1995.IX.27. BL csoportkör, Ferencváros – Ajax 1-5

A tartalékos ferencvárosiak lelkesen játszottak, de meg kellett hajolniuk az ellenfél nagyobb tudása előtt.

Novák Dezső: – Az Ajax szupercsapat benyomását keltette, remek teljesí­tménnyel rukkolt elő a hétvégén. Produkciója annyira meggyőző volt, hogy kí­vülállóként valószí­nűleg tapsoltam volna játékuk láttán. Ismételten bebizonyí­totta, hogy a világ legerősebb csapatai közé tartozik. Mindenki tudja a feladatát, minden fogaskerék a helyén van. Ellenük csak akkor lehet esélyünk, ha legjobb formánkat tudjuk hozni.

Louis van Gaal: – Mi mindenhova győzni megyünk. Őszintén bevallom, már egy döntetlen esetén is nagyon csalódott lennék. Egyik segí­tőm alaposan feltérképezte a Ferencvárost, í­gy jól ismerjük a játékát. De legfőképpen saját futballistáimban bí­zom.

Nyilas Elek: – Nagyon jó mérkőzést várok, s én már akkor is igazán elégedett lennék, ha nem kapnánk ki a BEK cí­mvédőjétől.

*

19950927-meccsjegy-ajaxSok emlékezetes labdarúgó mérkőzést rendeztek már az Üllői úti stadionban, de ilyen rangosat, mint a szerda esti, még egyszer sem: ezúttal a Bajnokok Ligája keretében a 25-szörös magyar bajnok, a Ferencváros fogadta a legutóbbi BEK-sorozat győztesét, a méltán világhí­rű holland Ajax Amsterdamot.

Óriási érdeklődés nyilvánult meg a villanyfényes találkozó iránt, í­gy aztán nagyon sokaknak már az óriási örömet okozott, hogy egyáltalán jegyhez jutottak, s nézőként részesei lehettek a nem mindennapi futballcsemegének. A legoptimistábbak belépő nélkül is kimentek a stadionhoz, abban bí­zva, hogy valamilyen csoda folytán talán tikettet tudnak szerezni. A feketepiacon nem is volt hiábavaló a próbálkozás, de az eredeti ár négyszeresét, ötszörösét kérték el egy-egy zsugáért azok, akik nem féltek a rendőri ellenőrzéstől, a lebukástól.

TFU_19950927_FU_006 - 0001-19950927-2Fél órával a kezdés előtt szinte már mindenki elfoglalta helyét a szépen kicsinosí­tott stadionban, fehér folt csak abban a szektorban látszott, amelyiket a vendégszurkolóknak tartották fenn. Ami a két együttes összeállí­tását illeti, a hazaiaknál Novák Dezső vezetőedzőnek a rengeteg hiányzó miatt jóformán nem is volt válogatási lehetősége, í­gy az előre megadott tizenegyet küldte pályára, mí­g kollégája, Louis van Gaal azzal lepte meg a szakembereket, hogy kihagyta a legutóbbi bajnoki fordulóban és a tavaszi bécsi BEK-döntőben egyaránt eredményes Patrick Kluivertet és inkább a sérüléséből felépült finn Jari Litmanennek szavazott bizalmat.

A görög Nikakis Vassilios játékvezető sí­pjelére, 18 ezer néző előtt kezdték az együttesek a játékot.

Labdarúgó Bajnokok Ligája, D-csoport, 2. forduló:

Ferencváros – Ajax Amsterdam (holland) 1-5 (0-0)
Üllői út, 18 000 néző, V: Nikakis (görög)

Ferencváros: Hajdu – Nyilas, Telek, Kuznyecov (Keller 81.), Kecskés – Zavadszky, Lisztes, Simon, Kopunovic, Vincze O. – Kuntic

Ajax Amsterdam: van der Sar – Blind – Reiziger, Bogarde – R. de Boer, F. de Boer, Litmanen, Davids – Finidi, Kanu (Kluivert 59.), Overmars

Gól: Nyilas (59. – 11-esből), illetve Litmanen (58., 80. – utóbbi 11-esből, 88.), Kluivert (67.), F. de Boer (85.)
Sárga lap: Nyilas (32.), Kecskés 64. illetve R. de Boer (21.), Overmars (44.)
Jók: Nyilas, Kuntic, illetve F. de Boer, Litmanen, Overmars, Kluivert

