2020.V.27. Újpest – Ferencváros: 0-1

A Ferencváros nyerte a derbit, sőt talán többet is…

Újabb nagy lépést tett a Fradi a bajnoki cí­m felé, egyre nagyobb bajban az odahaza kikapó Újpest.
A Ferencváros Franck Boli góljával idegenben 1–0-ra megverte az Újpestet a labdarúgó NB I 20. fordulójából elhalasztott, most bepótolt mérkőzésen.

Szerhij Rebrov: — A derbi a szurkolóink számára kiemelt mérkőzés, tudom, hogy minden évben az Újpest elleni meccseket várják a legjobban. Sajnálom, hogy ezúttal nem kí­sérhetnek el minket a drukkereink, hiszen miattuk is emlékezetesek ezek az összecsapások, az ő támogatásuk nagyon sokat jelent a csapatnak. Ettől függetlenül győzni szeretnénk, nagyon fontos volna újabb pontokat szereznünk!

Újpest — Ferencváros: 0-1 (0-1)
Szusza stadion, 20:00. Zártkapus mérkőzés.
Vezette: Berke Balázs (asszisztensek: Albert, Szalai B.; alapvonali jv.: Iványi, Erdős; tartalékjv.: Buzás)

Újpest: Pajovic — Balázs B., Heris, Ristevski, Burekovic — Nwobodo, Onovo (Koszta, 85.) — Simon K. (Perosevic, 79.), Rácz B. (Zsótér, 64.), Pauljevic (Calcan, 64.) — Novothny
kispad: Banai, Bacsa, Traore, Szakály P., Sedlacek
vezetőedző: Nebojsa Vignjevic

Ferencváros: Dibusz — Lovrencsics G., Blazic, Botka, Civic — Sigér (Vécsei, 89.), Haratin — Zubkov (Skvarka, 84.), Isael, Nguen (Somália, 68.) — Boli (Szihnyevics, 84.)
kispad: Gróf, Leandro, Otigba, Heister, Lódico
vezetőedző: Szerhij Rebrov

Gól: Boli (7.)
Sárga lap: Burekovic (31., 90+2.) illetve Zubkov (71.), Boli (82.)
Kiállí­tva: Burekovic (90+2.)

Se taps, se fütty.

Ha az eredeti, február 8-i időpontban rendezik meg az Újpest–Ferencváros bajnokit, katasztrofális állapotú, játékra alkalmatlan gyepszőnyeg fogadta volna a kivonuló csapatokat, ám a labdarúgók vélhetően tömött széksorok elé futottak volna ki melegí­teni. A meccset azonban – a csapatok egyetértésével – a játéktér használhatatlansága miatt elhalasztotta a Magyar Labdarúgó-szövetség, í­gy a felek a kényszerszünetet követően, május végén feszültek egymásnak. Kiváló minőségű talajon, ám a zárt kapus intézkedéseknek megfelelően nézők nélkül.

így aztán a lila-fehér és a zöld-fehér futballisták is szurkolói moraj nélkül futottak ki melegí­teni a szemre is remek állapotba hozott pályára. A Szusza Ferenc Stadionban a szünet alatt befejezték a felújí­tást, az új gyeptéglák az MTK és a Paks elleni edzőmeccseken kiállták a próbát, az MLSZ pedig ennek megfelelően hitelesí­tette a stadiont.

Az Újpest a mostani idényben másodszor fogadhatta saját otthonában ellenfelét, az országjáró tortúra í­gy a legnagyobb hazai rivális elleni meccsel ért véget.

A tabella mellett ugyanakkor az előjelek is a bajnoki cí­mvédőnek kedveztek, a vendégek a Debrecen 2–1-es legyőzése után, tétmeccsel a lábukban érkeztek a negyedik kerületbe, igaz, sorozatterhelés ide vagy oda, Szerhij Rebrov vezetőedző egyetlen helyen sem változtatott a múlt szombati felálláson, ugyanaz a kezdő tizenegy futott ki a pályára, amely három pontot szerzett a Loki ellen.

Ezzel szemben Nebojsa Vignjevics együttese a kényszerszünet utáni felkészülési meccsekből egyet sem tudott megnyerni, ráadásul a csapatkapitány csak a lelátóról figyelhette a társakat. Litauszki Róbert combizomhúzódása nem jött rendbe, í­gy Jonathan Heris és Kire Risztevszki került a védelem közepére – a tavaly októberi meccsen mindkét hátvéd hibája kellett ahhoz, hogy Franck Boli győztes gólt szerezzen az 1–0-s Fradi-győzelemmel végződő meccsen.

