Sípszó előtt: Ferencváros – Kisvárda

A két csapat 18. bajnoki mérkőzése következik szombat délután a Groupama Arénában.

Annak ellenére, hogy a statisztika az eddig lejátszott 17 bajnokiból 13 Ferencvárosi győzelmet hozott és a Kisvárda csak a 2021/22-s bajnoki szezon nyitómérkőzésen tudott győzni, eddig csak három bajnokin született kétgólosnál nagyobb különbségű zöld-fehér győzelem. A szombati mérkőzésen a Fradi “duplán” is bajnok lehet. Ha a kora délutáni mérkőzésen Felcsúton a Paks vereséget szenved, akkor már bajnokként léphetünk pályára (a tavalyi szezonban a Kecskemét veresége kellett hozzá). Ha Böde Daniék nyerni tudnak, akkor nekünk is nyerni kell a kiesőjelölt várdai legények ellen ahhoz, hogy megünnepelhessük a 35. bajnoki címünket.

Az eddigi 17 mérkőzés Ferencvárosi mérlege: 13 győzelem, 3 döntetlen, 1 vereség, 29 lőtt és 6 kapott gól.

A Kisvárda FC 1911-ben alakult, a következő 90 évet alacsonyabb bajnokságban töltötte, kivéve az 1978/79-s szezont, amikor a háromszor 20 csapatosra bővítették a másodosztályt. A klub 2000 telén anyagi gondok miatt megszűnt, a magyar labdarúgás vérkeringésébe 3 évvel később tudott újra csatlakozni, amikor is megvásárolta az orosi labdarúgó csapat megyei másodosztályú licencét. A következő “csapásra” 10 évet kellett várni, amikor is egy játékos jogosulatlan szerepeltetése miatt a klubot 22 pontos levonással sújtották, emiatt kiesőhelyre csúszott vissza a tabellán és a 2009/10-es idényt ismét a megyei első osztályban töltötte. A klub nem adta fel, néhány év alatt feltornázták magukat a második vonalba, majd 2018-ban az MTK mögött a második helyet megszerezte, történetük során először feljutottak a magyar élvonalba!).

2018.08.11-én, a már felújított új stadionban fogadták a Ferencvárost. Több mint egy óra volt még hátra a kezdésig, a fúvószenekar megállás nélkül játszott, a kék pólós, fehér kalapos zenészek körbe-körbe jártak az oldalvonal mellett, és minden szektor előtt eljátszottak egy-két klasszikust. A hazaikat a pályán is szerették volna emlékezetessé tenni a stadionavatót, de ez nem sikerült nekik. A balsikerű stadionavató Kisvárdán, két piros lappal és két Fradi góllal zárult. Leandro az 55. percben, majd Lanzafame büntetőből a 75. percben szerzett gólt, a Kisvárdából Sinder a 33. percben, Beriosz a 83. percben került kiállításra.

A várdai alakulat első Üllői úti fellépésén, 2018.11.24-én is két Fradi gól landolt a remekül védő Felipe hálójába. A gólokat most két védő, Frimpong és Blazic szerezte. A kispadon már a Thomas Doll-t augusztusban váltó Szerhij Rebrov ült. “A legtöbb meccsünkön az első tizenöt percben két-három lehetőséget teremtünk, most elégedett vagyok a helyzetkihasználásunkkal is. Úgy gondolom, nagyon jól védekeztünk, én kértem, hogy a második félidőben vegyünk vissza a tempóból.” – nyilatkozta az ukrán mester.

A két csapat harmadik bajnoki mérkőzésén, 2019.03.30-án Kisvárdán megint zöld-fehér győzelem született és megint az egyik várdai játékos a kiállítás sorsára jutott. Végig a Fradi játszott fölénybe, több helyzetet is elpuskáztak, a hazaikat csak ritkán jutottak el Dibusz kapujáig. A három pontot jelentő találatot Szihnyevics szerezte a 48. percben.