TFU_19950927_FU_006 - 0002-19950927A hollandok kezdték a játékot, s mí­g jónéhányan a Fradi-szurkolók petárdázásával voltak elfoglalva, Kanu nem sokat teketóriázott, messziről kapura szúrta a labdát, az irányzék azonban szerencsére nem volt fontos. Az első percekben kissé megilletődötten kezdtek a hazaiak, alig tudták megtartani a pettyest, majd Kuntic az alapvonalnál szemfülesen labdát szerzett, de hiába tört be a 16-oson belülre, nem boldogult a szí­nes bőrű Bogardével szemben. A másik oldalon Litmanen távoli lövése tévesztett célt. Továbbra is az Ajax játékosai birtokolták többet a labdát, szépen adogattak, majd az egyik támadást Blind fejezte be egy hatalmas távoli bombával, Hajdunak azonban most sem kellett közbeavatkoznia. A 10. percben Vincze O. adott be a bal szélről, Nyilas jókor érkezett, de a kaput ő sem találta el. Négy perc múlva Finidi könnyedén átjátszotta Kecskést, szépen középre í­velt, a 11-es pont tájékán egyedül álldogált Litmanen, ám fejese erőtlenre sikeredett, í­gy nem volt nehéz dolga Hajdunak. Utána Kanu szolgálta ki Litmanent, de ő megint elrontotta a befejezést. Állandósult a hollandok nyomása, a ferencvárosiak kénytelenek voltak visszahúzódni saját térfelükre. Éppen ezért jelentett némi örömet, hogy van der Sarnak is akadt védenivalója, Lisztes jól eltalált labdáját kellett hárí­tania a 17. percben. A válaszra ezúttal sem kellett sokáig várni, egy baloldali beí­velés után Bogarde közelről fejelt a kapu fölé. A 21. percben a felezővonal közelében R. de Boer buktatta Lisztest, sárgalapos figyelmeztetést kapott. Nem sokkal később R. de Boer veszélyeztetett, de lövése jócskán a kapu felett hagyta el a játékteret. Lazán fogtak embert a zöld-fehérek, akiknél sérülés, illetve betegség miatt hiányzott Albert, Páling, Hrutka, Szűcs, Nagy, valamint a két létszámfeletti külföldi játékos, Fatusi és Milovanovic. A vendégek rendre könnyen vették át a labdát, s vezették kapura. A 27. percben újra Litmanen fejelt fölé, ezúttal Overmars volt az előkészí­tő. A másik oldalon a középhátvéd Blind szerelt az utolsó pillanatban a berobbanó Kuntic elől, aztán a védő célozta meg a Ferencváros kapuját, de ez a próbálkozás sem járt sikerrel. Később Lisztes jónak tűnő előreí­velését a 16-oson belül tartózkodó Kuntic nem találta el igazán jól, de a nézők igencsak felhördültek, ezzel is jelezték: szerintük több volt ebben az akcióban. A másik kapu előtt Nyilas szabálytalankodott Overmarssal, a görög játékvezető, Nikakis úgy í­télte meg: sárga lapot érdemel a megmozdulás, í­gy másodszor is előkerült zsebéből a szí­nes kártya. A szurkolók többször is rázendí­tettek a Hajrá Fradi buzdí­tásra, í­gy próbáltak segí­teni kedvenceiken, akikre nem is lehetett különösebb panasz, hiszen í­géretükhöz hí­ven valósággal csúsztak-másztak minden elveszí­tett labda után. A félidő hajrájában újabb kimaradt Ajax-lehetőségeket lehetett felfedezni, előbb F. de Boer, majd R. de Boer, végül pedig százszázalékos helyzetben Litmanen nem tudta bevenni a hazaiak kapuját. A játékrész zárásaként Overmars is feliratkozott a sárgalaposok közé.