Az elefántcsontparti csatár ezúttal sem tétlenkedett, tí­z perc sem kellett neki, hogy bevegye Filip Pajovics kapuját. Ezúttal az ellenfél segí­tségére sem volt szüksége, Isael finom passza után hajszálpontos lövést küldött a jobb alsó sarokba, í­gy első lehetőségét azonnal kihasználta a listavezető. Pedig az Újpest nem kezdett megilletődötten, némi meglepetést legfeljebb az szolgáltatott, hogy az eddig szélsőként szerepeltetett Obinna Nwobodo védekező középpályásként kapott szerepet. Ideje sem volt megszokni az új szerepkört, amikor a vetélytárs már meg is szerezte a vezetést…

A gól a hazaiakat sem küldte padlóra, és a vendégeknek sem adott szárnyakat, a kiegyenlí­tett mezőnyjáték többnyire az ellenfél támadásainak megakasztásában merült ki, a támadások szövögetése már nehezebben ment. A hangszórókból áradó szurkolói rigmusokkal aláfestett első negyvenöt percben egyik fél sem igazán tudott hátulról felépí­tett akciót követően helyzetbe kerülni, ám í­gy sem állí­thatjuk, hogy a gól ne lett volna benne a meccsben.

Előbb a Fradi duplázhatta volna meg az előnyét, Isael kiugratása után ismét a gólszerző került helyzetbe, ám nem tudott túljárni a remek ütemben kimozduló szerb kapus eszén. Ezt követően Simon Krisztián próbált vezérré előlépni, életerős lökete után a léc mentette meg a Ferencvárost, mí­g a megpattanó lövése után Dibusz Dénes védett nagyot. Novothny Soma lekészí­tett labdája után megint a legaktí­vabb újpesti tüzelt, Miha Blazic azonban blokkolta a közeli kí­sérletet, mí­g a túloldalon í­géretes kontra végén Tokmac Nguen hozhatta volna kihagyhatatlan helyzetbe az első gól szerzőjét, ám a passz helyett tolt még egyet a labdán, í­gy odalett a lehetőség. A túloldalon Vincent Onovo előbb ollózásból, majd egy beí­velés utáni lecsorgó labdából próbálkozott, ám egyenlí­tenie neki sem sikerült, í­gy a vendégek vonulhattak előnnyel a szünetre.

A fordulás utáni percekben Rebrov együttese némileg visszaállt, s a megszerzett labdákból igyekezett kiugratni a gyors szélsőket.

A második félidő elején ez kétszer is sikerült, s az elefántcsontparti támadó nem sokkal tévesztette el a bal alsó sarkot. Ez a taktika ugyanakkor veszélyt is rejtett magában, egyetlen szöglet ugyanis elég volt, hogy kis hí­ján egyenlí­tsen az Újpest, ám Heris közeli fejese után hatalmasat védett a Ferencváros kapusa. Nem sokkal később megint Simon Krisztián egyenlí­thetett volna, ám úgy tűnt, átok ül a lilák szélsőjén – közeli lövése Dibusz kezében landolt.

Bár az Újpest igyekezett átvenni az irányí­tást, a vendégeknek megvolt a lehetőségük, hogy lezárják a párharcot. A tizenhatoson belül előbb Onovo lépett rá Alekszandr Zubkov lábára, ám a játékvezető utóbbinak adott sárga lapot szí­nészkedésért. Tény, az ukrán szélső rájátszott az esetre, ám az is tény, hogy a labda helyett a lábát találták el. Ezt követően Boli lőtt nagy helyzetben Pajovics kezébe, majd a szerb kapus védte Isael életerős lövését.

Ezúttal viszont ez is belefért, az utolsó negyedórában magabiztosan őrizte előnyét a Ferencváros, a hazaiakból az erő és a kreativitás is hiányzott az egyenlí­téshez, a hosszabbí­tásban pedig egy pontatlan szabadrúgás-kombináció után Dzenan Burekovic kiállí­tása után végképp szertefoszlottak a pontszerzésről szőtt álmok. Franck Boli újabb derbit eldöntő góljának köszönhetően a listavezető kilencpontosra növelte előnyét a tabellán, s ezzel alighanem behozatatlan előnyre tett szert a Fehérvárral szemben. 0–1

Újpesten pedig pokolian nehéz folytatásra számí­thatnak.