1994.X.24. Vasas – Ferencváros 2-4

TFU_19941203_FU_Szsz - 0002-3Gyógyí­r Porto után

1994. október 20. Porto-Ferencváros 6:0.

Bizonyára sokan emlékezünk erre a traumára, amely a KEK sorozat harmadik fordulójában érte a csapatot és természetesen a szurkolókat. Mit is keres a KEK vereség felemlí­tése egy muzeális bajnoki beharangozó bevezetőjében? Talán válaszolnom sem kell, hiszen a múlt és a jelen néha úgy játszadozik és példálódzik, mintha ezzel akarna hitet és erőt táplálni a megroggyanni látszó hitünkben. Példabeszédekben már időszámí­tásunk előtt is hittek az emberek és bár azóta eltelt több, mint kétezer év, de még mindig hiszünk abban, hogy ami egyszer már bekövetkezett, az ismételheti is önmagát.

A mostani muzeális lapszemlénk, mely az 1994. október 24.-i, Fáy utcai Vasas elleni NB I-es mérkőzést elevení­ti fel, nagyon sok tanulságot, és „példabeszédet” foglal magába. Először is, ha megnézzük a dátumot, látni, hogy a Portói „kirándulás” és a Vasas elleni bajnoki között, mindösszesen négy nap (!) telt el, mely magába foglalta a haza utat is a portugál városból. Ha ehhez még hozzávesszük a következő napok programját, látható, hogy azokban az években még nem okozott gondot három-négynaponta tétmérkőzést játszani.

Október 20. Porto-Ferencváros (KEK), október 24. Vasas-Ferencváros (NB I), október 27. Tiszavasvári-Ferencváros (Magyar Kupa), október 30. Ferencváros-Sopron (NB I), november 3. Ferencváros-Porto (KEK). Tekintélyes sorozat, amit nem csak fizikailag kellett bí­rni a játékosoknak, hanem idegileg is toppon kellett lenni. Főleg azután, hogy Portóban egy megalázó, 6:0-s vereséget szenvedtünk. És ha 0:6, akkor a „példabeszéd” 2010 szeptemberében már érthető is.

1994-ben túl tudtunk lépni a vereségen, a 0:6 után négy győzelmet szereztünk zsinórban, melyből természetesen a Porto elleni visszavágón elért 2:0 volt a legértékesebb még akkor is, hogy a győzelem ellenére kiestünk a kupából. A „történet” folytatása már mindenki előtt ismert, 1994-ben bajnoki cí­m, majd jött 1995, a BL meneteléssel, melyről Nagy Laci naplójában részletesen olvashatnak oldalunkon.

De térjünk vissza az eredeti lapszemlénkhez, az 1994-es Vasas elleni győzelemhez. A portói vereség ellenére 7000 néző előtt megrendezett találkozón, már a tabellán elfoglalt helyezés miatt is, a Fradi volt az esélyes. A szurkolók sem akarták „lelki terror” alá helyezni a csapatot, sőt idejük sem volt rá, hiszen mire kitárgyalták a KEK vereséget, már 3:0 volt a Fradi javára. Innentől meg a vereség emléke pillanatok alatt illant el, és átadta helyét az ünneplésnek.

A második félidőben már visszafogottabban játszottunk, Novák Dezső a csapat mester meg is jegyezte a végén, hogy néhányan elfáradtak a második félidőben. Azért, hogy a szurkolók mégis csak mosolygós arccal hagyják el a Fáy utcát, Lipcsei Peti gondoskodott. A 65.percben, 3:1-es vezetésünknél kapott egy labdát még a saját térfelünkön. Felnézett és rövid gondolkodás után úgy döntött, elindul a Vasas kapuja felé. „Futott-futott”, majd egyszer csak azon vette észre magát, hogy elfogytak a kuglibábukra hasonlí­tó védők, és már csak Sáfárral áll szemben. Nem akart kivételezni a kapussal, í­gy őt is „leültette” a földre (pihenjen a földön búsuló társaival együtt) és mivel már csak az üres kapu ácsorgott előtte, egy hanyag mozdulattal a hálóba pöckölte a labdát. A végén még a Vasas „talált” egy gól, de a 4:2 lett a vége, mely a Nemzeti Sport szerint is „gyógyí­r volt Portó után”

2010 szeptemberében a 0:6 után lett volna lehetőségünk „gyógyí­rt” szerezni, de a Siófok elleni mérkőzés nem sikerült. Vasárnap egy újabb lehetőség előtt áll a csapat.

Fiúk, van honnan merí­teni az „ötletet”: 1994. október 24. Fáy utca, Vasas-Ferencváros 2:4. Lehet nyugodtan utánozni, nem fogunk megharagudni érte.

– lalolib –

NS-19941025-24-19941024

MTI

A labdarúgó NB I. 11. fordulójának zárómérkőzésére hétfőn este a Fáy utcában került sor. A gyengélkedő Vasas azt a Ferencvárost fogadta, amely néhány napja megalázó vereséget szenvedett KEK-mérkőzésen a portugál FC Portótól.

