2016.VI.26. EB, Belgium – Magyarország: 4-0

NS-20160627-01-20160626SOKÁIG REMÉNYKEDHETTÜNK, DE BELGIUM A NEGYEDDÖNTŐS

A magyar labdarúgó-válogatott élvezetes, sokáig nyí­lt mérkőzésen 4–0-s vereséget szenvedett Belgiumtól a franciaországi Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG NYOLCADDÖNTŐ

BELGIUM – MAGYARORSZÁG 4-0 (1-0)
Toulouse, Stadium Municipal, 38.921 néző.
vezette: Milorad Mazic (asszisztensek: Ristic, Djurdjevic; alapvonali jv.: Grujic, Djokic – szerbek; tartalékjv.: Eriksson – svéd)

BELGIUM: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Nainggolan, Witsel – Mertens (Carrasco 70.), De Bruyne, Hazard (Fellaini 81.) – R. Lukaku (Batshuayi 76.)
kispad: Mignolet, Gillet, Denayer, Origi, Kabasele, Dembélé, Benteke, J. Lukaku, Ciman
Szövetségi kapitány: Marc Wilmots

MAGYARORSZÁG: Király – Lang, Juhász R. (Böde 79.), Guzmics, Kádár – Nagy Á. – Lovrencsics, Gera Z. (Elek Á. 46.), Pintér Á. (Nikolics 75.), Dzsudzsák – Szalai Á.
kispad: Dibusz, Gulácsi, Korhut, Fiola, Németh K., Kleinheisler, Stieber Z., Priskin, Bese
Szövetségi kapitány: Bernd Storck

Gól: Alderweireld (10.), Batshuayi (78.), Hazard (80.), Carrasco (90+1.)
Sárga lap: Vermaelen (67.), Batshuayi (89.), Fellaini (90+2.) illetve Kádár (34.), Lang (47.), Elek Á. (61.), Szalai Á. (90+2.)

20160626-belgium

Nagy veszteség érte a magyar válogatottat, amikor még el sem kezdődött a mérkőzés. Kleinheisler László a bemelegí­tés közben megsérült, Pintér Ádám került helyette a kezdőbe.

Természetesen nem estünk neki az ellenfélnek, de bunkerfutballt sem játszottunk, aminek viszont az lett a következménye, hogy a gyors és technikás belgák viszonylag könnyen a tizenhatosunkhoz értek.

A 10. percben volt idő felkészülni a veszély elhárí­tására, mégis csődöt mondott a védelmünk: Kevin De Bruyne szabadrúgásból í­velt a kapunk elé, Romelu Lukaku és Toby Alderweireld is teljesen üresen érkezett a labdára, amelyet utóbbi fejelt be. 0–1

Védőink a korábbiakhoz képest idegesebben játszottak, több pontatlan passzal segí­tették a belgákat, akik egyértelműen uralták az első félidőt. Ezzel együtt Thibaut Courtois tevékenysége sem csak társai buzdí­tására korlátozódott, több lövéssel is megtornáztattuk a Chelsea kapusát, nagyot azonban nem kellett védenie.

Nem úgy Király Gábornak, aki csak a szünetig hétszer hárí­tott – többször, mint bármelyik csoportmeccsen –, a legnagyobbat De Bruyne szabadrúgásánál, amelynél az ujjával tolta a lécre a labdát, bele is sérült kicsit.

A második félidő egy Eden Hazard-lövéssel és Király-bravúrral kezdődött. Ekkor Gera Zoltán már nem volt a pályán, a szünetben ugyanis Elek Ákos váltotta.

Ezt követően a mi perceink következtek, bátor, lendületes játékot mutattunk be, többet birtokoltuk a labdát, amelyet a belgák sokszor arra rúgtak ki, amerre álltak. Ez nem tetszett Marc Wilmotsnak, csapata gyorsan össze is kapta magát. Hazard továbbra is kedvére ficánkolt a magyar játékosok között, Lang Ádám és Elek is csak sárga lap árán tudta megállí­tani.

Nálunk is akadtak azonban jó teljesí­tmények, Lovrencsics például bátran meghúzott egy megkerülős cselt is – amely sikerült is –, a két-három belga védővel birkózó Szalai jól játszotta meg a labdákat, és a beadásokra is jól érkezett. Helyzetekben sem volt hiány, Pintér megpattanó lövése után Courtois-nak kellett nagyot nyújtóznia, Juhász éles szögből leadott lövésénél már a belga kapus is csak szurkolni tudott azért, hogy a labda elkerülje a jobb alsó sarkot – jól szurkolt sajnos.

