Sí­pszó előtt: Ferencváros – Paks

Vasárnap délután a 39. bajnoki mérkőzésünk következik a Groupama Arénában.

Ez lesz a két csapat 48. tétmérkőzése, a bajnoki találkozók mellett 5 Magyar Kupa (benne a 2022.05.11-i döntő, mely a Ferencváros 24. MK győzelmét jelentette) és 4 Ligakupa találkozó színesíti a nem nagy múltra visszatekintő statisztikát. Az első négy összecsapásra a Magyar Kupa keretében került sor. 1971. július 25-én a Vörös – Martos, Horváth Á., Vépi – Bálint, Rákosi – Szőke, Branikovits, Albert, Mucha, Füsi (csereként: Németh M., Bartosik) összeállí­tásban pályára lépő ferencvárosi csapat Branikovits 3, valamint Horváth Á., Rákosi, Füsi és Szőke góljaival 7-2-re győzte le a harmadosztályba feljutott tolnai csapatot. A most futó bajnoki sorozatban rangadónak minősíthető a találkozó, hiszen a tabella első-két helyezettje csap össze, úgy, hogy a Fradinak öt pont előnye és egy elmaradt mérkőzése van.

Az eddigi 38 bajnoki mérkőzés Ferencvárosi mérlege: 21 győzelem, 10 döntetlen, 7 vereség, 89 lőtt és 46 kapott gól.

További érdekességek a két csapat közös múltjából:

W_ftc-paksA Paksi Futball Club 1952. november 28-án alakult (akkor még Paksi Kinizsi Sportkör), szí­nük zöld-fehér. Első szezonja az NB I-ben, a 2006/07-es volt. Azóta rendszeres tagjai a bajnokságnak, és a tizennegyedik helynél rosszabb pozí­cióban még nem végeztek. A csapat legnagyobb sikere, hogy 2011-ben megnyerte a Ligakupát, valamint a 2010/11 NB1-es bajnokságban ezüstérmes lett.

Az 1971-s első kupameccsünk után 20 év telt el, amikor a sorsolás “szeszélye” újra összehozta a zöld-fehér csapatokat. Az 1990/91 évi kií­rásban Nacer, Dzurják, Keresztúri, Szenes ill. Mikolics góljaival 4-1-es hazai győzelem született az Üllői úton. Az FTC í­gy állt fel: Balogh T. – Telek, Pintér, Limperger – Páling, Albert, Szenes, Keller – Nacer, Wukovics, Keresztúri (csereként: Dzurják, Vanicsek). A visszavágót ugyan a paksiak nyerték 2-1-re (Keller talált be a zöld-fehérektől, majd Kákonyi és Gyenti révén fordí­tottak a hazaiak), de a kupában a Fradi jutott tovább.

Ez után újabb hosszabb pauza következett, 2007. augusztus 28-án újra Magyar Kupa mérkőzés, mely az Üllői úton gólnélküli döntetlennel zárult, de itt “fordult a kocka” és mivel az FTC játszott alacsonyabb osztályban, í­gy a fővárosi zöld-fehérek jutottak tovább. Érdekesség, hogy az akkor még csak 21 éves Böde Dániel a 85. percben csereként lépett pályára a Paks szí­neiben. A Ferencvárosi akkor csapatában meg két jelenlegi paksi játékos játszott, Bartha László és Kulcsár Dávid.

2009.08.15. Ferencváros - Paks

2009.08.15. Ferencváros – Paks

A Ferencváros 2006-s jogtalan kizárása miatt, az első bajnoki mérkőzésre 2009. augusztus 15-én került sor az Úllői úton. Ezen a mérkőzésen is folytatódott a két csapat “játékoskeringője”, hiszen a vendég zöld-fehéreknél lépett pályára Tököli Attila és Lisztes Krisztián, ráadásul a kispadon Gellei Imre ült, aki 2005-2007 között 56 alkalommal volt a pesti zöld-fehérek edzője. A találkozó 1:1-s döntetlennel zárult, Ashmore a 48. percben szerezte meg a vezetést, amit Lisztes (volt és leendő csapata ellen) szabadrúgásból egalizált.

A visszavágón, 2010. március 20-án, Paksról hozta el a Fradi mindhárom bajnoki pontot. A 2-1-es ferencvárosi sikerrel zárult találkozón Elding góljára Vayer még válaszolt, de Ferenczi 50. tétmeccsen lőtt gólja a győzelmet jelentette Craig Short csapatának.

