Ezen a napon játszotta első válogatott mérkőzését az FTC csapatából:

1945. Lakat Károly dr.
1945. Mike István
1998. Mátyus János

“Ritkán adatik meg egy mérkőzésen, hogy a 9. percben már 3:0-ra vezessen egy csapat. Ezt a remek bravúrt a Fradi érte el Belgrádban, ezzel tulajdonképpen elég hamar eldöntötte az egész továbbjutás kérdését. Takács II és Turay gólparádéját olyan áhí­tattal szemlélték a hazai szurkolók, hogy el is felejtették, hogy a gólokat az a csapat kapta, melynek a győzelméért jöttek ki a stadionba. Főleg Turay kapásgólja és Takács II. csukafejese okozott ámulatot a hazai szurkolók körében. Ahogy a végén többen is megjegyezték: ilyen szépen és okosan játszó csapatot még nem láttak játszani. A BSK elnöke ezeket mondta a mérkőzés után: „…el kell ismernem, hogy a Ferencváros játéka élménye volt Belgrádnak, amit sokáig megemleget a közönség.” (1928 – Beogradski)

“A berlini meccs és az utazás sokat kivett a Ferencvárosból, de azért győzött Chemnitzben” (1934 – Ballspiel Club)

“Befejeződtek a Szent István Kupa 1941. évi küzdelmei: 1. Ferencváros, 2. Elektromos. A döntőre nem telt meg teljesen az Elektromos pálya. Talán azért nem, mert a kezdés előtt vészes felhők tartottak a Latorca utca felé. De azért í­gy is több mint 15 ezer néző gyűlt egybe! Az öltözőkben nem igen volt izgalom, sőt igazi baráti hangulatról tanúskodott. A Ferencváros fehér ingben és fehér nadrágban jön ki a pályára…Miért maradt el a Fradi nagyobb győzelme? A mérkőzés meglepetése azt volt, hogy a Ferencváros csak egy góllal nyert. Miért is? 1. Az I. félidőben úgyszólván nem volt iram, s í­gy a II. félidőben az Elektromos nem csuklott össze. 2. Az Elektromos lestaktikával játszott, amit a Fradi tudott előre, de nem készült fel kellően. 3. Az Újpest elleni aratott 7:1-s győzelmet a mérkőzés után illik is megünnepelni…4. A Ferencváros mint már annyiszor most is átvette az Elektromos játékmodorát, tehát a játék helyett csak küzdött. 5. A be nem rúgott 11-es…Ha a Ferencváros értékesí­teni, akkor az Elektromos alighanem összeroppan. 6. Nem utolsósorban: az Elektromos derekasan küzdött!” (1941 – Elektromos)

KS_1941_I_084-19410819

1941

“A Latorca-utcai Elektromos-pálya ötvenkét hatalmas reflektora kialudt. Sűrű, áthatolhatatlan sötétségbe burkolódzik a gyep, a beton körlépcsők, csak a tribün karcsú vonalain csillog meg az utolsó lámpák fénye. A hatalmas hangorkán emléke még itt remek a levegőben, de most már csak távoli morajjá csendesülve szűrődik felénk a távozók zsibongása. A Szent István-kupa küzdelmei véget értek. Néhány perccel ezelőtt még itt sorakozott fel a most már csendbe borult pálya közepén izzadtan és a kemény harc hevéből lihegve a ferencvárosi tizenegy, amelyet elárasztott a közönség tomboló lelkesedése. Most itt állunk a sötéten hömpölygő folyó partján és éjszakai csendben. Velünk szemben Sárosi György dr. Hosszantartó sérülés után a Szent István-kupa mérkőzésein állt újból a ferencvárosi csapat élére és kitűnő, eredményes játékával oroszlánrészese lett a győzelemnek. Most megint búcsúzik és mire ezek a sorok megjelennek, Sárosi György dr. már nem a labdarúgópályán, hanem a messzi keleti harctéren teljesí­ti önként vállalt magyar kötelességét. — Semmi olyat nem mondhatok, amit esetleg félre ne értenének, inkább hallgatok. Ha í­gy tettem volna a múltban is, sok nehéz perctől kí­mélhettem volna meg magamat…Nagyon örülök, hogy a Ferencvárosnak az idén is sikerült megnyernie a Szent István-kupát és boldog vagyok, hogy ebben a győzelemben nekem is volt egy kis részem. Annyit azonban hozzátennék, hogy a durvaságot ki kell í­rtani a magyar labdarúgásból, mert ez nem a fejlődés útja. Most elmegyek, ki az igazi harc mezejére és szent meggyőződéssel hiszem, hogy ott is kiví­vjuk a győzelmet – mondta búcsúzóul Sárosi doktor.” (1942 – Szolnoki MÁV)