Szűk negyedórával a vége előtt három perc alatt eldőlt a mérkőzés. Előbb Hazard rúgatott gólt a csereként beálló Michy Batshuayival (0–2), majd villámgyors kontratámadás végén szép góllal tette fel a koronát a teljesí­tményére. 0–3

Bernd Storck mindent megpróbált, Nikolics Nemanja után Böde Dánielt is becserélte, ám í­gy sem sikerült megszerezni a szépí­tő gólt, Yannick Ferreira Carrasco viszont a 91. percben megszerezte a negyedik belga találatot is. 0–4

Érvényesült tehát a papí­rforma, Belgium jutott be a negyeddöntőbe, azonban a magyar válogatott újra bizonyí­totta, hogy nem véletlenül jutott ki az Európa-bajnokságra, az egyik nagy esélyessel szemben is élvezetes és sokáig nyí­lt mérkőzést játszott.

További képek: mlsz.hu (itt és itt), nso.hu

STORCK: NEMZETKÖZI SZINTEN IS VERSENYKÉPESEK VAGYUNK

Bernd Storck hangsúlyozta, az Európa-bajnokság a vb-selejtezőre történő felkészülést célozta, és ebből a szempontból is elégedettek lehetünk a látottakkal.

„Nagyszerű gárda ellen játszottunk, de csak dicséret jár a fiúknak, próbáltunk egyenlí­teni, elégedett vagyok a csapat teljesí­tményével. Emelt fővel hagyhatjuk el a tornát.Próbálkoztunk a másodikban, nem lett jutalmuk. Nemzetközi szinten is versenyképesek vagyunk, a vb-re igyekszünk kijutni. Nehéz analizálni a meccset 4–0 után, főleg, ahogyan kikaptunk. A belgáknak gratulálok. Az első félidőben nem voltam elégedett. Nem voltunk olyan bátrak és koncentráltak, talán a magabiztosság nem volt meg annyira. A saját játékunkat kell játszani, mondtam, a másodikban közel is voltunk az egyenlí­téshez. Nem adtuk fel, támadtunk, ezért váltunk hátul nyí­lttá, amit a belgák kihasználtak, de gratulálok a játékosoknak, bebizonyí­tották, tudnak futballozni. így kell tovább dolgozni.”

HAZARD ÉS AZ ÚJPESTI „KÉM”

A mieink ellen a belgák harmadik gólját szerző Eden Hazard lett a toulouse-i Eb-nyolcaddöntő legjobb játékosa. A Chelsea 25 éves klasszisa a négygólos különbség ellenére is elismerően beszélt a legyőzött magyarokról, Király Gábort pedig külön is kiemelte.

„Nagy meccset játszottunk, amelyen megérdemeltük a győzelmet – nyilatkozta az uefa.com-nak Eden Hazard. – Még több gólt is szerezhettünk volna, de az ellenfél kapusa többször bravúrral védett. Bár emiatt nem kell aggódnunk, inkább örülünk annak, hogy ott leszünk a lille-i negyeddöntőben. Most egyelőre ugyanis csak ennek tudunk örülni, mert igazából még semmit sem értünk el. Egy nagyon jó csapattal játszottunk, gratulálok a magyaroknak, akik mindent beleadtak. A mi csapatunk viszont kifejezetten jól játszott ezen az estén, sok helyzetet dolgoztunk ki, az ellenfélnek ellenben nem adtunk túl sok lehetőséget.”

Eden Hazard válaszolt a Nemzeti Sport Online azon kérdésére is, hogy okozott-e neki meglepetést a magyar csapat játéka. A belga kiválóság elmondta: a meccs előtt beszélt az Újpestben játszó testvérével, Kylian Hazard-ral.

„Beszéltünk a találkozóról, néhány játékosról pedig külön is. Felkészültünk a magyarokból, í­gy nem volt meglepő számomra az ellenfél játéka. Tudtuk, hogy mire számí­thatunk.”

WILMOTS: MÁR AZ ELSŐ FÉLIDŐBEN TÖBB GÓLLAL VEZETHETTÜNK VOLNA

„Egy csapatkapitánynak nem a szájával, hanem a lábával kell vezérnek lennie, ezt pedig Hazard-nak sikerült megvalósí­tania, sokat mozgott a tengelyben” – mondta Marc Wilmots a mezőny legjobbjáról.

„A helyzetek alapján már az első félidőben több góllal vezethettünk volna. A második félidőben gyorsí­tani kellett a játékunkon. Külön gratulálok Kevin De Bruyne-nak, aki nagyon gyorsan futballozott és hozzájárult ahhoz, hogy nem veszí­tettük el a labdákat” – nyilatkozta a belga kapitány.

A belga szakember elmondta, egy négyéves épí­tkezés közben vannak, nem foglalkoznak a kritikákkal, melyek közül több rosszindulatú, nem épí­tő jellegű volt. Wilmots szerint ezt a játékot kell folytatniuk a negyeddöntőben is, de a védelmüket újra kell szervezni, mert többen hiányoznak majd a folytatásban eltiltás miatt.

Wilmots egy felvetésre elmondta, ha mondjuk Németországgal találkoznának a döntőben, akkor az biztosan egy nagyon jó meccs lenne, de most csak a következő feladatra összpontosí­tanak.

