2013.IX.10. VB selejtező, Magyarország – Észtország: 5-1

Kiütöttük az észteket, 13 éve senkitől nem látott bravúr kell Hollandiában

A magyar labdarúgó-válogatott 5–1-re legyőzte Észtországot a világbajnoki selejtezősorozat D-csoportjának 8. fordulójában. Mivel a románok kikaptak a törököktől, a hollandok megverték Andorrát, í­gy ismét saját kezünkben a sorsunk, csakhogy Hollandiában kellene győznünk…

A mieinknél a bukaresti kezdőcsapatból az észtek elleni vb-selejtezőn kimaradt a kezdőből Lipták Zoltán, az eltiltott Korcsmár Zsolt és a sérült Varga József. A románok ellen hatalmasat hibázó Guzmics Richárd továbbra is a kezdőcsapat tagja, kimaradt viszont Szalai Ádám, Böde Dániel mellé Németh Krisztián került be a csatársorba.A két kiesett belső középpályás helyén Hajnal Tamás és Elek Ákos kezd.

A kezdőcsapatban a Guzmics, Kádár a kilencedik belső védőkettős a 2010. augusztus óta tartó Egervári-érában (az eddigi nyolc: Juhász–Lipták, Juhász–Vanczák, Korcsmár–Lipták, Juhász–Korcsmár, Mészáros–Korcsmár, Mészáros–Juhász, Guzmics–Korcsmár, Guzmics–Lipták). Laczkó kilenc meccs után került vissza a kezdőbe, legutóbb Andorra ellen volt a pályára kifutó tizenegy tagja.

VB-selejtező mérkőzés
MAGYARORSZÁG – ÉSZTORSZÁG 5–1 (3–0)
Puskás stadion, 10.000 néző, vezette: Alekszej Kulbakov (Szavickij, Zsuk – fehéroroszok)

MAGYARORSZÁG: Bogdán – Vanczák, Guzmics, Kádár, Laczkó (Devecseri 61.) – Koman, Elek Á. (Gyömbér 76.), Hajnal, Dzsudzsák – Böde, Németh K. (Szakály 86.)
Szövetségi kapitány: Egervári Sándor

ÉSZTORSZÁG: Pareiko – Jääger, Reintam, Klavan, Teniste – Purje (Ojaama 46.), Vunk, Mosnikov, Kink (Kams 76.) – Anier, Ahjupera (Zenjov 46.)
Szövetségi kapitány: Tarmo Rüütli

Gól: Klavan (11. – öngól), Hajnal (21.), Böde (41.), Németh K. (69.), Dzsudzsák (85.) illetve Kink (48.)
Sárga lap: Laczkó (54.), Guzmics (60.) illetve Purje (24.), Jaager (62.), Vunk (69.), Kink (75.), Reintam (84.)

20130910-esztorszag

A 4. percben rögtön két támadást is feljegyezhettünk. Előbb Bogdán Ádám húzott le egy bal oldali észt beadást, majd Dzsudzsák Balázs passzából Németh Krisztián találta el a lécet úgy tí­z méterről. A Roda csatára 13. válogatott meccsén továbbra is az első góljáért küzd. A 6. percben jött az újabb nagy magyar helyzet: egy bal oldali szögletet Guzmics Richárd csúsztatott fejjel a hosszú oldalról vissza középre, az észtek a gólvonalon az érkező Böde Dániel elől mentettek. A 11. percben góllá érett a fölényünk! Dzsudzsák Balázs ment el a bal szélen, középre passzolt labdáját az egyik észt védő (Mikk Reintam) rárúgta a másikra, akiről a labda a kapuba került! Ragnar Klavan ész(t)bontó öngóljával 1–0. A finnek elleni 1997-es vb-selejtező óta nem volt ilyen szerencsés gólunk, de a játék képét nézve megérdemelt a magyar vezetés, mert az első tí­z percben saját térfelükre szorí­tottuk az észteket. Ezzel a góllal egyébként továbbra sem törtünk meg egy tavaly október óta tartó sorozatot: a törökök elleni hazai vb-selejtező óta nem szereztünk klasszikus akciógólt. Egészen az észtek elleni meccs 21. percéig: Koman Vladimir gyűjtött be egy lecsorgó labdát a jobb oldalon, középre adásából Hajnal Tamás hét méterről egyből a kapu bal alsó sarkába lőtt jobbal, 2–0. Bő húsz percet kellett várni az első észt helyzetre, Jarmo Ahjupera 17 méterről lőtt a kapu mellé. A gyors gólok után távoli lövésekkel kí­sérleteztek a csapatok. Ahjupera lökete után az észteknél Martin Vunk próbálkozott, de ő sem találta el a kaput, mí­g a másik oldalon Koman lapos labdáját védte Sergei Pareiko. Kimondottan jó iramú meccset láthattak az első bő fél órában a szurkolók, további gólszerzési lehetőségekkel: a mi kapunk előtt Ahjupera csúsztatása szállt el, mí­g Böde Dániel bal oldali beadásából Németh Krisztián lőtt hat méterről az oldalhálóba. A 41. percben Böde Dániel pedig megszerezte a harmadik gólunkat is: a ferencvárosi támadó nem sokkal a felezővonaltól indult el, az észtek nem tudták feltartóztatni, s 20 méterről a bal alsó sarokba lőtt, 3–0.

