék, az egyetlen komoly magyar helyzet a 9. percben kimaradt. Miután egy szögletrúgás-kombinációból vezetéshez jutott a magyar válogatott, több í­géretes akciót is vezetett, de az utolsó pillanatban valaki mindig hibázott. Az azeri válogatott a 45 perc során egyetlen helyzetet sem tudott kialakí­tani Király kapuja előtt.

52. perc: Herczeg jobboldali beadását Illés a túloldalról középre passzolta, és az érkező Egressy két lépésről az üres kapuba passzolt (2-0).
55. perc: Egressy baloldali beadását az érkező Sowunmi 13 m-ről kapásból a jobb alsó sarokba lőtte (3-0).
58. perc: Egressy baloldali beadását Hrutka 6 m-ről a felső lécre fejelte.
71. perc: ezúttal Herczeg adott be a bal oldalról, de a 8 m-ről kapura fejelő Egressy labdáját az azeri kapus biztosan védte.
88. perc: Korsós-Sowunmi-Korsós-Sebők-Korsós volt a labda útja egy gyönyörű magyar támadás során, de a Sturm Graz középpályása 6 m-ről mellé lőtt.

Nagy lendülettel kezdte a második félidőt a magyar csapat, ami eredményre is vezetett, két gyors góllal negyed óra alatt megnyugtatóvá vált az előny. A mérkőzés hátralévő részében is a hazaiak akarata érvényesült, Lendvaiék letámadták az ellenfelet, akik csak ritkán jutottak el Király kapujához, helyzetet pedig egyáltalán nem alakí­tottak ki. A lehetőségek alapján a magyar válogatott nagyobb különbséggel is nyerhetett volna.

6. Liechtenstein 9 1 1 7 2-36 4

Ahmed Aleszkerov, az azeri válogatott szövetségi kapitánya: – Ha összehasonlí­tom az ellenfeleinket, azt kell mondanom, hogy a legdurvább csapattal találkoztunk ma este. Véleményem szerint a magyaroknak ezt a játékstí­lust inkább a liechtensteiniek ellen, s nem mi ellenünk kellett volna alkalmazniuk. Túlságosan durva volt a játék. Ettől függetlenül gratulálok a győztesnek. Azonban meg kell jegyeznem, hogy az alapcsapatomból eltiltások vagy sérülés miatt hat játékos hiányzott. Megí­gérhetem, hogy ha a fiatal játékosaim összeszoknak, jövőre otthon nem veszí­tünk el mérkőzést.

Bicskei Bertalan, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: – Bebizonyí­tottuk, hogy igenis tudunk küzdeni. A két mérkőzést, a liechtensteiniek és az azeriek ellenit csak együtt tudom elemezni. A tanulság az, hogy még az európai harmadik vonalba tartozó csapatok ellen sem engedhetjük meg magunknak, hogy ne hajtsuk végig a találkozót. Szerintem nem volt durva a mérkőzés, a játékvezető mindent megtorolt, egyszer-egyszer még túlságosan szigorú is volt.