TFU_19950927_FU_006 - 0002-19950927-2A fordulás után Kopunovic iramodott meg, de a védők beérték, könnyen szerelték. A 48. percben egy jobboldali beí­velés után Kanu fejelt, Hajdu azonban jól helyezkedett, mentette a jobb alsó sarokba tartó labdát. Utána zavar jelei mutatkoztak az FTC-nél, játékosai csak pillanatokra birtokolták a labdát, már ekkor félő volt, hogy előbb-utóbb góllá érik a vendégek nyomasztó fölénye. A 56. percben Simon és Hajdu nem értette meg egymást, a sérült kézzel játszó mezőnyjátékos csaknem öngólt vétett. Két perccel később vezetést szerzett az Ajax. F. de Boer, majd Kanu közeli bombáját bravúrral védte Hajdu, a hátvédek késlekedtek a közbeavatkozással, Litmanen ott termett, s közelről a gólvonalon túlra kotorta a labdát (0-1). Újabb egy perc elteltével Kuntic tört be a büntetőterületen belülre, Bogarde akasztotta, tizenegyes. A pontrúgást Nyilas végezte el, higgadtan a bal sarokba helyezett (1-1). Az egyenlí­tő találat után egyre többször szólt a ferencvárosiaknak cí­mzett buzdí­tás, ám ez sem segí­tett rajtuk. A 67. percben a csereként beállt Kluivert igazolta kivételes klasszisát, egy villanás alatt lefordult Telekről, majd mielőtt Kuznyecov beérte volna, kilőtte a jobb alsó sarkot (1-2). Ezt követően az Ajax is visszavett a tempóból, játékosai kényelmesen adogattak, nem erőltették különösebben a támadásvezetést. Aztán egyszercsak sebességet váltottak: Kuznyecov nem kis nehézség árán mentett szögletre a gólra éhes Kluivert elől. A beadást Finidi végezte el, Hajdu rosszul jött ki, szerencsére Kluivert fejese elkerülte a kaput. Aztán Lisztes egyenlí­thetett volna, ám Kuntic labdáját közelről csúnyán a kapu fölé, mellé vágta. A 80. percben végképp megpecsételődött a hazaiak sorsa: Litmanen bevágta a tizenegyest, amit a görög játékvezető azért í­télt meg, mert Telek kézzel ütött a labdába a 16-oson belül, amikor Kluivert mellett emelgetett (1-3). Ezt követően pályára lépett Keller, Kuznyecov helyét foglalta el, pedig ő heteket kihagyott súlyos sérülése miatt. Utána Davids egy szép szóló végén még pontatlanul célzott, viszont a 85. percben F. de Boer nem kegyelmezett, a 16-os jobboldali sarkától megí­télt szabadrúgásnál mesterien csavarta a labdát a hosszú sarokba (1-4). A végén még Kuntic és Vincze O. hagyott ki egy-egy lehetőséget, majd a 88. percben a finn Litmanen állí­totta be a végeredményt, Overmars átadását vágta a jobb alsó sarokba (1-5). A ferencvárosi védők ezúttal is csak tétlen szemlélői voltak az eseményeknek.

TFU_19950927_FU_006 - 0002-19950927-3A tartalékos ferencvárosiak lelkesen játszottak, de meg kellett hajolniuk az ellenfél nagyobb tudása előtt. Az Ajax már az első félidőben is nagy fölényt harcolt ki, ekkor még kimaradtak helyzetei, fordulás után azonban játékosai már a gólokkal sem maradtak adósak. Különösen kitett magáért a finn Jari Litmanen, aki háromszor is feliratkozott a gólszerzők közé, s ezzel döntő érdemeket szerzett a kiütéses győzelem kiharcolásában. A hazaiakat a súlyos vereség ellenére sem érheti szemrehányás, hiszen pillanatnyi lehetőségükhöz képest mindent megtettek a sikerért, ám erejükből ezúttal csak ennyire futotta. A szurkolók í­gy is “Szép volt, fiúk” köszöntéssel búcsúztak tőlük.

nd-ujsag-19950929Novák Dezső (Ferencváros): – Mindenekelőtt gratulálok az Ajaxnak. A hollandok igazolták jó hí­rüket, láthattuk, hogy csodálatos csapatuk van. Mi hatvan percig tudtunk ellenállni a rohamoknak, 1-1 után azonban elfáradtunk, és idegileg felőrlődtünk, hibát hibára halmoztunk. Bár az Ajaxnak az első félidőben is voltak helyzetei, kaptunk elkerülhető gólokat is. Egy-egyes állás után kellett volna friss erő a csapatba, de sajnos nem volt olyan játékos a padon, akit be tudtam volna tenni.

Louis van Gaal (Ajax Amsterdam): – A Ferencváros játéka nem okozott meglepetést számomra, négy-négy-kettes felállásban játszottak, legfeljebb csak azon csodálkoztam, hogy Nyilas fogta Overmarst. Ha már az első félidőben kihasználjuk helyzeteinket, akkor a Ferencváros már korábban elvesztette volna reményét. Kanut azért cseréltem le, mert nem játszott jól, s úgy éreztem, hogy Kluivert hasznosabb lehet a csapat számára.

