2015.VII.16. EL-selejtező, Ferencváros – Zeljeznicar: 0-1

Hideg zuhany! Vereséget szenvedett a Ferencváros

A Fradi a 90. percben kapott góllal maradt alul – az új stadionban tétmeccsen először.
A labdarúgó Európa-liga második selejtezőkörének első mérkőzésén a Ferencváros hiába játszott fölényben, és dolgozott ki jóval több ziccert, a bosnyák Zeljeznicar 1–0-ra nyert az Üllői úton.

Mérkőzés előtti nyilatkozatok:

„Természetesen örülök, hogy itt lehetünk a selejtező második körében. Mivel itthon játszunk, fontos, hogy olyan eredményt érjünk el, ami megfelelő alapot nyújt a boszniai visszavágó előtt. Nagyon jó ellenféllel találkozunk, ötven-ötven százalék esélyt látok a továbbjutásra” – nyilatkozta a Ferencváros vezetőedzője, Thomas Doll.

Thomas Doll a Nemzeti Sport Online kérdésére beszélt David Mateosról és az új szerzeményről, az El-re utólag benevezett Radó Andrásról is.

„David Mateos nem lesz a csapat tagja. A jövőjéről pedig majd ráérünk jövő héten tárgyalni, most fontos feladatok várnak ránk, holnap az Európa-ligában, a hétvégén a bajnokságban. Radó András két napja érkezett hozzánk, de hosszabb ideje ismerjük. Fiatal, gyors, mozgékony játékost kaptunk vele, akivel nőnek a variációs lehetőségeink, mert különböző támadó variációkban is tud játszani” – fogalmazott a vezetőedző, aki Radóval kapcsolatban azt még nem tudta megmondani, holnap tagja lesz-e a keretnek.

„Nagy csapat lesz az ellenfelünk. Elég öreg vagyok ahhoz, hogy emlékezzem az időkre, amikor a Ferencváros Európa élvonalához tartozott – mondta az Üllői úton megtartott sajtótájékoztatón Milomir Odovica Zeljeznicar vezetőedzője. – Szerintem most is erősebb nálunk, és többre is tartják Európában, mint minket. A szurkolótábora nagyszerű, a csapat most Magyarország legjobbja.”

A Zeljeznicar a máltai Balzan ellen kettős győzelemmel, 3–0-s összesí­téssel jutott a második fordulóba.

„Nagyon fiatal a csapatunk, sok fiatal bosnyák játékos számára az Európa-liga a nagy lehetőség arra, hogy megmutassa magát, és esélyt kapjon arra, hogy külföldi klubnál kipróbálja magát. Nagyon nehéz párharc lesz, de ha csütörtökön a legjobbunkat nyújtjuk, nem leszünk esélytelenek a visszavágón” – tette hozzá a 60 éves Odovic, aki 1974 és 1984 között játszott a Zeljeznicarban, amelynek először 2003 és 2004 között volt az edzője, majd 2014-ben tért vissza a szarajevói klubhoz.

Ferencváros – Zeljeznicar: 0-1 (0-0)
Groupama Aréna, 9.453 néző, vezette: Gunnar Jarl Jónsson (Gunnarsson, Sigurdarson – izlandiak)

Ferencváros: Dibusz – Dilaver, Nalepa, Leandro, Ramí­rez (Sesták 46.) – Gera, Somalia – Varga R., Busai (Hajnal 46.), Lamah (Gyömbér 68.) – Böde
kispad: Jova, Nagy Do., Nagy Á., Radó
vezetőedző: Thomas Doll

Zeljeznicar: Antolovic – Memija, Bogdanovic, Kosoric, Kvesic – Djelmic (E. Sadikovic 71.), Blagojevic, D. Sadikovic, Hadziahmetovic (Beganovic 53.), Kokot (Diatta 87.) – Bajic
kispad: Kjosevski, Uzelac, Livaja, Stokic
vezetőedző: Milomir Odovic

Gól: Beganovic (90.)
Sárga lap: Sesták (86.) illetve Djelmic (42.), E. Sadikovic (80.), Diatta (90+1.)

Ez azért már hasonlí­tott arra, amit futballhangulatnak szokás nevezni. A hollandok elleni múlt heti üres lelátók után (mint ismert, a meccset zárt kapuk mögött rendezték) ezúttal már nagyjából fél ház előtt lépett pályára a Ferencváros a Zelejeznicar elleni El-selejtezőn. A mintegy 150 fős, félmeztelenre vetkőzött vendégtábor az első perctől kezdve énekelt, mí­g hazai oldalon nagyobb hatás szünetekkel, de időnként kimondottan jól szólt a „Hajrá, Fradi!”.