2019.09.29-én meglepetésre a Kisvárdának volt több helyzete a Groupama Arénában, mégis Leandro 86. percben lőtt góljával a Fradi otthon tartotta három pontot. A győzelem ellenére többen is kritizálták a csapat játékát, melyre Rebrov mester is kitért: “Vannak, akik azokat a meccseket szeretik, amelyeken sokat birtokoljuk a labdát, mások a gyors kontratámadásokkal megnyerteket, én már nem tudok mindenkinek a kedvére tenni… A Kisvárda jól futballozott, remekül védekezett, nehéz volt ellene játszani, szerencsére a végén a kapujába tudtunk találni.”

2020.02.01-én is megszenvedett a Fradi Kisvárdán, ahol a hazaiak annak örülhettek, hogy megszerezték az első góljukat a zöld-fehérek ellen. Boli vezető gólját egyenlítették ki a 39. percben, a győztes gólt hasonlóan az előző mérkőzéshez, a hajrában szerezte meg a Fradi, Isael a 85. percben, büntetőből lőtt góljával.

2020.06.13-án már a pandémia “árnyékában” találkozott egymással a két csapat a Groupama Arénában. Akkor még nézők előtt, igaz csak korlátozott lépszámban ülhettünk a lelátón. A találkozó “érdekessége”, hogy Bódog Tamás az egész kezdőcsapatot lecserélte a Ferencváros elleni ütközetre. Akik néhány nappal ezelőtt ott voltak a Mezőkövesd elleni, 1–1-re végződő összecsapáson, azok most a kispadon vagy odahaza a kanapéjukon kaptak helyet. Sokan ugyanis el sem utaztak Budapestre, kisvárdai otthonukban hűsölve nézték a listavezető elleni kilencven percet. Bódog Tamás vezetőedző úgy volt vele, a szombatinál sokkal fontosabb a kedd esti, Zalaegerszeg elleni meccs, akkor dőlhet el, a csapatnak a kiesés ellen kell küzdenie a bajnoki hajrában, vagy nyugodtabb hetek várnak futballistáira. Az egész 90 perc során szinte csak a várdaiak térfelén folyt a játék, de a mérkőzés egyetlen gólja elég furcsára sikeredett. Sigér Dávid az alapvonal közeléből középre lőtte a labdát, amely lecsúszott a lábáról, így nem az ötösön belülre érkezett (kanyarodott), hanem a kapu felé vágódott – és amelyet a kapujából már kilépő Mihai Minca visszafelé igyekezvén beütött a kapu bal oldalába.

A 2020/21-s bajnoki szezon első Ferencváros-Kisvárda találkozót 2020.10.16-án rendezték meg a Kisvárdán, a Várkerti stadionban, a zöld-fehér BL csoportkörös mérkőzéseinek “szünetében”. A ferencvárosiaknak kedden a Camp Nouban van jelenésük, különös leírni, de a Várkerti Stadion után a Barcelona otthonában kell helytállniuk. A Bajnokok Ligája más kávéház, de a Ferencváros mostanra eljutott oda, hogy nem kell félteni egyetlen mérkőzésektől sem. Kisvárdán, bár óvatos játékkal, de magabiztosak nyertek 2-0.

A várakozással ellentétben 2021.01.30-án, a Groupama Arénában megszakadt a Fradi győzelmi sorozata a Kisvárda ellen. Tartalékosan is pontot tudtak szerezni a kissé enerváltan mozgó zöld-fehérek ellen, akik így is számtalan helyzetet puskáztak el. A 2020/21-s bajnoki szezon utolsó Fradi-Várda meccsén, 2021.04.17-én a zöld-fehérek egy győzelemmel bebiztosíthatták volna a 32. bajnoki címüket, de meglepetésre csak egy pontot tudtak szerezni vendégként a nagyon lelkesen és harcosan játszó hazaiak ellen.

