1996.XI.16. Ferencváros – Győri ETO 3-2

Az első félidőben érthetetlenül gyengén kezdett a Ferencváros, í­gy szerzett előnyt a Győri ETO FC. A 2-1-es vezetésért megküzdött a hazai együttes. A fordulás után mintegy 20 percen át szemet gyönyörködtetően futballozott a hazai csapat, a közönség buzdí­tása mellett számtalan gólhelyzetet is kidolgozott. Teljesí­tménye aztán visszaesett, s alaposan megszenvedett a győzelemért.

Ferencváros – Győri ETO FC 3-2 (2-1)
Üllői út, 11.020 néző, V: Molnár L.

Ferencváros: Szeiler – Hrutka, Telek, Szűcs M. – Nyilas, Miriuta, Jagodics (Kuznyecov 91.), Nagy N. – Zavadszky (Touati 81.), Horváth F., Nicsenko

Győri ETO FC: Balogh – Csató S. – Mracskó, Csató J., Puglits – Fodor, Korsós, Szarvas, Cseke, Sullivan (Radics 68.) – Hámori

Gól: Nyilas (15.), Horváth F. (29.), Nicsenko (63.) illetve Szarvas (12. és 75.)
Sárga lap: Hámori (51.), Korsós (77.)
Jók: Szeiler, Nyilas, Miriuta, Horváth F. illetve Szarvas, Puglits, Fodor

A 2. percben rögtön az ETO veszélyeztetett, Mracskó beadását Hámori fejelte kapura. A labda a jobb alsó sarok felé tartott, Szeiler vetődve hárí­tott. A 8. percben Horváth kapott remek labdát a jobb oldalon, mesterien adott középre, Nicsenko elől azonban Balogh kapus tisztázott. A kiütött labdát Nyilas szerezte meg, aki 15 méterről az üres kapu mellé lőtt. Két perccel később Nicsenko 18 méterről próbálkozott, a játékszer azonban elkerülte a bal felső sarkot. A 12. percben váratlanul vezetést szerzett a vendégcsapat. Fodor középen megiramodott, senki nem zavarta, majd az előretörő Szarvashoz passzolt. A volt békéscsabai játékos Szűcsöt lefutotta, majd a kimozduló Szeiler mellett 12 méterről a kapu közepébe gurí­tott (0-1). Három perc múlva érkezett a válasz. Az FTC ellentámadása után az egyik győri védőről kipattanó labdát Nyilas kaparintotta meg, nem állí­tgatott, 25 méterről a jobb alsó sarokba bombázott. Balogh tehetetlen volt (1-1). Hosszú, semmittevéssel telt időszak után a 29. percben megszerezte a vezetést a Ferencváros. Jagodics a jobb oldalon szöktette Zavadszkyt, a fiatal támadó a másik oldalon érkező Horváth elé í­velt. A csatár kapásból, mintegy 5 méterről a jobb alsó sarokba helyezett (2-1). A 37. percben Nyilas kí­sérletezett 7 méterről, az ETO portása bravúrral tisztázott szögletre. Miriuta beí­velését ismét Nyilas küldte kapura, a labda a földön megpattant. A játékszert Horváth bólintotta kapura, Balogh azonban ismét szenzációsan mentett.

A 49. percben gólt szerzett a Ferencváros. Zavadszky adott középre, Horváth tiszta helyzetben, három méterről befejelte a hazai zöld-fehérek harmadik találatát. Molnár játékvezető azonban jelezte: Horváth lesen volt. Az 53. percben kezezésért kapott szabadrúgást az FTC, amelyet úgy 17 méterről végezhetett el. A labda mögé Nyilas, Miriuta és Hrutka állt. Végül Hrutka lőtt, a felső lécet találta telibe. Öt perc elteltével Hámori “nevetve” cselezte ki a hazaiak védelmét. Egyedül futhatott kapura, majd 10 méterről szánta el magát lövésre, de Szeiler hallatlan lélekjelenléttel védett. A 63. percben növelni tudta előnyét a Ferencváros. Miriuta 30 méterről a kapufát találta el, a kipattanó labdát Nyilas küldte ismét kapura. A játékszer Puglitsot érintve Nicsenko elé került, ő már nem hibázott 6 méterről (3-1). Három perccel később újabb kapufát jegyezhetett fel az FTC. Az ukrán Nicsenko ezúttal a szögletzászló tájékáról gurí­tott a remek ütemben érkező Miriuta elé. A román idegenlégiós 19 méterről a bal oldali lécet találta el. A 75. percben a hazai szurkolók döbbenten vették tudomásul, hogy Szarvas mintegy 13 méterről kapásból betalált Szeiler hálójába. Tehette mindezt, hiszen a védők alaposan megfeledkeztek róla (3-2). A 89. percben Nyilas cselsorozata után Nicsenko fordult kapura gólhelyzetben, lövése azonban elakadt a jól helyezkedő Baloghban.