KS_1942_I_081-19420819-2-v1

1942

“A mérkőzés elején a jól küzdő bányászok veszélyeztettek többet, de helyzeteiket elügyetlenkedték. A két gyors gól után a Ferencváros játéka egyre biztosabbá vált, főleg a támadások előkészí­tésénél mozogtak igen céltudatosan a csatárok. A komlói csapat szünet után már jóval kisebb lendülettel játszott, s korán belenyugodott a vereségbe.” (1963 – Komló)

“A Ferencváros elsősorban gyorsabb támadásvezetésével és helycserés támadásaival törte meg a hazaiak kemény ellenállását.” (1964 – Debreceni Kinizsi)

NS-19710820-01-19710819

1971

Az MLSZ 1974. augusztus 19-én és 20-án a Népstadionban nemzetközi tornát rendezett. A torna első, nyitómérkőzését az FTC játszotta a bolgár Pirin Blagoevgrád együttesével és a zöld-fehérek 4-0 arányú biztos győzelmet arattak. Az MLSZ torna első gólját Nyilasi szerezte. A második mérkőzésen: Borussia Möchengladbach—Rába ETO 2-1. A második napon: Borussia Möchengladbach—FTC 4-2, és ezzel az első alkalommal kií­rt kupát a Borussia nyerte. Egy év múlva ismét megrendezték a tornát. A Ferencváros kivételével azonban a résztvevők, a helyszí­n és a trófea is megváltozott. Az első napi küzdelmeket Csepelen rendezték, az eredmények: FTC—CSZKA Moszkva 1-1 Csepel—Estudiantes 1-1. A döntő mérkőzéseket augusztus 21-én a Népstadionban játszották. Már az első mérkőzés után biztos kupagyőztesnek látszott a CSZKA, hiszen 4-0-ra győzött a Csepel ellen. Megtörtént azonban az, amire senki sem számí­tott: az FTC a korábbi Világ Kupa győztes argentin Estudiantest 5-1-re legyőzte, és ezzel az első helyet is megszerezte. A Fradi tehát az első magyar csapat, amelyik MLSZ Kupát nyert! A szép trófea egy szí­npompás herendi váza. Nagyon szépen mutat az FTC vitrinjében...

1974

“Kupaküzdelem volt a javából! Azzá tette a nagy iram, a heves, váltakozó harc, a kemény összecsapásokkal tarkí­tott, gyors ritmusú játék, az eredmény érdekes alakulása. A Ferencváros meglepetésre nemcsak egyenrangú ellenfele volt a bajnokcsapatnak, hanem harcosság és igyekezet tekintetében időszakonként felül is múlta. És sokkal jobban játszott mint eddigi MNK mérkőzésein. Sok volt a mozgás, a gyors megugrás, a lendületes támadás. A Dózsa az egyenlí­tés után higgadtabb, körültekintőbb csapatjátékkal egy ideig felülkerekedett, s úgy látszott, meg is nyeri a mérkőzést. És hogy ez nem következett be, abban jelentősen közrejátszott az, hogy 2:1-es újpesti vezetés után Fekete az üres kapuba sem tudott betalálni! Végül is a Ferencváros nagyon energikus, odaadó játékával bravúros győzelmet aratott.” (1978 – Újpesti Dózsa)

1983

“Az iramos, sportszerű találkozón a képzettebb játékosokból álló, szellemesebb labdarúgást játszó ferencvárosiak sikere megérdemelt volt. A hajrára a békéscsabaiak teljesen elkészültek erejükkel…A 22. percben Kecskés remekül tálalt Kuntic elé, aki a 16-os sarkáról éles szögből a jobb sarokba lőtt (0-1)…Szünet után a 46. percben Lisztes ügyes csele után az elalvó Baji mellett a jobb sarokba lőtt 15 méterről (0-2). A 48. percben szépí­tett a Békéscsaba. Fodor beadása után Szarvas futtából, nagy erővel a jobb felső sarokba lőtt (1-2). Változatos, élvezetes volt a játék, hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszélyben. A 77. percben formás jobb oldali akcióból Simon beadása után Kopunovic öt méterről a kapuba fejelt (1-3). A hátralévő percekben a Ferencváros akarata érvényesült a játéktéren, az eredmény már nem változott.” (1995 – Békéscsabai EFC)