A 2021/22-s bajnoki szezon nyitómérkőzésén, 2021.07.31-én a Groupama Arénában óriási meglepetésre a Kisvárda elvitte mint a három pontot. A visszavágás gólzáporosra sikerült, 2021.11.07-én Kisvárdán a Fradi négyet lőtt a lelkesen játszó hazai csapatnak. A bajnoki szezon harmadik összecsapásán, 2022.03.06-án a Groupama Arénában Az első félidőben jól játszott a tartalékos Várda, de sok helyzetet kihagyott, a szünet után azonban rendezte sorait a Fradi és megfordította a mérkőzést, ezzel 5 pontra növelte az előnyét a bajnoki tabellán.

Az előző bajnoki szezon első mérkőzésén 2022.09.11-én a Groupama Arénában a Fradi magabiztos győzelmet aratott a várdai legények ellen. A hétközi Európa-liga-találkozó után nem nagyon kellett megizzadnia a Ferencvárosnak a bajnokságban a második helyen álló Kisvárda ellen. A vendégek nagyon igyekeztek, de így sem tudták megakadályozni a háromgólos vereséget. A gólokat a két Mmaee testvér szerezte, Ryan kettőt, Samy egyet. 2023.02.11-én Kisvárdán nem született gól, de a hazaiak közelebb álltak a 3 pont megszerzéséhez. 2023.05.06-án a Fradi már bajnokként fogadta a Kisvárdát az Üllői úton. A 34. bajnoki címüket ünneplő zöld-fehérek a második félidei remek játékával fölényesen, 3–0-ra nyertek, a gólokat Pászka, Lisztes és Samy Mmaee szerezte.

A 2023/24-s bajnoki szezon első mérkőzésén a Groupama Arénában, 2023.09.24-én Lisztes Krisztián góljával nyert a Fradi. Ezen a mérkőzésen mindkét csapat kispadján új edző ült, Dejan Sztankovics és Mátyus János. Azóta a Kisvárdai kispadon már nem Mátyus ül, hanem Feczkó Tamás. 2024.02.13-án,  a tavaszi szezont indító mérkőzésen már simábban nyert Kisvárdán a Fradi, Abu Fani, Loncar és Pesic góljaira hazai részről Mesanovic tudott csak válaszolni.

A csapatok a Magyar Kupában is találkoztak, a Kisvárda 2017-ben, még NB II-s csapatként ejtette ki a Fradit (1-0, Kisvárdán). 2019-ben “visszavágott” a Fradi, az oda-visszavágós rendszerben az Üllői úton 2-0 nyertek, Kisvárdán már elég volt az 1-1 a továbbjutáshoz.

Legtöbbször, 15 alkalommal Dibusz Dénes lépett a pályára. A “góllövőlistát” 3 -3 góllal Ryan Mmaee és Uzuni vezeti, de már egyikük sem gyarapíthatja góljai számát, hiszen Uzuni a Granada, Ryan Mmaee a Stoke City játékosa. A Fradi kispadjáról Szerhij Rebrov 8 alkalommal dirigálta a csapatot, az egyetlen vereség Peter Stöger nevéhez fűződik.  Csercseszov 4 mérkőzésen ült a kispadon a Kisvárda ellen, három győzelem és egy döntetlen a mérlege. Dejan Sztankovics mindkét meccsét megnyerte a Kisvárda ellen.

Az Üllői úton eddig 9 alakalommal játszottunk (7 győzelem, 1 döntetlen és 1 vereség), a Várkerti Stadionban a 8 mérkőzésből hatszor győztünk, két döntetlen mellett.

A két csapat összesített mérlege: 20 mérkőzésből 14 Fradi győzelem, 4 döntetlen és 2 várdai siker, 32-8 gólkülönbség a zöld-fehérek javára.

Mindezekről bővebben, részletes mérkőzés beszámolókkal és fotelszurkolós jegyzetekkel a FERENCVÁROS, KISVÁRDA ELLENI MÉRKŐZÉSEI link alatt olvashattok.