A 2010/11 évi bajnokság őszi első fordulójában a volt ferencvárosi Bartha góljával a paksiak szerezték meg a vezetést, amelyet Heinz egyenlí­tett ki. A cseh légiós az első bajnoki mérkőzésén góllal mutatkozott be. A folytatásban az ellenfél védője öngólt vétett, í­gy 2-1-es ferencvárosi győzelem született.

A “tavaszi” visszavágót a hazaik nyerték 3-2 arányban 2011 novemberének utolsó napján. Vayer góljára Maróti, Böde (ez volt Dani első találata a Fradi ellen) találatára Miljkovic válaszolt, majd Montvai gólja már a három pontot jelentette a paksiaknak.

20111106-paks-albert2011 novemberében Albert Flórián halála miatt meglehetősen szomorú légkörben zajlott a találkozó, amely gólnélküli döntetlennel zárult. 2012 májusában abajnoki idény 14. vereségét szenvedte el Détári Lajos csapata Pakson. Böde, Kiss T. (2) és Szatmári góljaira csak Oláh és Klein részéről érkezett válasz, í­gy 4-2-re nyert Kis Károly csapata. Ez volt a Paksi csapat utolsó győzelme a Fradi ellen és ezen a találkozón lépett utoljára pályára a Fradi ellen Böde Dani is, aki a 10. percben lőtt remek góllal tette le a védjegyét a Ferencváros vezetői előtt…akik a bajnokság után már le is igazolták.

Volt csapata elleni első gólját Böde Dani 2013. november 24-én szerezte Pakson a 2:2-re végződő találkozón.

2014 novemberébena Paks leparkolta a buszt és pontot rabolt a Fraditól” az Üllői úton. 2015 tavaszán Gyömbér gólja jelentette a megszerzett három pontot a Tolna megyei székhelyen.

A 2015/16-s bajnoki szezonban mindhárom találkozón a Fradi győzött, meggyőző fölénnyel és remek teljesítménnyel. 2015. augusztus 29-én a Groupama Arénában Böde és Lamah góljaival győztünk 2-0-ra, majd a december 5-én, a zimankós hidegben ütötte ki a Fradi a bajnoki tabella akkori második helyezettjén tanyázó Paksot 5-0-ra, Lamah, Sesták, Böde, Busai és Varga R. góljaival. 2016. április 6-án, a Groupama Aréna nem csak zöld-fehérbe, de aranyba is öltözött. A fölényes 5-2-s győzelem után a Ferencvárosi 29. bajnoki cí­mét ünnepelte, melyet egy hosszú, 12 éves “várakozás” után értünk el.

Az ez utáni hat mérkőzés azonban a paksi zöld-fehéreknek alakult kedvezően.  2016. augusztus 6-án Pakson: “A Ferencváros nem tudta bedarálni a Paksot. A lelkesen küzdő hazaiak nem érdemeltek vereséget, a nem kellőképpen kreatí­v vendégek pedig győzelmet”. 2016.11.05-én A Groupama Arénában a lelkesen és szervezetten futballozó Paks egy kis szerencsével elvitte a három pontot a bajnoktól. 2017.04.12-én a vendéglátók magabiztos győzelmet arattak az enerváltan és fásultan játszó Fradi ellen. 2017.08.12-én az 1-1-re végződő találkozón a vezetést Varga Roland szerezte meg, amit a vendégek a 60. percben egalizáltak. 2017.11.18-án került sor Pakson, a Ferencváros Joseph Paintsil korai és Amadou Moutari hajrában szerzett találatával nyert 2–0-ra, í­gy megszakí­totta a tolnaiak ellen 2016 áprilisa óta húzódó nyeretlenségi sorozatát.

2018.04.21-én a Groupama Arénában (ahol a Fradi már két éve nem tudott nyerni) folytatódott a döntetlenek sorozata. A 76. perctől kezdve emberhátrányban játszó Csertői-csapat majdnem győzött az Üllői úton, a Ferencváros a 95. percben mentett pontot Varga Roland büntetőből szerzett góljával. 2018.08.18-án a Groupama Arénában a 9. döntetlen született a két csapat találkozóján és ez volt Thomas Doll utolsó mérkőzése a Ferencváros kispadján. Sokkal jobban kezdett a vendégeknél az éllovas, de a hajrában még az egy pontot is majdnem elveszítette. Petrjak már a 30. percben betalált, amit a vendégek az első félidő meghosszabbításban egalizáltak. A szünet után hiába játszott a Fradi óriási mezőnyfölényben, az utolsó percben mégis Haraszti hagyta ki a mérkőzés legnagyobb helyzetét.

