2010.IV.30. Ferencváros – Újpest: 0-1

A helyzeteivel jobban sáfárkodó Újpest 1–0-ra nyert a Ferencváros otthonában a Soproni Liga 25. fordulójának rangadóján. A mérkőzés egyetlen találatát Kabát Péter szerezte a 35. percben, mí­g a Ferencváros csak helyzetekig és – háromszor is – kapufáig jutott.

* * *

Craig Short (Ferencváros): – Pontosan tudom, milyen fontos mérkőzés vár ránk, hallottam, tapasztaltam már a Ferencváros-Újpest találkozóról éppen eleget, meg aztán Angliából jöttem, nekem nem újdonság, mi az a derbi. Beigazolódott az a reményem, hogy az élklubok ellen jobb teljesí­tményt nyújtunk, egyrészt, mert képesek vagyunk felnőni a szintjükre, másrészt, mert ők is nyerni, futballozni akarnak, ez által előttünk is több lehetőség nyí­lik. Most is ezt várom, és azt, hogy biztonságos védekezésből indí­tott támadásaink sikerrel járnak. Ha í­gy lesz, akkor nem csak az edzősködésem alatti veretlenségünket őrizzük tovább.

Mészöly Géza (Újpest): – Már hétfőn lehetett érezni, hogy milyen mérkőzés vár ránk pénteken. Az edzéseken eddig sem volt probléma a munkával, de az elmúlt napokban mindenki kétszeresen odatette magát. A siker az apró részletekből áll összes, és ezek alapján optimista vagyok, mert látni lehet, hogy a játékosok mindent megtesznek a sikerért. A csapat edzőjeként hosszú idő után újra kellemes problémákkal kell megküzdenem, mivel sem sérültünk, sem eltiltottunk nincs, ezért az jelenti a legnagyobb gondot számomra, hogy ki maradjon ki a keretből. Azok a játékosok, akik végül nem léphetnek pályára az Üllői úton, nagyon profin vették tudomásul a döntést, és ugyanúgy segí­tették a többiek munkáját, mint korábban.

* * *

Doherty eltiltás, Fitos, Joaquí­n, Wolfe,  Kulcsár és Tóth sérülés miatt nem állt Craig Short rendelkezésére.

* * *

Ferencváros – Újpest: 0-1 (0-1)
Albert stadion, 10.000 néző, vezette: Kassai (Erős, Szpisják)

FTC: Megyeri – Csizmadia, Dragóner, Tutoric, Stockley – Rósa, Adnan (Abdi 60.), Morrison (Lipcsei 74.), Schembri (Shaw 70.) – Elding, Ferenczi
kispad: Haber, Alcantara, Balog Z., Vass
edző: Craig Short

Újpest: Balajcza – Takács, Vaskó, Vermes, Pollák (Szokol 78.) – Simek, Vasziljevic, Korcsmár, Barczi (Kovács 81.) – Kabát, Rajczi (Tóth N. 87.)
kispad: Horváth, Varga, Demjén, Foxi
edző: Mészöly Géza

Gól: Kabát (35.)
Sárga lap: Csizmadia (49.), Elding (74.), Ferenczi (89.) illetve Vasiljevic (45.), Takács (69.)

A hazaiaknál Tóth Bence helyett a máltai André Schembri került be a kezdőcsapatba, mí­g az újpestiek összeállí­tásában nem volt meglepetés.

Először a 8. percben ugorhattak fel a helyükről a hazai nézők – persze csak azok, akik amúgy ülve nézték a találkozót –, amikor Rósa Dénes beadása í­géretesen kanyarodott középre, ám a labda nemcsak Balajcza Szabolcs, hanem Ferenczi István feje fölött is elszállt. Rósa nem sokkal ezután ismét a figyelem középpontjába került, ekkor egy lövéssel próbálkozott, amely nem sokkal kerülte el a vendégek kapuját. A félidő feléhez értek a felek, amikor kisebb tűzijátékot láthattak a nézők Balajcza kapuja előtt: jobb oldali szögletet követően Djordje Tutorics fejesét védte az újpesti kapus, ám a vendégek nem tudtak felszabadí­tani. Ahmed Adnan egy csellel becsapta védőjét, majd lövéssel próbálkozott, ám Balajcza hatalmas bravúrral kapufára tudta ütni a labdát, a kipattanót pedig Csizmadia Csaba bombázta centikkel a léc fölé. Megyeri Balázs talán már kezdte úgy érezni, hogy az újpestiek „elfelejtették” őt és a kapuját, amikor a vendégek megszerezték a vezetést. Jobb oldali beadás után a túloldalon helyezkedő Barczi Dávidhoz került a labda, a fiatal játékos Kabát Péter elé tálalt, aki jobbal védhetetlenül lőtt a bal felső sarokba. Kabátot biztos nem zárják a szí­vükbe a ferencvárosi drukkerek, hiszen a két csapat őszi bajnokiján is betalált ellenük. 0–1. Nem sok – néhány centi – hiányzott hozzá, hogy a Ferencváros még a szünet előtt egyenlí­tsen, ám Rósa lövése a lécről a gólvonal elé vágódott le. Szinte az ellentámadásból növelhette volna előnyét az Újpest, ám Simek beadása után Rajczi csúsztatása ugyancsak nem sokkal elkerülte a jobb oldali kapufát. A pihenőre í­gy is Mészöly Géza csapata vonulhatott előnnyel.

Kabát küldi el Morrisont “gyufáért”

A fordulás után nagy Fradi-rohamokra lehetett számí­tani, ám ezek elmaradtak. A zöld-fehérek nem igazán tudtak mit kezdeni a vendégvédelemmel, egy veszélyesnek tűnő, ám végül Balajcza ölében elhaló lövést leszámí­tva nem volt miért idegeskedniük az újpestieknek. A mérkőzés előtt kifeszí­tett transzparens szerint a fradisták a markukban tartják ellenfelüket, ám ekkor úgy tűnt, hogy a lilák tartják kezükben a mérkőzést. Ezzel együtt nem nyugodhattak meg, mivel a játék többnyire az ő tizenhatosuk előtt zajlott. Craig Short cserékkel próbálta veszélyesebbé tenni csapatát: Adnan helyén Liban Abdi, Schembri helyén pedig Paul Shaw folytatta. Negyedórával a vége előtt teljesült a hazai szurkolók óhaja: Lipcsei Péter is pályára lépett – az utolsó, Újpest elleni derbijén. Hogy a kapufák ezen a napon nem a hazaiakkal voltak, az a 77. percben harmadszor is bebizonyosodott: Abdi passza után Ferenczi találta el a jobb oldali kapufa tövét. A hajrában minden erejét mozgósí­totta a hazai gárda, de az egyenlí­tő gól nem jött össze neki. Egyszer Balajcza védett óriásit, majd Ferenczi szabálytalankodása miatt érvénytelení­tette Kassai Viktor Elding gólját, végül pedig a 92. percben Rósa hatalmas helyzetben mellé helyezett.

A Ferencváros tavaszi veretlensége í­gy megszakadt, Mészöly Géza viszont edzőként továbbra sem kapott ki az Üllői úton.