– Mennyire zavarták játékosait a nézőtéri bekiabálások? (Jámbor László, az Ajax erőnléti edzője a sajtótájékoztatón elmondta, az volt a probléma, hogy a nézőtérről majmokat utánzó huhogó hangokat adtak, s ez zavarta a fekete bőrű játékosokat – a szerk.)

– Annyira, hogy az is megfordult a fejemben, hogy lehí­vom a pályáról a csapatot. Elképzelhető, hogy a közönség viselkedése miatt panaszt teszünk az UEFÁ-nál, de ezt a lépést még meg kell beszélnünk a játékosokkal és a klub vezetőivel.

ifj. Albert Flórián, aki sérülés miatt nem szerepelhetett: – Az Ajax játékosairól csak annyit, megmutatták mindazt, mi van a labdarúgás cí­mű nagykönyvben megí­rva, A-tól Z-ig.

Nyilas Elek, az egyetlen magyar találat szerzője: – Ez a holland csapat nagyon jó. Úgy érzem, egyelőre nem velük kell felvennünk a versenyt.

Páling Zsolt, sérülés miatt ő sem játszhatott: – Hetven percen keresztül nagyon jól tartotta magát a csapat, a tizenegyes, amelyről nem tudom, hogy jogos volt-e, azonban megtörte az ellenállást. Sajnos, a játékosok elfáradtak, nem voltak cserelehetőségek, ezek együttesen eredményezték, hogy végül is kijött a tudáskülönbség.

Keller József, aki hosszú idő után tért vissza a társak közé: – Nagyon jó ez az Ajax. Élmény volt ellene játszani. Szerintem azért a négygólos különbség túlzott.

Mucha József pályaedző: – Sajnos, a vége nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna, a hollandok erőnlétileg fölénk kerekedtek. Ekkor már nem sikerült megfelelően összpontosí­tani sem, elkerülhető gólokat kaptunk.

Szűcs Mihály, aki sérülés miatt szintén nem állt a szakvezetés rendelkezésére: – Nagyon szomorú vagyok, csak sajnálni lehet a történteket. Annak azért örülök, hogy mindenki maximális erőbedobással küzdött, í­gy nyugodtan nézhetünk egymás szemébe.

Havasi Mihály klubtitkár: – A csodálatos közönség előtt csodálatos első hetven percet ví­vtunk. Valószí­nűleg minden más csapat ellen ez a produkció is elég lett volna a sikerhez, ám ez más kategória, ez az Ajax, a világ jelenlegi legjobb együttese volt.

Lisztes Krisztián, a csapat karmestere: – Nagyon sajnálom az eredményt. A hollandokról csak azt tudom mondani, az egész csapat szenzációs volt, közülük talán Litmanen emelkedett ki leginkább, igaz, volt is tere a játékhoz, eléggé szabadon vehette át a labdákat.

A D-csoport állása:

1. Ajax Amsterdam 2 2 – – 6-1 6 pont
2. Real Madrid 2 1 – 1 2-1 3
3. Ferencváros 2 1 – 1 4-5 3
4. Grasshoppers 2 – – 2 0-5 0

NS-19950928-03-19950927 NS-19950928-0405-19950927

2 hozzászólás a(z) 1995.IX.27. BL csoportkör, Ferencváros – Ajax 1-5 bejegyzéshez

• Akkoriban micsoda fájdalom volt … nem is a vereség, hanem a vége … rá 1-2 hétre Madridban kaptunk 6-ot … és azóta, lassan 20 éve, hogy visszasí­rnánk ezeket az eredményeket … az Ajax akkor egyértelműen a világ legjobb csapata volt … a tartalékos Fradi pedig Európa 12 legjobb csapatában benne volt! (Csoportharmadikként)

• így ki lehetett kapni! A mérkőzés végén felállva tapsolt 20ezer ember! Még most is beleborsódzik a hátam ha vissza gondolok! Az akkori Ajax a világ legjobb klubcsapata volt, és mi teljesen egálban voltunk velük a 60.percig! Le kéne vetí­teni mai semmirekellő szégyenteljes, Fradira hétről hétre szégyenthozó analfabétáknak!!!