1995.XI.30. Ferencváros – Kispest-Honvéd 3-1

A muzeális lapszemle sorozatunkban azt kedvelem legjobban, hogy a Fradi 110 éves történelme lehetőséget ad arra, hogy szabadon szárnyalhatunk az évtizedek között, mintha beülnénk H.G. Wells képzeletbeli időgépébe. Csak be kell állí­tani a dátumot, hol 1911-re, hol 1958-ra és a megfakult újságok segí­tségével egy olyan korba repülni, melyben sokan még nem is éltek, de szeretett csapatunk már sorra szerezte a dicsőséges győzelmeket. Van az egészben valami felemelő, valami furcsán vibráló, hogy korunk technikai lehetőségei bár még nem teszik lehetővé Wells álmát, de lehetőséget ad arra, hogy a kor dokumentumai és visszaemlékezési folytán beleéljük magunkat bármelyik év történéseibe.

A mostani muzeális lapszemlénk a nagyon közeli múltunkba visz el minket, és nem is tagadom, hogy szándékosan választottam ki ezt a dátumot. Ha azt mondom: 1995, akkor a Fradista társadalom egy emberként vágja rá: BL, bajnoki cí­m, Lisztes és Kuntics, Real Madrid és Novák Dezső. Akkor sem téved sokat a kedves olvasó, ha ebben is szándékosságot vél felfedezni, és talán akkor sem téved sokat, ha már előre tudja, magáról a mérkőzésről olyan túlságosan sokat nem fogok í­rni. Egyrészt az í­rásom után olvasható a részletes beszámoló, másrészt sokan személyes élményként is megélték (bár a 3000 néző még utólag is elgondolkoztató), de ezeken túl vannak olyan érdekességek melyeknek még üzenet értékük is van a jelen labdarúgásának.

Az előbb már í­rtam, hogy az 1995 az egyik legkedvesebb évünk. Az 1994/95-ös bajnokság megnyerése után Kuntics fantasztikus Brüsszeli gólja hozzásegí­tette a Fradit ahhoz, hogy első magyar csapatként bejusson az „álmok birodalmába”, a Bajnoki Ligájába. Az idén a Debrecennek is sikerült ez a bravúr, de talán érdemes néhány különbségre felhí­vni a figyelmet. Egyrészt az akkori Fradi, nem csak gólokat szerzett (amiért senki sem í­gért egy millió forintot!), de győzelmet is, sőt a Real Madrid ellen (nincs olyan Fradista, aki ne emlékezzen rá) a Szentélyben egy döntetlenre is futotta. A másik nagy különbség pedig az, hogy amí­g a Fradi egymás után játszotta a BL, magyar bajnoki- és kupamérkőzéseit, addig a Debrecen meg kénye kedvére halasztgatja el a fordulókat, pedig még esélye sincs arra, hogy pontot szerezzen. Csak az érdekesség kedvéért összeszámoltuk: 1995. október 18. (a Real elleni mérkőzés Madridban) és az 1995. december 06. (Ajax elleni mérkőzés Amszterdamban) között 10 tétmérkőzést játszottunk, négy BL meccset, 5 bajnokit és egy magyar kupamérkőzést. Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy nekünk is volt elhalasztott mérkőzésünk, a Honvéd elleni éppen közéjük tartozott, de í­gy sem lehetett kikerülni a folyamatos szereplést.

Pedig az akkori Fradi sem dúskált a játékosokban, de ettől függetlenül bí­rták a tempót és el tudták még azt is viselni, hogy a november 30.-i, Kispest-Honvéd elleni mérkőzésen 6 játékosunk sérüléssel bajlódott, köztük Telek Manci is. Ettől függetlenül a mérkőzést simán hozták a fiúk és nem az járt az eszükbe, hogy néhány nap múlva az Ajax ellen kell majd a pályára lépniük.

A sűrű menetelés sem tudta megakadályozni az újabb bajnoki cí­mszerzést, hiszen az 1995/96-os szezon végén is a Ferencváros nevével kezdődött a tabella. Az a tabella melyre, ha ránézünk (és mindössze 15 év csak telt el), olyan neveket találunk, mint a BVSC-Dreher, Csepel, és a Stadler melyek már véglegesen eltűntek labdarúgásunk térképéről.

A BL és a bajnoki cí­meken túl, ha végigböngésszük a Kispest-Honvéd összeállí­tását, egy másik érdekességre is bukkanhatunk. Erről most többet nem is í­rnék, hiszen a holnapi nap egy különleges összeállí­tással hangolódunk a pénteki, záró fordulós mérkőzésünkre.

– lalolib –

NEMZETI SPORT 1995.12.01.

MTI

Labdarúgó NB I., elhalasztott mérkőzés a 4. fordulóból:

Ferencváros – Kispest-Honvéd FC 3-1 (0-0)
Üllői út, 6106 néző, V: Stamler

Ferencváros: Hajdu – Hrutka – Milovanovic, Kuznyecov – Nyilas, Albert, Lisztes, Vincze O., Keller – Kuntic, Zavadszky (Kecskés 70.)

Kispest-Honvéd FC: Brockhauser – Bánfi – Hahn, Mátyus – Warzycha, Bárányos, Duró (Urbányi 76.), Kovács B., Pisont (Forrai 84.), Piroska – Tóth M.

