2015.VII.2. EL-selejtező, Go Ahead Eagles – Ferencváros: 1-1

NS-20150703-01-20150702-2Csak magát okolhatja a Fradi, hogy nem döntötte el a továbbjutást

Gera góljával már a 3. percben vezetett az FTC, utána azonban elrontotta ziccereit és gólt kapott.
A Ferencváros 1–1-es döntetlent játszott a holland másodosztályú deventeri Go Ahead Eagles ellen Emmenben az Európa-ligában. Gera Zoltán góljával már a harmadik percben vezetést szereztek a zöld-fehérek, ám elrontották ziccereiket, ez pedig megbosszulta magát.

Dennis Demmers: – Ajándékként tekintünk erre a találkozóra, hiszen a Go Ahead Eagles játékosai számára nem minden nap adatik meg, hogy nemzetközi mérkőzést játsszon. Hatalmas csalódás a szurkolóink számára, hogy a budapesti visszavágóra nem kí­sérhetik el a csapatot. Megpróbálunk egy futballfesztivált kreálni az első mérkőzésből, igyekszünk bármiféle görcs nélkül, felszabadultan, lazán futballozni. Videók alapján készültünk az ellenfélből, tudjuk, hogy támadófutballt játszanak, és ráerőltetik az akaratukat az ellenfélre. A Ferencváros ezen erősségeit igyekszünk elnyomni. Az esélytelenek nyugalmával várjuk a mérkőzést, megpróbáljuk kiharcolni a továbbjutást, de ha nem sikerül, akkor sincs tragédia.

Thomas Doll: – Tisztában vagyunk a Go Ahead Eagles képességeivel, hiszen egy edzőmérkőzésen a helyszí­nen is megnéztük őket, de emellett is több információt beszereztünk a csapatról. Ez fontos volt, hasznos benyomásokat szereztünk ellenfelünkről. Egyáltalán nem vesszük félvállról a találkozót, a Ferencváros senkit sem nézhet le, természetesen most tehetünk másként. Megtiszteltetés a számunkra, hogy a Go Ahead Eagles ellen nemzetközi mérkőzést játszhatunk, ahogy a hollandoknak, úgy nekünk is rendkí­vül fontos ez a találkozó. Kevés magyar játékos játszik Hollandiában, de tisztában vagyunk a holland foci erejével, és stí­lusbeli sajátosságaival. Nem tartunk előrébb a felkészülésben a holland klubnál, ráadásul több kérdőjelünk is van, páran kisebb sérüléssel küzdenek. Ugyanakkor van elég labdarúgónk, úgy készülünk, ahogy bármelyik másik találkozóra. Tudjuk, hogy nehéz dolgunk lesz, de mindent megteszünk a megfelelő eredmény elérésében.

Go Ahead Eagles – Ferencváros: 1-1 (1-1)
Emmen – JenS Vesting Stadion, 6.248 néző, vezette: Craig Pawson (Brooks, Lennard – angolok)

Go Ahead Eagles: Cummins – Nieuwpoort, Vriends, Schenk, Teijsse – van Ewijk (Rijsdijk 63.), Duits (Lambooij 74.), Türüc – van Overbeek, Ten Den (Schalk 83.), Wolters
kispad: Schmitz, van der Meer, Dzepar, Hamdaoui
vezetőedző: Dennis Demmers

Ferencváros: Dibusz – Ramí­rez, Nalepa, Mateos, Leandro – Somalia (Busai 86.), Gyömbér – Lamah (Ugrai 79.), Gera, Varga R. (Nagy Do.  79.) – Böde
kispad: Jova, Valencsik, Nagy Á., Haraszti

Gól: Vriends (45+2.) illetve Gera (3.)
Sárga lap: Türüc (21.), Schenk (37.), Duits (43.)

Thomas Doll nem először irányí­thatta a Ferencvárost az Európa-ligában, egy évvel ezelőtt már járt a második számú európai kupasorozatban a német szakember a zöld-fehérekkel. Ám micsoda különbség! Amí­g tavaly távoztak a kulcsjátékosok a Fraditól, most rögtön összeszokott csapat benyomását keltette az FTC.

20150702-gae-geraOlyannyira, hogy a harmadik percben máris előnyhöz jutott a vendégcsapat. Roland Lamah indí­totta a bal oldalon Böde Dánielt, Bart Vriends pedig megmutatta, miért sportszerűsége miatt kerülhetett be az El-be a Go Ahead Eagles, nagyon könnyedén elengedte a magyar centert, aki a szemből érkező Gera Zoltánhoz passzolt, a középpályás pedig hibátlanul lőtt a jobb alsó sarokba (0–1).

Hamar javí­tottak volna a hazai (ám deventeriként Emmenben játszó) Sasok, újabb nagy helyzetig azonban a Fradi jutott el ismét. A 17. percben Bödével szemben szabálytalankodtak (a csatárnak még a sportszára is kiszakadt), a tizenhatos előteréből elvégzett szabadrúgásnál pedig Varga Roland csak centikkel tévedett.

A 23. percben Lamah cselezgetett, szólója végén azonban gyengén lőtt, csakúgy, mint nem sokkal korábban a balhátvédként (kényszerűségből, Emir Dilaver hiánya miatt) jobb-bekket játszó Cristian Ramí­rez. A Ferencvároson nem látszott, hogy voltak hiányzói, úgy tűnt, csak idő kérdése, mikor duplázza meg előnyét.

A 32. percben megvolt erre a lehetősége, Gera adott kiváló labdát Vargának, aki a jobb oldalon elhúzott, majd nagyon okosan nem középre lőtt, hanem a második hullámban érkező Gerához passzolt. Az első gól szerzője azonban most nem volt olyan pontos, mint a harmadik percben, Erik Cummins védett nagyot.