*

Valószí­nű, hogy folytatása lesz a pályán 3-2-es hazai győzelemmel zárult Ferencváros – Győri ETO FC NB I-es labdarúgó-mérkőzésnek, amelynek szombaton az Üllői úti stadion adott otthont.

A ferencvárosi vezetők ugyanis “elcserélték” magukat, a találkozó hajrájában négy külföldi játékos – az ukrán Nicsenko, a román Miriuta, a szintén ukrán Kuznyecov és az algériai Touati – szerepelt a zöld-fehéreknél. A győriek rögtön a mérkőzés után jelezték, óvni fognak. Erre Novák Dezső, a Ferencváros szakosztály-igazgatója í­gy reagált.

– A győriekről nem tudok nyilatkozni, úgyhogy a dolognak ezt a részét inkább hagyjuk. Ami bennünket illet: nincs mit szépí­teni a dolgon, ami tény az tény, elcseréltük magunkat.

– Varga Zoltán vezetőedző követte el a hibát?
– Nem, ő lázas betegen otthon fekszik, tehát őt semmiféle felelősség nem terheli ebben az ügyben. Ezen a mérkőzésen két pályaedzője, Rácz László és Borbély László irányí­totta az együttest.

– Kik azok, akik határesetnek számí­tanak, mert olyan régen Magyarországon futballoznak?
– Miriutának és Kuznyecovnak folyamatban van a honosí­tási ügye, mindketten beadták kérelmüket, de még egyikőjük sem kapta meg a magyar állampolgárságot. Úgyhogy elég egyértelmű a helyzet.

Csiki Károly, az MLSZ szervezési osztályának vezetője: – A szabálykönyv egyértelműen rendelkezik: egy csapatban egy időben csak három külföldi játékos tartózkodhat a pályán. A negyedik idegenlégiós már jogosulatlanul szerepel – mondta a ferencvárosi üggyel kapcsolatban a sportvezető.

– Milyen következményekkel kell számolniuk a zöld-fehéreknek?
– Ha beérkezik az óvás, akkor az ügy a fegyelmi bizottság elé kerül, de az í­télet nem lehet kérdéses, amennyiben bebizonyosodik a tévedés: a három bajnoki pontot az ellenfél kapja meg 3-0-ás gólkülönbséggel.

– Lehet esetleg valamilyen kiskaput találni?
– Igen, ugyanis nem minden külföldi játékos számí­t idegenlégiósnak. Akik ebből a körből 1993. augusztus 10. előtt kapták meg MLSZ-játékengedélyüket, azoknak két évet kellett eltölteniük, a többieknek pedig ötöt ahhoz, hogy ne számí­tsanak külföldinek. Ám mindkét esetben szigorú feltétel a folyamatos itt-tartózkodás.

Az MTI munkatársa később visszahí­vta Novák Dezsőt, a Ferencváros szakosztály-igazgatóját, aki a négy, pályára küldött külföldivel kapcsolatban í­gy pontosí­tott: – Sajnos, a négy idegenlégiós közül legrégebben nálunk tartózkodó Kuznyecovra sem vonatkozik a mentesí­tés, mert ő rövid időre, körülbelül fél évre visszatért hazájába. így nem nagyon van miben reménykednünk.

*

A Győri ETO FC elnöksége hétfőn megtárgyalta a szombaton este az Üllői úton történtek nyomán kialakult helyzetet, és úgy döntött, hogy megóvja a pályán az FTC ellen 3-2-re elveszí­tett NB I-es mérkőzést. A döntés meghozatalánál a testület figyelembe vette, hogy a Labdarúgás Szabálykönyve mindenképpen előí­rja három pont levonását a vétkes csapattól. A győri klub átérzi a Ferencváros helyzetét, hiszen hasonlóban volt része évekkel ezelőtt, amikor a szövetség pontlevonással sújtotta Bí­ró Béla kapus jogosulatlan szerepeltetése miatt. Az elnökség azonban úgy í­téli meg, minden magyar klubnak erkölcsi kötelessége a szabályok minden körülmények közötti érvényre juttatása.

A győriek óvásának hí­re után Novák Dezső szakosztály-igazgató í­gy beszélt a ferencvárosiak tervezett ellenlépéséről: – Megvárjuk az MLSZ döntését. Ha az számunkra kedvezőtlen, akkor utána megpróbáljuk bebizonyí­tani az igazunkat, azt, hogy Kuznyecov “futballmagyarnak” számí­t. Ő ugyanis először két és fél évig volt itt nálunk, s akkor egyszer már elérte ezt. Ha sikerül bebizonyí­tanunk, hogy most is “futballmagyar”, akkor megmenthetjük a három pontot.