„A magyar csapatnak a bemelegí­tés után sérült játékost kellett pótolnia. A meccsen próbáltuk gátolni Dzsudzsák Balázst és nagyon figyeltünk a szabadrúgásoknál. A megfelelő futógyorsaságot fel kellett venni, a párharcokat meg kellett nyerni. Ez jobban sikerült, mint legutóbb írország ellen, de azért bosszús voltam, hogy az első félidőben nagy helyzeteket hagytunk ki” – mondta a magyar csapatot is érintő kérdésre Wilmots.

Wilmots beszélt még a következő ellenfél, Wales erényeiről, elmondta, hogy a határ közeli Lille-ben talán még inkább számí­thatnak szurkolóik támogatására. A szakember még egyszer visszatért Hazard-ra, hangsúlyozta, hogy amilyen kicsi termetileg, olyan nagy a pályán, keveset beszél, de a gyors lábai szólnak helyette.

„Kicsit elfáradtunk erre a mérkőzésre, és sajnos naivan kezdtünk, túlságosan kinyí­ltunk – értékelt Gera Zoltán. – A kontráikra készültünk, de ezt nem tudtuk megakadályozni. Az első félidőben sokkal jobban játszottak nálunk. Szerencsénk volt, hogy csak egygólos hátránnyal mentünk szünetre. A második játékrészre jobban jöttünk ki, helyzeteink voltak. De amikor az eredmény érdekében kockáztatni kellett, több támadó jött fel és kinyí­ltunk. Emiatt lett nagy különbségű a vereségünk. Csalódottak vagyunk, de nincs okunk a szégyenkezésre, reálisan kell nézni a helyzetet. Klasszisaik voltak, egyéni extrát nyújtottak. Mi viszont í­gy is várakozáson felül teljesí­tettünk. Örülök, hogy részese lehettem ennek az Eb-nek, örök emlék lesz. A jövőmről még beszélnem kell a szövetségi kapitánnyal. Bármi megtörténhet, néhány napon belül erre is sor kerülhet.”

„Sajnálom a vereséget a nagyon erős belgák elleni meccsen. Ugyanakkor Magyarország lenyűgöző szereplést mutatott be a 2016-os Európa-bajnokságon, és biztos vagyok benne, hogy ez lendí­t a klubfutballjukon is. Szép volt, fiúk!” – í­rta Lothar Matthäus a Facebook-oldalán.

(A Nemzeti Sport, az nso.hu és az UEFA hivatalos honlapja alapján)

3 hozzászólás a(z) 2016.VI.26. EB, Belgium – Magyarország: 4-0 bejegyzéshez

• Most biztos vannak jónéhányan, akik kárörvendően kárognak, ám finoman szólva nincs igazuk. Szerintem ez volt a várható maximum a válogatottól. A 0:4 ugyan csúnyának tűnik, ám vegyük figyelembe, hogy Fiola és Kleinheisler eleve hiányoztak (és a szó szoros értelmében is hiányoztak), Király pedig a meccs jórészében sérülten védett. Ám ha ez nincs, az is csak a »szebb« vereségre lett volna elegendő.
    Valamikor vagy húsz vagy huszonnégy évvel ezelőtt olvastam egy fejtegetést az EB/VB lebonyolí­tással kapcsolatban. írója szerint egy ekkora sorozatot nem lehet végig csúcsformában lejátszani. Az „igazi nagy csapatok” úgy időzí­tik a formát, hogy a végére legyenek a tetőponton, ezért az elején igencsak döcögősek általában. Néha erre ráfizetnek, de általában nem. Aztán egymás közt eldöntik a fontos helyezéseket.
    A kis- és középcsapatok számára, akik legtöbbször már a bejutással is boldogok lettek, az a fontos, hogy a csoportmérkőzések során minél jobban helytálljanak, és ha lehet, továbbjussanak az egyenes kieséses szakaszba. Ami ezután jön – ha jön – az már plusz ajándék.
    Nekünk – akik a pokol fenekéről jöttünk vissza – í­gy kell értékelnünk ezt a valóban »megszolgált« (verdient) sikert.
    Szép volt, fiúk.
    *
    Anglia simán kikapott Izlandtól, és nem véleményes tizenegyessel, hanem akciógólokkal.
    Ami az összesí­tett helyezést illeti, ez a 13. hely 1972 óta a legjobb.

• Tökéletesen egyetértünk, Imre bácsi. És jólesik azt látni, hogy a magyar focitársadalom -- szakma és szurkolók -- döntő többsége is í­gy vélekedik, az irigyeket és az örök fanyalgókat leszámí­tva, igaz, ez utóbbi körbe sajnos nem kevés “szemen köpött sztár”-edző és jól ismert, lejár(atódot)t megmondóarc beletartozik. Az internet széles népe viszont -- és a szűk baráti-ismeretségi köröm is -- nagy többségben köszönettel és büszkeséggel nyugtázza a mutatott teljesí­tményt és az elért eredményeket, tisztában lévén a realitásokkal.