A játékról az első tí­z perc során nem sokat tudtunk feljegyezni, relatí­ve eseménytelenül, helyzet nélkül telt az idő, a Fradi a bosnyákokat nem tudta olyan nyomás alá helyezni a mérkőzés elejétől fogva, mint legutóbb a hollandokat. Az első lehetőség ezzel együtt a tiszta zöldben játszó hazaiak előtt adódott, Varga Roland jobb oldali szabadrúgásból í­velt a kapu elé, a középen érkező Gera Zoltán azonban fölé fejelt.

Gera ZoltánNagyjából tí­zpercenként történt „valami”. A 21. percben például Roland Lamah került a bal szélen a bosnyák védelem mögé, éles szögből leadott lövését a gólvonal előtt kivágták a vendégek. Még ugyanabban a percben ismét a belga villogott, beadását Böde Dániel hat méterről előrevetődve a kapu fölé fejelte.

Harminc perc elteltével érdekes volt látni, hogy a Ferencváros hosszú idő után először nem tudott olyan nagy labdabirtoklási fölényt kiharcolni hazai pályán, mint azt tavasszal megszokhatták a szurkolók.

Mindettől függetlenül 45 perc után akár 3–0-ra is vezethettek volna a házigazdák. A már emlí­tett Böde-helyzet mellett Leandrónak is volt egy ziccere. A hátul olykor bizonytalannak tűnő nyári szerzemény (kilenc év után tért vissza az FTC-hez) egy szabadrúgás után lecsorgó labdát két lépésről nem tudott a kapura irányí­tani, majd a zöldek legjobbja, Lamah találta el a bal szélről a hosszú oldali kapufát. Tegyük hozzá, ekkorra már megvolt a korábban hiányolt Fradi-fölény. Még úgy is, hogy az első félidő utolsó perceiben emberhátrányban játszott a Ferencváros, mert az egyik durvább bosnyák belépő után ápolásra szoruló Cristian Ramí­rez már nem jött vissza (és nem is cserélt Thomas Doll vezetőedző).

A gól azonban továbbra is hiányzott, 0–0-s döntetlennel vonultak szünetre a csapatok.

A szünetben Doll kettőt cserélt, és alaposan átszervezte csapatát. A megsérülő Ramí­rez helyett beállt az új szerzemény, a szlovák válogatott támadó, Stanislav Sesták, aki a középpálya bal szélén játszott, ahonnét Lamah behúzódott középre, a halványan teljesí­tő Busai Attila helyére. Busait Hajnal Tamás váltotta a szünetben. A rutinos középpályás Gera Zoltán mellé került szűrőbe, Somáliából pedig balhátvéd lett.

Az átszervezéssel azt elérték a zöld-fehérek, hogy állandósí­tották fölényüket, de a gól továbbra is hiányzott a játékukból. Sőt már olyan nagy helyzeteik sem voltak, mint az első félidőben (ha csak Gera erőtlen fejesét nem tekintjük annak Hajnal szöglete után). A 68. percben ráadásul megsérült Lamah is, akit Gyömbér Gábor váltott, aki szűrőként szállt be, Hajnal pedig egy sorral előrébb került. Ezzel az is eldőlt, hogy a Haladástól a hét elején szerződtetett, az El-be utólag benevezett Radó András még nem mutatkozik be.

A 75. percben aztán megérkezett a régóta várt újabb Fradi-lehetőség, de Gyömbér Gábor remek jobb oldali beadását a hosszú érkező Varga Roland fölé fejelte – ez már legalább a harmadik olyan helyzet volt, amikor fejjel, közelről nem találták el a kaput a hazaiak.

A 90. percben aztán jött a hideg zuhany: az addig kaput is alig találó bosnyákok gólt szereztek. Michal Nalepát lefejelték egy felí­velt szabadrúgásnál, majd Somáliáról éppen Dzenis Beganovic elé pördült a labda, és a csereember külsővel teketóriázás nélkül kilőtte a jobb alsót, 0–1.

A Zeljeznicar 1–0-ra nyert, í­gy nagyon meleg lesz a jövő heti visszavágó… A Fradi tétmeccsen először kapott ki új stadionjában.