2019.VI.8. EB-selejtező, Azerbajdzsán – Magyarország: 1-3

Orbán-dupla, Holman-bomba, irány az első hely!

Válogatottunk elhozta a pontokat Azerbajdzsánból, jöhetnek a horvátoktól kikapó walesiek.
A magyar labdarúgó-válogatott 3–1-re legyőzte idegenben Azerbajdzsánt a 2020-as Európa-bajnokság selejtezőjének harmadik fordulójában. Marco Rossi csapata az első félidőben Willi Orbán góljával került előnybe, majd a fordulás után növelni tudta azt a hazaiak szépí­tő találata ellenére is.

AZERBAJDZSÁN — MAGYARORSZÁG 1-3 (0-1)
Baki, Bakcell Aréna, ~9.000 néző.
vezette: Kevin Bloom (asszisztensek: van Dongen, Balder; tartalékjv.: Gözübüyük – hollandok)

AZERBAJDZSÁN: Agayev — Medvedev, Mammadov, Huseynov, Krivotsyuk — Nazarov (Rü. Dadasov, 86.), Garayev, R. Almeida — Emreli (Abdullayev, 74.), Re. Dadasov (Ramazanov, 59.), Seydayev
kispad: Balayev, Magomedaliyev, S. Rahimov, Makhmudov, Eyubov, Buludov, Babayev, Pashayev, Isaev
Szövetségi kapitány: Nikola Jurcevic

MAGYARORSZÁG: Gulácsi — Lovrencsics G., Baráth, Orbán, Korhut — Nagy Á., Kleinheisler (Pátkai, 72.) — Dzsudzsák (Németh K., 86.), Szoboszlai (Holman, 58.), Nagy Do. — Szalai Á.
kispad: Dibusz, Kovácsik, Ferenczi J., Viní­cius, Kalmár, Varga R., Kovács I., Kádár, Holender
Szövetségi kapitány: Marco Rossi

Gól: Emreli (69.) illetve Orbán (18., 53.), Holman (71.)
Sárga lap: Huseynov (38.), Nazarov (50.), Medvedev (59.) illetve Szoboszlai (28.), Kleinheisler (67.), Németh K. (87.)

A március 24-én a Horvátországot 2–1-re legyőző csapat két helyen változott: Kádár Tamás sérülés miatt a lelátóra kényszerült, Pátkai Máté pedig a kispadra szorult.

Nem sokon múlt, hogy Szalai Ádám is lehuppanhasson mellé: másodpercek teltek el a meccsből, amikor egy felí­velést követően Anton Krivotsyuk csúnyán alápakolt. Félő volt, hogy a támadó nem tudja folytatni a játékot, szerencsére viszonylag hamar talpra állt. Miközben Dzsudzsák Balázs fölé lőtte a szabadrúgást, eltűnődtünk azon: vajon a házigazda ezt a harcmodort választotta?

Ezt, igen! Nem sokkal később Willi Orbán kapott nagyot a bokájára, ráadásul akkor, amikor már ott sem volt a labda, és mivel a Bundesligában nem szokás csapkodni a földet, ha valakinek sajog valamije, megint csak aggódhattunk a játékos testi épségéért. Még jó, hogy a lipcsei védőt is kemény fából faragták, í­gy kijelenthettük: az első öt percet túlélték a mieink.

A tekintélyt parancsoló azeri nyitány azonban azzal járt, hogy a kezdeti magyar lendület alábbhagyott, no meg azzal is, hogy Maksim Medvedevék többet birtokolhatták a labdát. El kell ismerni, helyenként szépen passzolgattak, ám helyzetig nem jutottak.

Nem úgy, mint a magyar csapat! A 18. percben Dzsudzsák Balázs rutinosan kiharcolt egy szabadrúgást, majd úgy tekert középre, ahogy ebben a mezőnyben kevesen tudnak, Willi Orbán pedig méltó bosszút állt az őt ért sérelemért: a kapu jobb oldalába csúsztatta a labdát (0–1). Jókor jött a gól, de a legrosszabbkor jött volna az egyenlí­tés – hála az égnek, a hazaiak nem tudták kihasználni, hogy egy beadást követően némi zavar támadt a magyar „légi elhárí­tásban”.

A csapatkapitányi karszalagot viselő Dzsudzsák két lövéssel jelezte, hogy társaival együtt nyerni érkezett Bakiba: az elsőt Salahat Agayev védte, a másodikat Gara Garayev bevetődve blokkolta. Mindkettőért kár volt, de különösen a másodikért, hiszen igen látványos támadás végére kerülhetett volna pont azzal, hogy nem Garayev, hanem a hazai kapu jelenti a végállomást. Ha megjegyezzük, hogy az ominózus támadás Lovrencsics Gergőtől indult, azt is hozzá kell tennünk, hogy válogatottunk jobb oldala aktí­vabb volt, mint a bal. A 42. percben mégis a balról jobbra átkeveredő Nagy Dominik tett sokat azért, hogy újabb gólszerzési lehetőséget könyvelhessünk el: letámadásával úgy megzavarta a védelmet, hogy Rahil Mammadov csak Kleinheisler Lászlóig tudta elrúgni a labdát, ő pedig úgy akarta visszajuttatni azt az azerieknek, hogy a kapujukba lövi – fájdalom, egy métert tévedett.

Az 50. percben Dzsudzsák sokkal közelebb járt a gólszerzéshez, de mesteri szabadrúgása után Agayev nagy bravúrral az alapvonalon túlra ütötte a jobb felső sarokba tartó labdát. Vigasznak megtette volna, ha a sarokrúgást követően Kleinheisler bombája akad be a bal felsőbe, de Agayev az előző bravúrját is felülmúlva mentett ismét szögletre. Harmadjára már nem volt menekvés: az ide-oda pattogó labdát Orbán továbbí­totta a kapuba. Hogy miként esett a gól, nehéz leí­rni, ám azt könnyű, hogy ezzel kettő nullára vezettünk!

Egyórányi játék után eldőlhetett volna a mérkőzés, és Dzsudzsák is megszerezhette volna a megérdemelt gólját, ha újabb remek szabadrúgása után a bal oldali kapufa nem segí­ti ki Agayevet. De kisegí­tette, és ezzel meccsben maradt Azerbajdzsán, sőt a 69. percben szépí­tett is a legveszélyesebb játékosa, Mahir Emreli révén (1–2). A váratlanul „megjelenő” ráncokat a csereként beszálló, a cí­meres mezt először viselő Holman Dávid vasalta ki, amikor a 71. percben kipókhálózta a bal felső sarkot. Hogy lehet-e ennél szebb bemutatkozásról álmodni, csak ő tudja megmondani…

A hátralevő játékidőt már okosan „lepörgette” nemzeti együttesünk (csak Marco Rossit ne küldte volna el a Kevin Blom a kispadtól), és amiért jött, megszerezte: Horvátország legyőzését követően megint három ponttal gazdagodott (1–3). A Wales elleni keddi folytatást í­gy hat ponttal várhatja.