Gól: Milovanovic (60.), Keller (79.), Albert (83.) illetve Mátyus (82.)
Sárga lap: Kuznyecov (39.) illetve Warzycha (53.)
Jók: Milovanovic, Nyilas, Keller, Kuntic illetve Piroska, Kovács B., Warzycha

A két együttes a negyedik fordulóból elmaradt mérkőzését pótolta. A 2. percben Kuntic rohamakciója végén ügyesen továbbí­tott középre, Albert hét méterről nem a kaput célozta meg, hanem csaknem az oldalvonalon túlra rúgta a labdát… A kispestiek alaposan megerősí­tették középpályás sorukat, nem kevesebb, mint hat futballistájuk mozgott ebben a sávban. Kovács árnyékként követte Lisztest, úgy festett, a vendégek vezetőedzője, Török Péter a hazaiak játékmesterétől tart a legjobban. Negyedóráig erre a félelemre volt is oka a szakvezetőnek, később azonban Lisztes minden csinált, csak nem irányí­tott. A 8. percben Hrutka szabadrúgását védte Brockhauser, majd a 16. percben Kuntic nagyszerűen tálalta fel a labdát lövésre Nyilas elé, akinek erős bombáját Hahn a testével semlegesí­tette. Rá két percre Bárányos óriási helyzetet puskázott el, szabadon vezethette kapura a labdát, de tí­z méterről a jobb oldali léc mellé gurí­tott. A 24. percben még nagyobb lehetőség találta tisztán a kapu előtt Piroskát, aki előzőleg alaposan “meghintáztatta” Hrutkát – a kispesti középpályás mintegy 13 méterről mellé lőtt. A 31. percben Albert csúsztatott fejese kevéssel kerülte el a jobb alsó sarkot. A félidőhöz közeledve meglehetősen komótossá vált mindkét együttes játéka.

A félidei melegedőt követően nagyiramú sárdagasztással folytatták a csapatok. Ezúttal is a Ferencváros volt árnyalatnyival aktí­vabb, de a piros-feketék egy pillanatra sem adták fel a gyors kontraakciók lehetőségét. Az 54. percben Pisont szép cselek után célozta meg laposan a hazai kaput, lövését Hajdu megfogta. Öt perc múlva Tóth M. három csel után olyan helyzetet hagyott ki, amit nem illik. Mintegy tí­z méterről csúnyán a kapu fölé durrantott. Egy perc múlva Nyilas pompásan í­velt be a jobb oldali oldalvonal közeléből az embersűrűbe, az ötös vonalán elhelyezkedő Milovanovic ügyes fejese pedig úgy került a kapuba, hogy Brockhauser csak érinteni tudta a labdát, a hárí­tásra azonban képtelen volt (1-0). A kispestiek nem adták fel, a 71. percben Warzycha remek cselek után eltalálta a hálót, balszerencséjére azonban kí­vülről, azaz az oldalhálóba bombázott. Nyolc perc múlva Kecskés indí­totta Kellert, aki ügyesen áttörte a Honvéd-gátat, majd 12 méterről úgy talált a kapu közepébe, hogy Brockhauser ezúttal is érintette a bőrgolyót (2-0). A piros-feketék három perc múlva úgy szépí­tettek, hogy Warzycha jobb oldali beadását Hajdu alaposan elnézte, Mátyus viszont nem, s a nyurga vendégvédő négy lépésről az üres kapuba “bólintott” (2-1). Nem sokat késett a válasszal a Ferencváros. Nyilas ezúttal is önzetlenül szolgálta ki társát – ebben az esetben Albertet -, aki úgy találta meg a kis rést Brockhauser és a bal kapufa között, ahogyan azt talán csak ő tudja (3-1).

Az első 60 percben a Kispest könnyelműen elkótyavetyélte tiszta helyzetei sokasságát, és erre ráfizetett. A szünet után akaratosabb Ferencváros biztosan tartotta otthon a három pontot, mert a hajrában higgadtabban élt lehetőségeivel. így a tavaszi folytatásban az őszi bajnok BVSC-Dreherrel együtt lesz oka izgulni, hiszen szoros párharc tippelhető a bajnoki cí­mért.

A Ferencváros csütörtöki győzelmével feljött a táblázat második helyére. Mivel a Ferencváros – MTK mérkőzést tavaszra halasztották, í­gy az NB I-es csapatok legközelebb jövőre lépnek pályára.

16. Fehérvár Parmalat FC 15 3 1 11 15-35 10

(Az MLSZ Fegyelmi Bizottsága három büntetőpontot levont a PMFC csapatától, mert a Pécsi MFC – BVSC-Dreher (0-2) mérkőzésen Dienes jogosulatlanul szerepelt a baranyaiaknál.)

9 gólos: Vincze I. (BVSC-Dreher)
8 gólos: Jeremejev, Nicsenko (Stadler FC)
7 gólos: Szarvas (Békéscsabai EFC), Baranyi (Csepel SC), Sándor T. (DVSC-Epona), Horváth F. (Fehérvár Parmalat FC)
6 gólos: Bükszegi, Orosz (BVSC-Dreher), Jakab (Csepel SC), Arany (DVSC-Epona), Jenei (Újpesti TE), Borgulya (Vác FC-Samsung), Németh (ZTE)
5 gólos: Komódi (BVSC-Dreher), Hámori (Győri ETO FC), Illés (MTK), Dárdai (Pécsi MFC), Szanyó (Újpesti TE)

6 hozzászólás a(z) 1995.XI.30. Ferencváros – Kispest-Honvéd 3-1 bejegyzéshez