1991.V.11. Videoton-Waltham – Ferencváros 1-1

Mivel az egyre bővülő adattárunkból a legtöbb esetben nem nehéz az aktuális bajnoki meccsünkhöz muzeálist találni, í­gy általában a végső döntést egy „impulzus” adja, mely lehet egy játékos remeklése, de lehet egy elcsí­pett mondat is mely olyan utalást tartalmaz a jelenhez, mely érdekessé teheti a visszatekintést. Amikor keresgéltem a hétvégi Videoton elleni hangoláshoz egy olyan mondatba „futottam bele” 1991-ből, mely több érdekességet is rejtett magába.

“Minden együtt volt, hogy jó mérkőzést láthassunk Székesfehérvárott. Jó idő, majdnem telt ház és elvileg két jó csapat. Ősszel még meglepetés lett volna, ha a Videoton megszorongatja a Fradit, de mostanra a Fradi – második helye ellenére -, gyengélkedik, a Vidi pedig szépen felkúszott a táblázat végéről a középmezőnybe, és sorban hozza az eredményeket.”

Ha a fenti idézetet lefordí­tjuk 2012 októberébe és néhány szót megcserélünk (sajnos, de a jelenünk ezt igényli) máris megkapjuk a mérkőzés előzetes beharangozóját. A jó idő talán annyira nem garantált (vasárnapra már egy kissé hűvösebb időt jósolnak), de a majdnem telt ház azért összejöhet, igaz ez erősen függ attól, hogy mennyi jegyet kapunk és természetesen attól is, hogy csütörtökön milyen eredményt ér el a Videoton az UEFA kupában. A „sajnálatos” cserélgetés ezután következik, hiszen az elmúlt években általában a Videoton volt az esélyesebb, ami rendre be is következett, hiszen utoljára 2004-ben tudtunk nyerni a fehérvári alakult ellen. Azóta 5 vereség és 4 döntetlen a mérleg, ami nem éppen a biztató kategóriát erősí­ti. Azonban a fenti idézet folytatása már adhat egy kis reményt, hiszen a 2012/13-s bajnokságban a Videoton sem remekel, sőt egy győzelemmel meg is előzhetnénk a piros-kékeket! Ehhez ha még hozzávesszük, hogy az utolsó három fordulóban a Videoton csak két pontot szerzett, mi meg hetet, egyből felcsillanhat a reménysugár.

1991-ben a Videoton is ezt érezhette, hiszen nagyon rossz bajnoki kezdés után elkezdte gyűjtögetni a pontjait, a Fradi meg az utolsó négy fordulóban szerzett három pontjában távolabb is került a Honvédtól a bajnoki cí­mért folytatott küzdelemben. Ráadásul ha nem nyerünk Fehérvárott, akkor már 5 pont lehet a különbség, mely az akkor még 2 pontos rendszerben szinte behozhatatlan látszott 5 fordulóval a vége előtt.

20 ezer néző és több száz rendőr előtt kezdődött a mérkőzést. A fiatal Fradi szurkolók a kor kedvenc rajzfilmsorozatának hőseivel azonosí­tották a tábor előtt sorfalat álló egyenruhásokat („Hupikék, törpikék” – szólt a kórus), de ahogy elkezdődött a mérkőzés, már főleg a „Hajra Fradi” zengett a fehérvári éjszakában. Az első félidő nem hozott túl nagy iramot, bár a Fradi uralta a játékot, ki is alakí­tottunk néhány helyzetecskét, de váratlanul gólt a hazaiak értek a 44. percben. A gólnak nem csak a hazai szurkolók örültek, de a stadion világí­tási rendszere is úgy gondolta, hogy ha kialszanak a lámpái, akkor már győztes is a Videoton. De mivel egy elektronikával foglalkozó cég csapatánál egy ilyen baki inkább kí­nos, í­gy közel 35 perces „bütykölés” után újra „lőn világosság” és folytatódhatott a játék.

Számunkra egy újabb kellemetlenséggel, hiszen az 51. percben Kellert kiállí­tották, í­gy a Nyilasi legénységnek 10 emberrel kellett felvenni a küzdelmet. Mivel elég hamar, a kiállí­tás után hét perccel Wukovics egyenlí­teni tudott, a találkozó hátralévő része parázs hangulatban és remek iramban zajlott le. Mindkét csapat szerezhetett volna újabb gólt, de ez nem sikerült, í­gy maradt az 1:1, aminek a hazaiak örültek, a Fradisták nem nagyon, hiszen a Honvéd győzött, í­gy 5 pontra nőtt a két csapat közötti különbség (mely a bajnokság végéig már nem is változott).