2018.12.01-én  a már Szerhij Rebrov irányította Fradi könnyedén nyert 3-0-ra, a gólokat Böde, Blazic és Varga szerezte. 2019.04.06-án, a Groupama Arénában a Fradi magabiztos játékkal, Lenzsér (1. – öngól), Nguen (50.), Böde (80.) góljaival nyert az egész mérkőzésen alárendelt szerepet játszó paksiakkal szemben.  A paksiak Simon kiállítása miatt a második félidőben 40 perecig emberhátrányban játszottak.

2019.09.14-én Pakson Böde Dániel ezen a mérkőzésen lépett először pályára a második paksi korszakában a Fradi ellen, ami számára nem sikerült túl jól, mert simán kikaptak hazai pályán 4-0-ra. A Ferencváros már az első félidőben eldöntötte a három pont sorsát a nagyon gyengén játszó hazaiak ellen. A Gólokat: Zubkov (33.), Nguen (36.), Varga R. (45. – 11-esből, 83.) szerezték, érdekesség, hogy paksi kiállítás erre a mérkőzésre is jutott, Gévay a 73. percben hagyta el a pályát a második sárga lapja után.

2020.01.25-én újra négy gólos győzelmet aratott a Fradi, ezúttal hazai pályán, az Üllői úton. A duplázó Zubkov már a harmadik percben betalált, Isael szabadrúgásból tekert meglepő gólt, Boli egy remek ütemű kiugrás után egyből lőtt a kapu bal sarkába. A 2019/20-s bajnoki szezon harmadik mérkőzésén 2020.06.10-én, annak ellenére, hogy a Fradi a 91. percben 2-0-ra vezetett, a hat perces ráadásban a hazaiak egyenlíteni tudtak, mely sokat ért a paksiak a bennmaradásért folytatott küzdelmükben.

A 2020/21-s bajnoki szezonban első mérkőzésén 2020.09.11-én, a Groupama Arénában a vendégek a koronavírus miatt erősen tartalékosan álltak ki. 5-0-s győzelemmel jól sikerült a Fradi BL-főpróbája. 2020.12.16-án Pakson, a hazaiak kispadján már Bognár György ült és bár a hazaiak végig jól és veszélyesen játszottak, de a gólokat a budapesti zöld-fehérek szerezték. A paksiak Frimpong vezetőgólja után még egyenlíteni tudtak, de a második 45 percben Haratin büntetőből, majd Isael is betalált, beállítva a 3-1-s Fradi győzelmet. A bajnoki szezon (mely a Fradi 32. bajnoki aranyát hozta) harmadik mérkőzésére a Groupama Arénában került sor 2021.03.14-én. Büntetőből lőtt gyors gól után megszerezte a vezetést a Paks a Ferencváros otthonában az NB I 26. fordulójában, de még az első félidőben egyenlítettek a zöld-fehérek, majd a folytatásban fordítottak és fölényes győzelmet arattak, a vendégek már csak szépíteni tudtak.

A 2021/22-s bajnoki szezon első összecsapására 2021.10.03-án került sor Pakson, ahol a Fradi folytatta a jó sorozatát és 3-1-re diadalmaskodott, kispadon Máté Csabával, aki  Peter Stögert helyettesítette betegség miatt. Nagy iram, rengeteg helyzet, kiállítás, tizenegyes – parádés meccset vívott egymással a két csapat. 2022.02.06-án a vendégek visszavágtak az őszi vereségért, és a Groupama Arénában nagy meglepetésre fölényes győzelmet arattak a gyengén játszó hazai zöld-fehérek ellen. A vendégek utoljára 2016-ban tudtát győztesen elhagyni a Fradi stadion zöld gyepét. 2022.04.29-én Pakson a mérkőzés elején a hazai zöld-fehérek szereztek vezetést, amit a Fradi Besic az első félidőben már egalizált, a győztes gólt Auzqui a hosszabbításban fejelte, ezzel a három bajnok pont a Fradihoz került.