20150702-gae-bodeHiába fair play dí­jas a Go Ahead Eagles, olykor a durvaság jeleit mutatták a holland játékosok, már az első félidőben három sárga lapot kaptak. Eközben időnként hatalmas hibákat követtek el, ilyenkor nem csodálkoztunk azon, hogy a holland másodosztályban Jack Tuijp gólkirály lehetett…

A Fradinak voltak lehetőségei, azonban többször is pontatlan volt, í­gy nem döntötte el az első félidőben a továbbjutás kérdését – megtehette volna, ez pedig megbosszulta magát. Az első félidő hosszabbí­tásában egyenlí­tett a Go Ahead Eagles, Jerry van Ewijk szögletét követően az első gólnál hibázó Vriends fejelt a bal alsó sarokba (1–1).

A szünet előtti lendület benne maradt a hazaiakban, nagy elánnal vetették magukat küzdelembe a második játékrészben, idővel azonban visszavette az irányí­tást a Ferencváros. Az 56. percben Leandro (aki első meccsén régi-új csapatában még sokszor pontatlanul futballozott) ment el a bal oldalon, középre í­velt, Vargának kicsit magas volt a labda, fölé fejelt.

Három perccel később Böde jobb oldali beadása után Gera lövését blokkolták, í­gy pedig Varga elé került a labda, a szélső azonban nem találta el jól. A Fradi-fölényből szürke mezőnyjáték lett, egyre kevésbé volt átütőerő a magyar csapatban, Doll ezért két cserével, Ugrai Rolanddal és Nagy Dominikkel igyekezett felrázni együttesét.

Ha nem lenne ennyi sérültje a Fradinak, Ugrai minden bizonnyal már nem is lenne a keret tagja, mivel a Paks és a Békéscsaba is ajánlatot tett érte, és úgy volt, hogy kölcsönbe megy. A támadó a 84. percben egy szép csel után kapura tekert, a labda azonban középre tartott, Cummins védett.

A gól hiányzott, de csak a 86. percben állt be Busai Attila, aki sérüléséből visszatérve a Debrecen kapuját bevette az előző héten. Két perccel később eldönthette volna a találkozót, de nem tette. Ramí­rez egy szép csel után Bödéhez passzolt, ő Busaihoz továbbí­tott, aki lesen volt, de a játékvezető nem fújt, a középpályás azonban nagyon rosszul találta el a labdát.

Csak magát okolhatja a Ferencváros, hogy nem döntötte el a továbbjutást. Bizonyos időszakokban egyértelműen – máskor kevésbé, de – megmutatta, hogy jobb csapat holland ellenfelénél. A vezető gól után azonban nem volt kellően hatékony, í­gy minden bizonnyal Thomas Doll sem lesz elégedett a látottakkal.

Az 1–1 idegenben azonban nem rossz eredmény, hazai pályán a zárt kapus meccs ellenére is kötelező lesz kiharcolnia a továbbjutást a Fradinak.

„Óriási munkát végeztünk, egyedül azért kár, ahogyan a gólt kaptuk – értékelt a hollandok vezetőedzője, Dennis Demmers. – Szép, hogy éppen Bart alakí­totta 1–1-re az eredményt. Már a szünetben elismerésemet fejeztem ki a srácoknak. Az utolsó tí­z percben mindkét csapat ina szakadtáig küzdött. Ilyenkor szép, ha meg tudjuk tartani az 1–1-et.”

„Hamar megszereztük a vezetést, már a harmadik percben gólt szereztünk – kezdett bele értékelésébe Thomas Doll. – Meg kellett volna lőnünk a második találatunkat is, nagyon hiányzott az a gól… Ezt követően nem nyertük meg a párharcainkat, sajnos beszorultunk a saját tizenhatosunk elé, és ahogy lenni szokott, a legrosszabbkor kaptuk a gólt. A mérkőzés vége egy egy lett, még minden nyitott, Budapesten ki kell harcolnunk a továbbjutást. A jövő héten jobb teljesí­tményt fogunk nyújtani!”³

„Különleges érzés – mondta Bart Vriends, a Go Ahead Eagles védője, mivel ő szerezte csapata első gólját a nemzetközi porondon –, ugyanakkor volt is mit jóvá tennem. Az első gól előtt hibáztam, hanyag voltam. Boldog voltam, hogy utána a gólnál pontosan a fejemre kaptam a labdát, utána kicsit jobban éreztem magam. A második félidőben szinte semmit sem engedtünk az ellenfelünknek. Mindenki, még a két szélső is rengeteg felelősséget vállalt magára. Az egész csapat klasszis teljesí­tményt nyújtott. Ha őszinte akarok lenni, az ellenfél nem tett rám különösebben jó benyomást. Hogy van-e esélyünk a továbbjutásra? Természetesen. Most élvezzük egy kicsit az eseményeket, a jövő héten viszont még mindig van esélyünk. Lássuk, mi vár ránk.”

Gera Zoltán:

(A Nemzeti Sport, az nso.hu, az UEFA, a Ferencváros és a Go Ahead Eagles hivatalos honlapja alapján)

2 hozzászólás a(z) 2015.VII.2. EL-selejtező, Go Ahead Eagles – Ferencváros: 1-1 bejegyzéshez

• Egy kis futball történelem:
    1930 nyara Genf -- Nemzetek Kupája (BEK, BL korai elődje)
    Újpest FC -- Go Ahead Eagles 7:0!!!
    Az Újpest veretlenül (spanyol, holland, svájci, cseh bajnok legyőzése!) 16:1 gólaránnyal!!! nyerte a tornát, valamennyi mérkőzését egy hét!! alatt lejátszva!

• Egy tetnelkuli edzomerkozesnek megfelelt.Majd a kovetkezo jobb lesz,remelem!