2014.IX.21. Újpest – Ferencváros: 2-1

Simon döntött az Újpest–Fradin a „11-es párbaj” után

Megérdemelt lila-fehér siker. Az utolsó húsz percben, hátrányban nem volt helyzete a Fradinak.
A labdarúgó NB I nyolcadik fordulójában az Újpest hazai pályán 2–1-re legyőzte a Ferencvárost. A parázs második félidő két 11-est, három hazai kapufát, és Simon győztes gólját hozta. Az utolsó húsz percben, egygólos hátrányban helyzete sem volt a zöld-fehéreknek. Az Újpest többet tett a győzelemért az egész mérkőzésen.

Nebojsa Vignjevic: – Tudom, hogy az Újpest-Ferencváros derbi egy fogalom Magyarországon. Tisztában vagyok azzal, hogy mit jelent a mérkőzés az újpestieknek, nagy nyomás van a játékosokon, akik már alig várják, hogy elkezdődjön a meccs. Muszáj visszafognom őket, meg kell nyugtatnom őket, tiszta fejjel kell játszani. Tudom, mit éreznek, amikor a Ferencváros az ellenfél. Biztos vagyok benne, hogy motiváltan lépnek pályára. Rengeteg energiát kapunk mindenkitől, főleg a szurkolóinktól. Nagyon akarunk nyerni! Az Újpest-FTC meccs a világ egyik legjobb derbije, rangadója! Ebben a meccsben minden benne van, amit egy igazi derbi képvisel.

Thomas Doll: – Napról napra kellett magunkat felépí­teni a derbire. Érzem, hogy mindenki pályán akar lenni ezen a fontos találkozó, az egész ország nagyon várja. Tudjuk, mit kell tenni, készen állunk rá. Kedvelem az olyan stadionokat, mint az újpesti, közel vannak a szurkolók, ettől még nagyobb a nyomás a játékosokon. Örülök, hogy újra jön a derbi. A legutóbbi meccs után néhányan a szí­vüket masszí­rozták a meccs végén, mindannyian rendkí­vül boldogok voltunk, hogy nyertünk, remélem, most is í­gy lesz. Intelligensen, okosan, de kellő motivációval kell kezelni a helyzeteket. Olyan együttest akarok látni, amely tele van érzelmekkel, klasszisok alkotják és megfelelő a taktika, ha ezek megvannak, nyerni fogunk Újpesten.

Újpest – Ferencváros: 2-1 (0-0)
Szusza stadion, 8.500 néző, vezette: Farkas Ádám (Ring, Tóth II. V.)

Újpest: Balajcza – Vadász, Heris, Litauszki, Forró (Nego 75.) – Balogh B. – Simon K., Vasiljevic, Nagy G., Suljic (Kosovic 84.) – Bardhi (Ahmeti 90+3.)
kispad: Dmitrovic, M’boma, Rojo, Tcveiba
vezetőedző: Nebojsa Vignjevic

Ferencváros: Dibusz – Nalepa (Lamah 71.), Pavlovic, Mateos, Bönig – Dilaver, Gyömbér (Busai 7.) – Somalia, Kukuruzovic (Gera 64.), Lauth – Böde
kispad: Jova, Nagy Dá., Cukic, Ugrai

Gól: Vasiljevic (52. – 11-esből), Simon K. (72.) illetve Mateos (56. – 11-esből)
Sárga lap: Nagy G. (26.), Suljic (37.), Heris (55.) illetve Pavlovic (20.), Busai (45+2.), Lauth (48.), Nalepa (50.), Bönig (51.)

Magyar szinten szuper hangulat fogadta a két csapatot, még ha az eddigi Újpest–Fradikhoz képest kissé szerény is volt a körí­tés. Ahogy az a Megyeri úton megszokott, a mérkőzés előtt eljátszották a magyar himnuszt. Minden készen állt a rangadóra.

20140921-ujpest-szurkolokNem kezdődött túl jól a mérkőzés a Fradi számára, Gyömbér a második percben a földön maradt, miután ütközött Vasziljeviccsel. A zöld-fehérek csapatkapitánya nem tudta folytatni a játékot, Busai állt be a helyére. A mérkőzés Újpest-helyzetekkel folytatódott: Bardhié volt az első lövés a találkozón – a labda a kapu mellé gurult, majd Dibusz hibája annyira meglepte az érkező Vasziljevicset, hogy a szerb tí­z méterről ziccerben a kapu fölé vágta a labdát. Továbbra is aktí­vabbak maradtak a lila-fehérek: a 17. percben Suljic fűzte fel a Fradi-védelmet, de lövése középre, Dibusz kezébe tartott. A Fradi az első húsz percben teljesen veszélytelen volt, mindössze egy éles Böde-beadás okozott némi riadalmat a hazai védők körében. Aztán már egy jó adag szerencsére is szükségük volt a vendégeknek, hogy ne kerüljenek hátrányba. Bardhi 23 méteres szabadrúgása a kapufán csattant, Dibusz csak szemmel követte a labdát. A félidő derekánál éledezett a Ferencváros, kiegyenlí­tetté vált a játék, a 33. percben Böde a Fradi első kapuig eljutó lövését is kézbesí­tette Balajczának. Aztán a meccs legnagyobb helyzete maradt ki, Somália egy mindenki előtt elpattogó beadás után hat méterről az Újpest kapusába vágta a labdát. Továbbra is kiváló iramú mérkőzést láthattunk – már mindkét oldalon feljegyezhettünk helyzetet. Az utolsó percek ismét hazai lehetőségeket hoztak: Vadász alapvonali beadása oldalról eltalálta a kapufát, majd Bardhi í­géretes helyzetből, de annál gyengébben elvégzett szabadrúgása zárta le az első játékrészt.

