70 éve született Kereki Zoltán
141 éve született Pokorny József
30 éve született Vécsei Bálint

Pokorny József

Az FTC első gólkirályát, POKORNY JÓZSEF-et a századfordulón, a Budatétényben nyaraló Békés testvérek “fedezték” fel. A szünidő végén elhí­vták őt az FTC-be. Hátvédként kezdte 17 éves korában, majd a csatársor közepébe került, mint a legí­géretesebb fiatal játékos. Nem tartozott a technikás játékosok közé. Erélyessége tetszett leginkább a hí­veinek. Úgy rontott előre, hogy mindenen és mindenkin keresztülgázolt és amint lehetett kapura lőtt. Nem ijedt meg a hatalmas termetű ifjú attól sem, ha a kapu szájáig kellett törtetnie, de szí­vesen lőtt a 16-oson kí­vülről is. Lőni csak “spiccel” tudott, de azzal óriásit. Ő volt az FTC első gólkirálya, 1904-ben 16 góllal végzett az élen! Szintén ő volt az FTC első középcsatára, aki gólt szerzett bajnoki mérkőzésen, mindjárt az elsőn, 1901. április 21-én a MUE elleni premieren. Az első válogatott mérkőzés résztvevője és ő szerezte az osztrák-magyarok történetében az első magyar gólt! Két bajnok-, és két Ezüstlabda győztes csapat tagja. 22 éves korában hagyott fel a futballal…

2022. Ferencváros – Tobol 5-1, BL selejtező

Összes díjmérkőzés: 12 mérkőzés, 7 győzelem, 2 döntetlen, 3 vereség, 44-20 gólkülönbség

1919

“A Ferencváros erdélyi mérkőzéseinek sorozatát szerdán Vulkánban folytatta. A magyar bajnok szereplését természetesen ismét a legtökéletesebb siker kí­sérte s bár a Ferencváros játéka nem mindenben elégí­tette ki a csapat vezetőit, az ellenféllel szembeni klasszisdiferencia hatalmas gólarányban nyert kifejezést. A játék elején azonnal fölénybe kerül a Ferencváros s a meglepett Minerul védelem képtelen a szép kombinációkkal felnyomuló proficsatároknak ellenállni…A Ferencváros csapatát szép játékáért a nagyszámú közönség lelkesen ünnepelte. A bajnokcsapat csütörtökön utazik el Vulkánból, hogy a Szurdok-szoroson át elérje Bukarestet.” (1927 – Minerul)

1930, Slózi (háttal, civilben) köszönti a jutalomjátékán résztvevő játékosokat.

“Csanádi Árpád: — Vajon sikerül-e? Gondolnak-e ránk otthon? — Ilyen gyötrő gondolatok közepette ültem le a kispadra a tartalékjátékosokkal együtt. Nem szólunk egymáshoz, Csak a szemekből kivillanó elszántság árulja el, hogy egyet gondolunk, egyet akarunk: Győzni! A zöld-fehér fiúk a kezdeti idegeskedés után hamar megnyugszanak. Lábról-lábra vándorol a labda. Úgy, ahogy az a nagy könyvben van… 10. percben Kertész szélsebesen lerohan a szélen. Elhagyta már Swobodát. Befelé kanyarodik, lő! Nem! Átadja a túlsó oldalon berohanó „kis fekete ördögnek” és Tüske nem hibázik.1:0…A 20. percben járunk, amikor a lila-fehérek váratlanul egyenlí­tenek, majd rögtön utána Fenyvesi megugrik, nyomban meredek előreadást kap Orosztól, és Ondreischka már csak a hálóból kotorja ki a labdát. Ismét vezetünk, 2:1!..Izzadtan, de egy cseppet sem fáradtan vonul a csapat az öltözőbe. Kertész sérülése komoly. Nem játszhat a második félidőben. — Fiúk! Ezt is el kell viselni! Most még elszántabban kell játszani! És a fiúk nem í­gérgetnek.A 75. percben végleg eldől a mérkőzés: Láng okos passzát Orosz elegánsan lövi az osztrák kapuba és ezzel 3:1! Az utolsó negyedórában a ragyogó erőben lévő zöld-fehér fiúk szinte összetörik az Austriát. Iskolajáték folyik a pályán! Odahaza talán már a fáklyákat is meggyújtanák. De itt csak az elismerés tapsa adja a játékhoz a kí­sérőzenét. És amikor Harrison játékvezető a mérkőzés végét jelzi, a ferencvárosi fiúk boldogan ölelkeznek össze. Legyőztük a nagy riválist!” (1957 – Austria Wien)

FFA_0080-2

1957

“Mindent elsöprő lendület — í­gy lehet jellemezni azt a játékot, amit a Ferencváros Dorogon mutatott. Nem számí­tott a rekkenő hőség és az sem, hogy idegenben került sor a mérkőzésre. A zöld-fehér csatárok mint a vércsék csaptak le minden labdára és űzték, hajtották Ilku kapuja felé. Azt a Fradit láttuk Dorogon amely a korábbi években ilyen játékkal szerzett tekintélyt magának. A mezőny legjobbja Rákosi, hol a jobb, hol a balszélen viharzott el és valósággal szétzilálta a védelmet. Meglepő volt, ahogy ez a fiatal játékos az iramot bí­rta. Elsősorban az ő érdeme, hogy a Ferencváros már a mérkőzés elején valósággal demoralizálta a dorogi tizenegyet.” (1958 – Dorog)