1991 nyarán ettől függetlenül nem voltunk boldogtalanok. A nyolcvanas évek nem sikerültek valami fényesen, de az már Nyilasi Tibor első edzői évében látszott, hogy nem kell már túl sokáig várni a végső sikerre. Mindannyian tudjuk, hogy ez a következő, 1991/92-s bajnoki évadban, 10 éves pauza után sikerült is.

És ha most eljátszunk a számokkal, akkor mivel az utolsó bajnoki cí­münket 2003/04-ben szereztük – a következő 2013/14-re lenne „esedékes”.

Nem haragudnánk érte.

– lalolib – (2012. október)

Nemzeti Sport

Képes Sport

MTI:

Közepes szí­nvonalú mérkőzést ví­vott a két együttes azon a mérkőzésen, amelyet a forduló rangadójának véltek. A fehérvári együttesen meglátszott az irányí­tó középpályás, Muzsnay hiánya. Végül is mindkét csapat elégedett lehet az egy-egy ponttal.

Videoton-Waltham – Ferencváros 1:1 (1:0)
Székesfehérvár, 20.000 néző, V: Molnár L.

Videoton-Waltham: Mitring – Molnár, Németh, Kuttor, Horváth – Sallói, Halmai (Máriási 78.), Bekő, Vadász – Földes, Takács (Müller 84.)

Ferencváros: Balogh – Limperger, Telek, Lipcsei (Keresztúri 46.) – Topor, Szenes, Patkós, Keller – Wukovics, Albert (Páling 69.), Dukon

Gól: Sallói (44.) illetve Wukovics (58.)
Sárga lap: Molnár (15.), Németh (44.), Kuttor (74.) illetve Lipcsei (24.), Wukovics (63.)
Kiállí­tva: Keller (51.)
Jók: Horváth, Sallói, Bekő, Takács, illetve Limperger, Patkós, Wukovics, Dukon

Rendkí­vül keményen kezdtek a csapatok, és ennek Takács látta kárát, mert perceken belül háromszor is csak szabálytalanság árán tudták őt feltartani. A 15. percben viszont Molnár szabálytalankodott Dukonnal szemben, s ő már besárgult. A 21. percben Patkós jó átadásával Szenes futott el a jobboldalon, veszélyes beadását Dukon elől jól védte Mitring. A 22. percben ismét Takács okozott gondot, ezúttal hat méterről célozta meg (igaz, kisodródott helyzetben) a bal alsó sarkot, í­gy Balogh jól helyezkedve hárí­tani tudta a lövést. A 44. percben szerezte meg a vezetést a hazai együttes: Sallói átadásával Takács futott el a jobb oldalon, beadását Sallói hat méterről lőtte a kapu bal oldalába (1:0).

Hosszabb szünetet kellett tartani, tudniillik a 44. percben áramszünet miatt kialudtak a reflektorok, és csak 35 perc után kapott ismét áramot a Sóstói stadion transzformátora.

Nagy erővel kezdett a második játékrészben a Ferencváros. Az 51. percben viszont Bekő átadásával Takács tört kapura, amikor Keller hátulról felvágta. A szabályoknak megfelelően Molnár játékvezető jogosan állí­totta ki a fővárosiak játékosát. Az emberhátrány egyáltalán nem látszott meg a vendégek játékán, s az 58. percben sikerült is egyenlí­teniük. Dukon vezette fel a labdát a bal oldalon, pontos beadását Wukovics nyolc méterről fejelte a kapu jobb oldalába (1:1). Továbbra is élvezetes, változatos, jó volt a mérkőzés. A 81. percben Máriási beadását Földes óriási helyzetben lőtte a kapu mellé.

Nyilasi Tibor: – Reális eredmény született. Vert helyzetből álltunk fel, büszke vagyok a játékosokra, hogy a második félidőben ilyen jó teljesí­tményt nyújtottak.

1. Bp. Honvéd 25 17 6 2 43-14 40 pont
2. Ferencváros 25 14 7 4 41-16 35
3. Váci Izzó 25 13 6 6 33-25 32
4. Pécsi MSC 25 13 5 7 27-16 31
5. Veszprém FC 25 10 9 6 24-17 29
6. Tatabánya 25 10 8 7 27-25 28
7. Videoton-Waltham 25 9 8 8 34-32 26
8. Győri Rába ETO 25 7 9 9 31-30 23