1999.X.9. EB selejtező, Portugália – Magyarország 3-0

Szombaton Lisszabonban, az Estadio da Luzban 60 ezer néző előtt lépett pályára utolsó Európa-bajnoki selejtező mérkőzésén a portugál és a magyar válogatott.

Eb-selejtező:

Portugália-Magyarország 3-0 (2-0)
Lisszabon, 60 ezer néző, vezette: Nielsen (dán)

Portugália: Vitor Baia – Secretario (Abel Xavier 46.), Jorge Costa, Paulo Madeira, Dimas – Figo, Paulo Sousa, Rui Costa (Paulo Bento 85.), Sergio Conceicao – Joao Pinto (Sa Pinto 96.), Pauleta

Magyarország: Király – Korsós Gy., Dragóner, Lakos, Mátyus – Lendvai, Halmai, Pisont (Dárdai 25.) – Sowunmi (Kovács Z. 83.), Horváth F. (Herczeg 76.), Egressy

Gól: Rui Costa (14., 11-esből), Joao Pinto (16.), Abel Xavier (58.)
Sárga lap: Pauleta (24., 42.) illetve Dragoner (75.), Herczeg (94.)
Kiállí­tva: Pauleta (42.)

5. perc: Rui Costa könnyedén tört be a magyar 16-oson belülre, de félmagasan mellé lőtt.
10. perc: Figo a jobbszélen kiugratta Conceicaot, akinek beadása élesen elszállt a magyar kapu előtt.
13. perc: Pauleta 20 m-es lövését védte Király.
14. perc: jobboldali beadás után, ártatlan helyzetben Halmai a 16-oson belül ellökte Joao Pintot, 11-es. A büntetőt Rui Costa a bal felső sarokba vágta, 1-0.
16. perc: Figo í­velt be jobboldali szögletet és Joao Pinto a késlekedő, tehetetlen védők között élesen fejelt félmagasan a magyar kapuba, 2-0.
18. perc: elkönnyelmüsködtek egy labdakihozatalt a hazai védők, de Horváth 20 m-es lövése messze mellé ment.
22. perc: Pisont végezhetett el kétszer is szabadrúgást a bal oldalról, de egyik sem volt igazán veszélyes.
24. perc: Pauleta ugrott ki középen, Király felett a kapuba emelt, de a bí­ró – tévesen – les cí­mén kifelé í­télt szabadrúgást. Pauleta sárgalapos figyelmeztetést kapott.
25. perc: Pisontot Dárdai váltotta fel.
28. perc: baloldali beadás után Pauleta gólhelyzetben mellé fejelt.
31. perc: Halmai pattogós, távoli lövését védte Vitor Baia.
37. perc: baloldali támadás végén Figo közeli fejesét fogta egy kézzel Király.
42. perc: Figo jobbról átí­velt a hosszú oldalra, ahol Pauleta felugorva, kézzel ütötte a kapuba a labdát. Második sárga lapját kapta érte, í­gy a kiállí­tás sorsára jutott.

Nem túl mozgalmas és közepes szinvonalú mérkőzésen a hazaiak kényelmesen kezdtek, de í­gy is biztosan szereztek számukra megnyugtató, kétgólos előnyt. A magyarok elsősorban a középpályán rendkí­vül gyenge játékot nyújtottak.

51. perc: Rui Costa egy legurí­tott szabadrúgás után 25 m-ről lőtt mellé.
52. perc: Lendvai 20 m-es lövése is célt tévesztett.
53. perc: igéretes jobboldali Lendvai-Sowumni akcióból csak szöglet lett.
58. perc: Figo í­velt át balról az ellenkező oldalra és a jókor érkező, üresen hagyott Abel Xavier biztosan fejelt a magyar kapu bal oldalába, 3-0.
75. perc: Dragoner sárgalapos figyelmeztetéssel büntetett szabálytalansága után Figo szabadrúgása alig csavarodott mellé.
93. perc: Joao Pinto a 16-os jobb sarkáról a kapufát találta telibe.

A 10 emberrel játszó hazaiak változatlanul fölényben voltak, könnyedén futballoztak a második 45 percben is és tovább növelték előnyüket, ami egyenes továbbjutásukat jelentette legjobb csoportmásodikként az Eb-döntőbe. A magyar együttesnek jóformán kí­nálkozó lehetősége sem volt, mert elképzelés és – ami a leginkább érthetetlen – akarat nélkül játszott.

6. Liechtenstein 10 1 1 8 2-39 4

Bicskei Bertalan magyar szövetségi kapitány: – Gratulálok a portugáloknak, elsősorban természetesen azért, mert bejutottak az Eb döntőjébe. Megérdemelték a sikert. Az első húsz percben félelmetesen támadtak, de aztán a 11-es véleményem szerint indokolatlan volt, a büntető megadása megfogta csapatomat. Nem mentségként mondom, de sok volt a gondunk, öt kezdő játékos hiányzott a válogatottból. Ha ők itt vannak, akkor is kikapunk, de nem í­gy. Ennek ellenére úgy érzem, hogy volt tartása a magyar együttesnek, nem szenvedtünk kiütéses vereséget.

Humberto Coelho portugál szövetségi kapitány: – Sokat szenvedtünk a selejtezők során, de úgy gondolom, hogy a mai este is bizonyí­totta: megérte. Erős csapatunk van, ez most is látszott. Az elején még kimaradtak a lehetőségeink, de aztán a mi akaratunk érvényesült.