A második félidő elején egyből egy hatalmas helyzet maradt ki: Böde remek kiugratása után Lauth vitte el a labdát Balajcza mellett, az újpesti kapus pedig leheletnyit hozzáért a Fradi-támadóhoz, aki egyből dobta magát. Véül Lauth kapott sárgát műesésért. A másik oldalon aztán Bönig hihetetlen butaságot csinált. A Fradi védője lerántotta Litauszkit egy bal oldali szabadrúgásnál, a jogos tizenegyest pedig Vasziljevics értékesí­tette az 52. percben, 1–0. Őrület ez a meccs: Jonathan Heris kezét a feje fölött tartva vetődött bele Nalepa beadásába. Persze, hogy a labda az Újpest játékosának a kezére pattant, í­gy ez is jogos tizenegyes volt! Ezúttal Mateos volt higgadt, és egyenlí­tett, 1–1. A gólváltás után tovább fokozták az iramot a játékosok, kifejezetten szórakoztató mérkőzést láthattunk. A Ferencvárosba beállt Gera is, az újabb gólt mégis az Újpest szerezte. Simont nem vették komolyan a Fradi-védők, később ezt bánhatták. Az emlékezetes 6–0-s mérkőzés hőse a 72. percben a tizenhatos bal oldalánál befelé tolta a labdát, majd irdatlan erővel a kapu jobb oldalába bombázott, 2–1. A kapott gól megzavarta a Ferencvárost, a folytatásban az Újpest többször is könnyen átjátszotta a középpályát, s veszélyes helyzeteket alakí­tott ki. A nagy kedvvel futballozó 19 éves Bardhi és Vadász is közel állt a gólszerzéshez, de mindkettőjük lövése pár centivel elkerülte a kaput. És bármennyire is hihetetlen, – hiába lépett pályára az NB I papí­ron legértékesebb játékosa, Lamah is – de a Ferencvárosnak az utolsó húsz percben helyzete sem volt. Az Újpest í­gy begyűjtötte a három pontot.

További képek: fradi.hu, Farkas Zsolt, Sas GáborLendvai Róbert

„Először a kollégámnak, valamint az Újpestnek szeretnék gratulálni a megérdemelt győzelemhez – kezdte Thomas Doll, az FTC vezetőedzője. – Nem szeretném túlelemezni a mérkőzést, a derbihez máshogy kellett volna hozzáállni. Lassan futballoztunk, nem gondolkodtunk elég gyorsan, sokszor csak szemléltük az ellenfél játékosait. Nem nehezí­tettük meg eléggé az Újpest támadóinak helyzetét, ezért megérdemelten veszí­tettünk. Nem gondolom, hogy túl defenzí­vek lettünk volna, elég támadó szellemű játékos volt a pályán, de nem vállaltunk fel elég párharcot.”

„Böde Dániel, Roland Lamah, Gera Zoltán, Benjamin Lauth, Somália, Busai Attila… Volt elég támadónk, de ők nem kaptak elég labdát. Nem tagadom, hiányoztak a szurkolók, hiányzott az a támogatás, ami tavasszal volt, meglátjuk, hogyan alakul a helyzet a klub és fanatikusaink között.”

„Szeretném megköszönni a kollégámnak a gratulációt – mondta Nebojsa Vignjevics, az Újpest vezetőedzője.Talán ez volt az egyik legjobb mérkőzésünk a szezonban. Többször is játszottunk már a Fradival, de régóta ez volt a legszí­nvonalasabb találkozó. Az FTC-t remek játékosok alkotják, de ma nem engedtük kibontakozni őket. Sok helyzet alakult ki mindkét oldalon, de nekünk kicsit több, ezért megérdemeltük a győzelmet. Gratulálok a játékosaimnak, nagyon elégedett voltam velük, jó volt látni, hogy ilyen kiválóan futballoztak. Elégedett vagyok a hangulattal, a játékvezetőkkel is, a szurkolókkal is.”

(Az nso.hu, a csakfoci.hu, a Ferencváros és az Újpest hivatalos honlapja, valamint az  MLSZ adatbankja alapján)

Egy hozzászólás a(z) 11111011110ejegyzéshez

• Fáj … ismerjük el, a lilák ma jobbak voltak … ragozhatjuk akármeddig … jobbak voltak, ennyi. Nehéz kimondani, de megérdemelték … ez a Simon K. gyerek is csak ellenünk tud focizni … Menni kell tovább … úgy kell gondolkozni, mint egy brit csapat: a bajnokságon kí­vül ott a Magyar Kupa, a Liga Kupa … a cél: egy Ferencvárosnak MINDIG indulnia kell valamely nemzetközi kupában! … és … persze, főtáblára kerülni … EZ lenne a minimum … sokszor leí­rtam már: nem lehet mindig bajnok a csapatunk (mindig? 10 éve volt utoljára!!!), de egy FERENCVÁROSNAK mindig a dobogón és/vagy a Magyar Kupa döntőjében KELL szerepelnie … na, mindegy … ez megint nagyon fájt … és a klubvezetésnek LE KELL ülnie a szurkolói csoportokkal … röhej, hogy most jöttek az angolok, amikor egy Paksnyi-méretű tábor gyűlt össze … állí­tom, hogy 1914-ben több Fradi-drukker volt a Népszigeten …