Vasas – Ferencváros: 2-4 (0-3)
Fáy utca, 8.000 néző, V: Vágner

Vasas: Sáfár – Galaschek – Erős, Juhár – Mónos, Máriási, Geress, Simon A. (Borgulya 46.), Jessy – Földes, Claude (Gricajuk 46.)

Ferencváros: Balogh – Telek – Hrutka, Kuznyecov (Szűcs M. 33.) – Simon T., Albert, Lipcsei, Lisztes, Szekeres – Christiansen (Zavadszky 86.), Neagoe

Gól: Máriási (63.), Gricajuk (71.)  illetve Szekeres (20.), Albert (22.), Lipcsei (39. – 11-esből, 66.)
Sárga lapok: Juhár (17.), Geress (72.) illetve Neagoe (10.), Albert (15.), Lipcsei (26.), Hrutka (69.)
Jók: Lipcsei, Szekeres, Lisztes

TFU_19941203_FU_Szsz - 0004-4Egy-egy kimaradt helyzet – Földes és Lisztes volt a ,,tettes,, – jellemezte az első 20 percet. Emellett rengeteget hibáztak és szabálytalankodtak mindkét csapat játékosai, sokszor fölöslegesen. A 19. percben ferencvárosi szöglet után Hrutka lövését a léc alól tornázta szögletre Sáfár, majd a második sarokrúgást követően megszületett az FTC vezető gólja. Lisztes í­velt középre a jobb oldalról és a jó ütemben előrevetődő Szekeres öt méterről fejelt a hálóba (0-1). Két perc múlva egy gyors ellentámadás végén növelte előnyét a vendégcsapat. Lipcsei játszott Alberthez, aki a 16-osról ügyesen csavart a kapus mellett a bal alsó sarokba (0-2). A gólok láthatóan sokkolták az angyalföldieket, a Ferencváros pedig nyugodtan szőhette akcióit. Kuznyecov óriási, 25 méteres lövésénél például csak a felső léc mentett. Később visszaesett az iram, de maradt a ferencvárosi fölény. A félidő hajrájában Christiansen lerántása miatt 11-eshez jutottak a zöld-fehérek: a csatár egy kipattanó labdára rajtolt, amikor szabálytalankodtak vele szemben. A büntetőt Lipcsei nagy erővel vágta a hálóba (0-3).

A 0-3 után gyakorlatilag eldőlt a mérkőzés. A szünet után inkább csak a Vasas játékosai próbálkoztak, mégis az FTC növelhette volna előnyét. Christiansen azonban tiszta helyzetben a kivetődő Sáfárba lőtt. Csapnivaló játszadozás után a 63. percben szépí­tett a Vasas. Máriási 18 méterről mesterien csavart egy szabadrúgást a bal felső sarokba (1-3). Hamarosan azonban Lipcsei szépségdí­jas találata visszaállí­totta a háromgólos különbséget. A válogatott középpályás a félpályáról indulva egyszerűen elvezette a labdát a Vasas-védők, majd a kapus mellett, s az üres kapuba gurí­tott (1-4). A gólparádét folytatva középkezdéssel ért véget a Vasas első valamirevaló akciója is. Egy jobbról laposan középre lőtt labdát Gricajuk vágott elvetődve a hálóba (2-4).

A Ferencváros igazolva a papí­rformát magabiztos teljesí­tménnyel gyűjtötte be a három pontot. Az angyalföldiek széteső, gyenge játékát látva könnyen lehet, hogy valóra válik a ferencvárosi tábor jóslata, amely ,,NB II. Keleti csoport,, rigmussal bosszantotta a piros-kékek hí­veit.

16. Parmalat FC 10 – 4 6 9-21 4

A félbeszakadt Debreceni VSC – Vasas (0-0) mérkőzés eredménye nem szerepel a táblázatban. Az MLSZ Fegyelmi Bizottságának a Vasas javára született í­téletét (3-0) ugyanis a debreceniek megfellebbezték. A Parmalat FC – Stadler FC találkozót szerdán játsszák.

10 gólos: Füle (Vác FC-Samsung)
9 gólos: Bognár (BVSC-Dreher), Wukovics (ÚTE-Novabau)
8 gólos: Kovács K. (Kispest-Honvéd FC)
7 gólos: Egressy (ÚTE-Novabau), Lipcsei (Ferencváros)
6 gólos: Kulcsár (Békéscsabai EFC), Preisinger (ZTE)
5 gólos: Sándor T. (Debreceni VSC)
4 gólos: Orosz, Illés (mindkettő Kispest-Honvéd FC), Lisztes, Neagoe (mindkettő FTC), Filipovics (Nagykanizsai Olajbányász), Szarvas (Békéscsabai EFC), Szanyó (UTE-Novabau), Niederbacher (PMSC-Fordan)

2 hozzászólás a(z) 1994.X.24. Vasas – Ferencváros 2-4 bejegyzéshez