2 hozzászólás a(z) Az 1968. évi bajnoki szezon mérkőzései bejegyzéshez

• *

Pluhár István feljegyzése a bajnoki évről
    1968-as NB. – Bajnok: a Ferencváros, II. Ú. Dózsa, III. Bp. Vasas.

Ferencváros: Géczi — Novák, Havasi, Páncsics — Juhász, Szűcs — Szőke, Varga Z., Albert, Rákosi, dr. Fenyvesi. Többször játszott még Karába, Bálint L. és Branikovits.

Nemzetközileg engedélyezték a játékidő alatt egy kapus és két mezőnyjátékos cseréjét. Az év szenzációja az volt, hogy a 80-szoros válogatott FTC törzstag, Mátrai Sanyi elhagyta a Fradit és átlépett az Egyetértésbe. Több átigazolás és a mérkőzéseken előforduló furcsaságok (lefekvés, mérkőzés-eladás) nem váltak hasznára az amúgy is állandóan süllyedő magyar labdarúgásnak.

Az Újpest kezdett a legjobban, a Vasas azonnal nyomába szegődött. A Fradi nevető harmadikként figyelte a párharcot. Mikor november közepén az Újpest — Vasas 1:1 arányú döntetlennel végződött, észrevette a Fradi, hogy itt lehet még valamit “keresni”.

Kiesett a Székesfehérvár és a Szeged, felkerült az Eger és a Komló.

Az FTC-nek döntő mérkőzést kellett játszani az angol Leeds-szel a Vásárvárosok Kupájáért. A két mérkőzés eredménye alapján az FTC alul maradt angol ellenfelével szemben.

Szeptemberben útra kelt az olimpiai válogatott Mexikó felé. Az Újpest, Vasas és a Honvéd Délamerikában túrázott, nagyon közepes eredménnyel.

A mexikói olimpián ismét egy nagyon érdekes mérkőzést láthatott a forróvérű közönség. Az ekkori olimpiai válogatott megfelelt a magyar nagyválogatottnak. Simán bejutott a döntőbe. Magyarország és Bulgária játszotta a döntőt. Ami ezen a mérkőzésen történt, nagyon sokáig foglalkoztatta a nemzetközi labdarúgó világot.

Erős iramban kezdett a keményen játszó bolgár olimpiai csapat. Az első félidő 10. percében gyors vezetésre tett szert. Az 1:0-s vezetést a magyar csapat csak a 40. percben tudta ledolgozni. Sőt két perc múlva egy erősen lesgyanús helyzetből 2:1 lett az eredmény a magyar csapat javára.

A bolgárok és a közönség hangos zajjal tiltakoztak a helytelen í­télet ellen. A mexikói L. Diego nem vonta vissza téves í­téletét, sőt a vitatkozás után a 44. percben három bolgár játékost ki is állí­tott.

Elszabadult a pokol a játék szünetében. Lövöldözések, üvegek és ülőpárnák bedobálása közben vonult az öltözőbe a két csapat pihenőre.

Kí­nos félórai szünet után ismét megjelentek a csapatok a játéktéren. Ekkor már a pálya tele volt dobálva Coca-Colás üvegekkel és ülőpárnákkal. A rendőrség kevésnek bizonyult, rohamosztagos katonák jöttek és ülték körbe a játékteret. A nézők több mint fele elhagyta a lelátókat. A katonaság és a rendőrség, “ahogy lehetett”, megtisztí­totta a játékteret a bedobált holmiktól.

A nyolc főre csökkent bolgár csapatot a közönség kegyeibe fogadta, pedig ebben a félidőben a csonka bolgár csapat olyan sportszerűtlenül játszott, hogy valamennyiüket ki kellett volna állí­tani. Ilyen körülmények között lett Mexikóban olimpiai bajnok a magyar válogatott. L. Diego a 81. percben a magyar Juhász Pistát is kiállí­totta, mert segí­tett a karhatalomnak a pályát megtisztí­tani.

A mexikói olimpiáról nem tért vissza Varga Zoltán, az FTC fiatal csatára. Távolléte alatt a magyar bí­róság kétévi fegyházra í­télte. A lobogóhajú szőke magyar fiúnak sem volt nagyobb bűne, mint az 1956-os olimpiai csapat tagjainak.

Az év krónikájához tartozik az még, hogy Albertot, Novákot, Szűcs Lajost és Farkas Jancsit meghí­vták az Európa-válogatott csapatba. Dél-Amerika győzött Európa ellen.

(Forrás: S. PLUHÁR, U.S.A. – PLUHÁR ISTVÁN – JÁTSZOTTAM, OKTATTAM, TUDÓSíTOTTAM)

*

Gólkirály: Dunai II. Antal (Ú. Dózsa) 31 gól
    Az év játékosa: Szűcs Lajos (FTC)

*

Ha nem is az előző évi fölénnyel, de elég biztosan nyerte ezt a bajnokságot is az FTC. Pedig Fenyvesi Máté, a mindig korrekt és szépen, mutatósán játszó nagy FTC-balszélsők (Borbás, Kohut, Gyetvai, Kemény) méltó utódja 15 évi nagysikerű szereplés után visszavonult a játéktól. (Hoppe László)

• Remek VVK-meccsek, döntőbejutással. Szép eredmények februárban Mexikóban, majd októberben “tartalékosan ” Franciaországban. Novák, Páncsics, Juhász és Szűcs olimpiai bajnok lett. Albert, Novák és Szűcs a világválogatottnban szerepelhetett.