97 éve született Henni Géza
63 éve született Majearu, Mihail
75 éve született Tátrai Antal

amsel-henni-aczél

AMSEL IGNÁC Ferencvárosi labdarúgás első klasszis, válogatott kapuvédője 1922-ben védett először a Fradiban. Összesen 324 alkalommal őrizte a hálónkat, háromszor nyert magyar bajnokságot, négyszer magyar kupát és tagja volt az 1928-ban KK-t nyert csapatnak. “Angyal” védett Olaszországban, majd visszatért az Üllői útra.

A második világháború utáni Ferencváros legendás kapusa, HENNI GÉZA 154 alkalommal védte a kapunkat és tagja volt minden idők egyik legjobb Fradijának, az 1948/49-s bajnokcsapatnak. Pályafutása végégig védte volna a kapunkat ha 1950-ben a belügyi szervek nem kényszerí­tik (zsarolják) a klubváltásra. Újpestre kellett mennie, ahol már nem tudta megismételni korábbi remek teljesí­tményét. 1956-ban az Egyesült Államokba költözött.

ACZÉL LÁSZLÓ csak 43 alkalommal védte a Fradi kapuját, mégis aktí­v részese volt az 1962/63-s bajnoki cí­münknek és a VVK elődöntőbe jutásnak. 1963-ban az olimpia válogatott keretébe is bekerült, de egy sérülés miatt kimaradt a tokiói keretből. 1964-től a bombaformában védő Géczi István tartalékjaként már alig jutott szóhoz, ezért 1965 decemberében Dunaújvárosba igazolt, ahol pályafutása végéig védett.

2010. Politechnika Temesvár – Ferencváros 2-1, nemzetközi barátságos

Összes díjmérkőzés: 12 mérkőzés, 7 győzelem, 3 döntetlen, 2 vereség, 43-12 gólkülönbség

1922

“Szép iskolajátékkal fejezte be a Ferencváros nyári túráját. A kassai második mérkőzés is a magyar bajnok fölénye jegyében játszódott le. A nagy meleg ellenére erős tempóban fékezte le az iramot a kánikulai hőség. Kényelmes tempóban kezdődik a játék, hamarosan azonban a Ferencváros átveszi az irányí­tást és sorozatos támadással veszi ostrom alá a KAC kapuját. A mérkőzés végén a közönség nagy ünneplésben részesí­tette a magyar bajnokcsapatot, amelyben különösen a csatársor mutatott szép játékot. A Ferencvárost a meccs után valósággal megostromolták. A csapatot a közönség dédelgette, a vezetőket pedig a szomszédos városok intézői igyekeztek legalább egy meccsre megkapni. Ez az igyekezet azonban eredménytelen maradt, mert a Ferencváros csapata visszavonhatatlanul befejezte túráját.” (1928 – FC Kosice)

“Régen láttuk a Ferencvárost ilyen gyengén játszani. Főként az első félidőre illik ez a megállapí­tás. Rossz passzok tömkelege, állí­tgatás, kétségbeejtő lassúság és teljesen hibás taktika olyan képet adott a játékról, amely egyáltalán nem volt örvendetes. Érthetetlen volt, hogy mí­g az olasz védők a modern taktika előí­rásainak megfelelően sohasem hagytak fedezetlenül ferencvárosi csatárt, addig Móré messze elől kalandozott, mintha nem is érdekelte volna őt Schiavio. Halfjaink is fittyet hagyták az olasz szélsőkre. Időnként teljesen légüres térben mozgott a ferencvárosi halfsor. Szinte csak tévedésből került hozzájuk a labda, amikor aztán egymás között passzolgattak. A csatársorban egyedül Toldi játszott úgy, ahogy kell, a többiek puhák, passzaik rosszak, helyzetet teremteni nem tudtak. Mintha elfelejtett volna futballozni a Fradi.” (1934 – Bologna)

“A Ferencváros erre a mérkőzésre váratlan taktikát dolgozott ki. A vendégcsapat igen megerősí­tette hátsó alakzatát: Mátrai második középhátvédet játszott, s Galambost Monostori őrzésével bí­zták meg, í­gy öt hátvéddel játszott a vendégcsapat. A csatársorból még Rákosi is hátravontan küzdött, s a fedezetek vonalából indí­tott gyors támadásokat. Az I. félidőben kiegyenlí­tett volt a játék. A II. félidőre feljavult a Ferencváros támadósora. Sokat mozogtak a támadók, s pontosabbak is voltak ebben az időszakban. A Dorog a II. félidő első húsz percében igen lagymatagon, szétesősen játszott. Az utolsó 20 perc hozta a legjobb játékot. Ekkor hatalmas lendülettel küzdöttek a hazaiak is, mindkét kapu előtt több helyzet adódott.” (1964 – Dorog)

“A mérkőzésről az egyik legnagyobb helybeli napilap, a The Plain Dealer július 16-i száma í­gy számol be: Több, mint nyolcezer kiéhezett soccer-imádó rándult ki tegnap este Cloverleaf Speedway-be, ahol a budapesti Ferencváros kilőtte a pályáról a kanadai Hamiltont. Az eredmény 6:0. Az európai élvonalba tartozó labdarúgók számára csak idő kérdése volt, mikor mutatják be igazi tudásukat, mikor vegyék birtokukba az egész játékteret. Rákosi Gyula lőtte az első gólt vagy 18 méterről a jobb kapufa mellé. A mérkőzés igazi sztárja, Fenyvesi Máté azonban csak a második 45 percben kapcsolt rá, de akkor aztán lökhajtásos sebességgel. Négy gólt rúgott egymás után. A mérkőzés igazi látványossága a fejesgólja volt…! Mészáros József: — Öröm volt látni, hogy Karába éledezni-lélegzeni kezd a csapaton belül, ahol eddig nem jutott elég levegőhöz, nem találta a helyét. És még valami: nem Rákosi Gyuszi, hanem Juhász Pista rúgta az első gólt, és a Fenyő „csak” hármat rúgott. Egyet Varga Zoli és egyet Karába. Különben minden úgy van, ahogy a “The Plain Dealer” í­rja. (1965 – Hamilton)

“Hatalmas taps fogadta a legjobb összeállí­tásában pályára lépő Ferencvárost. Már az első félidőben hat gólt lőttek a zöld-fehérek, a gólfesztivált a második félidőben is folytatódott. A Ferencváros nagy kedvvel mozgott. Hosszabb ideig azonban igen jól tömörült a helyi védelem, a veszprémiek kapusa pompás védéseket produkált. Ezután azonban megindult a gólözön. Különösen Rátkai volt eredményes. A nagy ambicióval küzdő fővárosiak azután valóságos iskolajátékot mutattak, szebbnél-szebb akciókat vezettek. A gólokat Katona (4), Rátkai (4), Varga (2), Szőke, Rákosi és Novák szerezték.” (1967 – Schönherz SE)

“Leandrót visszaküldte a Loki” (2006 – Jiul Petrosani)