Az 1912/13 évi bajnoki szezon mérkőzései

2 hozzászólás a(z) Az 1912/13 évi bajnoki szezon mérkőzései bejegyzéshez

• *

Pluhár István feljegyzése a bajnoki évről:

1912—1913-as bajnoki év. — Bajnok: a Ferencvárosi Torna Club, FTC.

A Ferencváros sorrendben az ötödik magyar bajnokságot nyerte. Második az MTK, harmadik a BTC.

Az FTC bajnokcsapata: Ungár — Rumbold, Payer — Szandovics, Bródy, Blum — Tóth (Potya), Pataki, Koródy, Schlosser, dr. Borbás.

Az 1912. évi stockholmi olimpián már ott volt a magyar labdarúgó válogatott, sajnos csak második tudott lenni a taní­tómesterek mögött. Anglia eddig négyszer lett világelső.

Ebben az évben először nyerte meg a Fradi a Magyar Kupát is. Közben ellenségeskedés tört ki az MTK és az FTC között. Ez odáig fajult, hogy nem is álltak ki egymás ellen a bajnoki év alatt.

Az MLSz békí­tő tárgyalásai hiábavalónak bizonyultak, erre az MLSz törölte az FTC-t a magyar bajnokságból. A szigorú intézkedés jobb belátásra bí­rta az FTC vezetőket, és bocsánatkérés közepette visszakérte játékjogát, amit az MLSz vissza is adott nekik. 1913 tavaszán az FTC — MTK Magyar Kupa döntőjén játszották a legcsúnyább mérkőzést.

Szégyenfoltként maradt meg a magyar labdarúgás történetében. A nagyon felázott, csúszós talajú pályán a játékosok minden durvaságot elkövettek. A búcsújátékát játszó angol Lane (MTK) és Bródy (FTC) a pálya közepén összeverekedett. A verekedés után, melybe a közönség is beleavatkozott, a két játékost erősen vérző fejjel kórházba kellett szállí­tani.

A frissen felkerült UTE nagyon nehezen talált magára, s majdnem kiesett az elsőosztályból.

Az év gólkirálya ismét Schlosser Imre (FTC) lett. Felkerült a III. ker. TV csapata. Az országos bajnoki cí­mért ebben az évben sem játszottak a bajnokok.

Az UTE-nak új otthon után kellett nézni, mert a szúnyogszigeti pálya kicsinek bizonyult, és nagyon veszélyes volt megközelí­teni csónakkal. Ekkor csak az Újpesti vasúti hí­d szelte át itt a Dunát.

Ezekben az években már csaknem minden csapatnak volt edzője, és kiküldött hivatalos játékvezetők (bí­rák) vezették a mérkőzéseket.

(Forrás: S. PLUHÁR, U.S.A. -- PLUHÁR ISTVÁN -- JÁTSZOTTAM, OKTATTAM, TUDÓSíTOTTAM)

*

Gólkirály: Schlosser Imre (Ferencvárosi TC) 42 gól
    Az év játékosa: Bodnár Sándor (MAC)

*

A legtöbbet emlegetett nap: december 1. A mozgósí­tás miatt lezárta a katonaság az újpesti hidat, márpedig a Népszigetről csak azon át lehetett megközelí­teni az UTE népszigeti pályáját. A későn este, esőben, hidegben hazaigyekvő közönség csónakokon át akart hazatérni. A ponton elmerült, a ladik feneke beszakadt —, ezren vettek hidegfürdőt. Csoda, hogy nem maradt halottja az MTK—MAC mérkőzésnek! (Hoppe László)

• Tavasszal volt egy Újpest-Ferencváros 2-4 (2-2) bajnoki 1913.05.25.-én a Népszigeten.