A magyar válogatott egy félidő után jó játékkal fölényesen vezet Észtország ellen, miközben Hollandia még gól nélküli döntetlenre áll Andorrában, a törökök pedig továbbra is vezetnek Bukarestben. A mieink az első 45 percben hétszer lőttek, ebből ötször el is találtuk a kaput, ebből három gól szereztünk.

20130910-esztorszag-gyomberAz észtek a szünetben két cserével frissí­tettek, és rögtön támadólag léptek fel. A Győri ETO légiósa, Tarmo Kink a 48. percben szépí­teni is tudott: a jobb oldalon tört be a tizenhatosunkra, és nyolc méterről az alsó sarokba lőtt, 3–1. Németh továbbra is képtelen megszerezni első gólját a válogatottban. Az 53. percben egy kontra során Dzsudzsák elment a bal oldalon, centerezését az érkező Németh nagy helyzetben a kapu mellé lőtte. Az 55. percben egy észt helyzetet (oldalháló) követően a lelátóról már felhangzott az „ébresztő, ébresztő” rigmus. A hollandok idő közben ekkorra már 2–0-ra vezettek Andorrában. Újoncot avattunk! A 61. percben Laczkó Zsolt helyére beállt a szombathelyi Devecseri Szilárd. Nem sokkal a csere után elővettük egyik bejáratott fegyverünket (kár, hogy Bukarestben nem tudtunk élni vele): Vanczák Vilmos érkezett a kapu elé egy felí­velt Hajnal-szabadrúgásra, de Pareiko védeni tudott. És megvan! Németh Krisztián megszerezte az első gólját a válogatottban! Koman Vladimir a tizenhatos vonalánál, középről játszott hozzá egy lecsorgó labdát, amelyet a Roda csatára (aki erősen a leshatáron ugrott ki) jobbal 14 méterről a jobb alsóba lőtt, 4–1. Nem sokkal később volt még egy helyzete Némethnek, de azt fordulásból nem sokkal a léc fölé vágta. Úgy látszik egyébként, hogy az anno a vb-bronzérmes U20-as válogatottban összeszokott Németh, Koman kettős még mindig érzi egymást, több jó összjátékuk is volt a meccsen. Közben újabb újonc állt be nálunk Gyömbér Gábor személyében, aki Elek Ákost váltotta. A 84. percben aztán a gólhelyzetben kitörő Dzsudzsák Balázst buktatták az észtek, a piros lap ugyan elmaradt, a szabadrúgás és a magyar gól azonban nem! A sértett Dzsudzsák 22 méterről a jobb alsóba lőtte a szabadrúgást a sorfal segí­tségével, a labda ugyanis megpattant, 5–1. Eközben befejeződött a D-csoport korai meccse: Törökország 2–0-ra nyert Bukarestben! A végén még Böde Dánielnek és Dzsudzsák Balázsnak is volt egy-egy lövése, de az eredmény már nem változott.