2022.05.11-én a Magyar Kupa döntőjében is megmérkőzött a két csapat. A Fradi a 33. bajnoki címe mellé magabiztos játékkal, a 24. kupagyőzelmét is megszerezte.

A 2022/23-s bajnoki szezon első mérkőzését a Fradi nemzetközi kupaszereplése miatt elhalasztották, így először 2022.11.19-én mérkőztek meg egymással a csapatok a Groupama Arénában, ahol kétszer is vezetett a vendégegyüttes, mégis az utolsó percben szerzett Botka góllal győzni tudott a Fradi. 2023.02.01-én Pakson “pótolták” az őszi elmaradt mérkőzést a csapatok. A gól nélküli első félidő után a hazaiak szereztek vezetést, a Fradi a mérkőzés hajrájában tudta megfordítani. A téli új szerzemény, Owusu Kwabena hét perccel pályára küldését követően egyenlített, majd Zachariassen és R.Mmaee és betalált, így magabiztos győzelmet aratott a Ferencváros. 2023.04.08-án az évek óta legrosszabb tavaszi sorozatát teljesítő Fradi szenvedett vereséget Pakson 3-2-re, ezzel sorozatban ötödször is nyeretlen maradt a Fradi a bajnoki szezonban.

A 2023/24-s bajnoki szezon első zöld-fehér mérkőzésén a Groupama Arénában, 2023.08.27-én a Fradi kiütéses, 6-1-s győzelmet aratott úgy, hogy a félidőben már 6-1 volt az állás. A Fradi kispadján ideiglenesen Máté Csaba ült. A szezon második mérkőzésén visszavágott a Paks, 2023.12.10-én, hazai pályán 3-2-re győzték le a fővárosi zöld-fehéreket, mellyel megerősítették a vezető helyüket a tabellán (azóta már változott a sorrend).

A Fradi-Paks a bajnoki pontok mellett Böde Daniról is szólt. Paksról indult, majd jött 7 év eredményes év a Fradiban (200 bajnoki, 89 gól), majd 2019 ősztől a Fradi zöld-fehér mezét a paksiak zöld-fehér mezére cserélte. Böde bajnoki mérkőzésen először 2009.08.15-én lépett pályája a Fradi ellen, az első gólját 2011 novemberében szerezte, a gól “tükörképét” két évre rá lőtte, akkor már a paksiak hálójába, a Ferencváros szí­neiben. Fradi játékosként 17 alkalommal Dani lépett a legtöbbször pályára, 6 góllal a legtöbb gólt szerezte, melyből “félig hazai környezetben”, Pakson négyszer volt eredményes. Amióta visszaigazolt Paksra, nem sikerült gólt lőnie a Fradinak.

A legtöbbször Thomas Doll ült a Fradi kispadján a Paks ellen 13 alkalommal. Peter Stögernek egy bajnoki jutott, az őt követő Sztanyiszlav Csercseszov 5 bajnoki bajnoki mérkőzésen (+ az MK döntő) dirigált a Paks ellen. Szerhij Rebrovnak az egyik “kedvenc” ellenfele volt a Tolna megyei csapat: 9 mérkőzésből: 8 győzelem, 1 döntetlen, 29 lőtt és 5 kapott gól. Sztankovicsnak a vasárnapi mérkőzés lesz a második találkozója a Paks ellen, visszavághat a Pakson elszenvedett vereségért. A legtöbb alkalommal Dibusz Dénes lépett pályára, 28 alkalommal védte a Fradi kapuját.

A két csapat eddig három helyszínen mérkőzött meg egymással: 18 alkalommal az Üllői úton, 19 alkalommal Pakson és egyszer a Puskás stadionban. A 18 Üllői úti mérkőzésből 10 alkalommal hagyta el győztesen a pályát a Ferencváros, 7 döntetlen mellett 2 alkalommal a Paksiak győzni tudtak a Groupama Arénában. Pakson a 19 mérkőzésből 11-t nyert meg a Fradi, három végződött döntetlennel, a hazaiak ötször nyertek. A Puskás stadionban a Fradi nyert 2-0-ra, “javítva” a hazai mérkőzések statisztikáját.

A két csapat összes mérkőzése és statisztikai adata IDE KATTINTVA érhető el.