38% – csalódás és remény
Amikor egy bank hirdetésén azt olvassuk, hogy THM 38 %, akkor megcsóváljuk a fejünket és tovább állunk. Ha egy üzlet kirakatát foglalja el egy nagy „SALE 38 %” tábla, akkor oda valószínűleg betérünk, mert az bizony már komoly árengedményt sejtett. Persze csak akkor, ha azt a bizonyos SALE-t nem úgy idézik elő, hogy előtte felárazzák a terméket. Amikor egy csapat a nemzeti bajnokság őszi szezonjában 38 %-os teljesítményt ér el, akkor elsőre azt gondoljuk, ez a csapat a „futottak még” kategóriába tartozik, vagy ha nagyon jók akarunk lenni, akkor újoncnak tituláljuk és akkor talán még a bravúr kategóriába is bele tudjuk préselni.
A gond akkor van, ha ezt a csapatot úgy hívják, hogy Ferencváros, aki igaz, hogy újoncként vágott neki az őszi szezonnak, de ha múltunkat, a befektetők és a szurkolók előzetes várakozását vesszük alapul, akkor bizony ez nagyon kevés. Ha azt írom le, hogy többet vártunk, azzal még nem is fejezem ki igazán azt a csalódást, amit a tabella látványa okoz, ha ránézünk. Akkor is igazságtalan lennék, ha azt írnám, ilyen még nem fordult elő. Aki olvasta a közelmúltunk sorozatot, az tudja, 1987 őszén szinte kísértetiesen hasonlóan szerepeltünk, 4 győzelmünk volt csupán, az évad közben edzőt cseréltünk és bár az akkori játékosállomány nem tűnt rossznak, mégis csak szenvedtünk az egész szezon során.
Ahogy a mostani, őszi szezon során is. Pedig milyen szépen indult minden! Az NB2 megnyerése után, bár az igazolások elmaradása figyelmeztető jel volt, a régi eufórikus hangulat kezdett eluralkodni. Rajtunk, szurkolókon ez még érthető is volt. Három évet vártunk a nagy csatákra, három évet vártunk a revansra, az igazságtalanság bosszújára. Álmainkban Terminatorként taroltuk végig a Vasas és az Újpest pályáját keresve az igazságot. Győzelmekkel akartuk bizonyítani a klubunkat ért sérelmeket, gólokkal akartuk helyrehozni a szándékosan bepiszkolt becsületünket.
Az igazi csalódást talán nem is a 11. hely és a 38 %-os teljesítmény miatt érzünk, hanem az elmaradt „igazságosztás” miatt. A Vasas elleni vereség olyan fájdalmat és csalódást okozott a zöld-fehér szívekben, hogy hetekig azt hittük, ezt nem is lehet begyógyítani. A foci és a zöld-fehér színek szeretete persze átlendített a holtponton, de várható volt, hogy ezek a belső indulatok és feszültségek egyszer ki fognak törni. Az esetleges félreértések elkerülése végett, ez nem magyarázat akar lenni, mert ami a DVTK ellen történt, arra nincs mentség, esetleg feloldozás, de mivel az már az „égi hatalmak” feladatköre, így ebben a kérdésben nem foglalhatok állást.
Igazából arra sem vállalkoznék, hogy megfejtsem, mit és hol rontottuk el. Utólag persze könnyű okoskodni, de emlékszem, amikor a bajnokság előtt néhány, magát szakembernek mondó „kaszinóörült” nem sok jót jósolt a csapatnak, bizony a Fradi tábor egyöntetűleg küldte el melegebb éghajlatokra. Az lenne a legegyszerűbb megoldás, ha most arról értekeznék, hogy beleptünk csapva, hiszen nem ezt ígérték a vezetők és nem ezt ígérték a játékosok. De nem akarok igazságtalan lenni, mert az optimisták táborába beálltak a szurkolók is, köztük én is és az arcomról akkor sem fagyott le a lendület, amikor Nyíregyházán kikaptunk. Az aktuális foteles jegyzetembe is csak egy vonat kisiklásáról értekeztem, amit ha gyorsan visszatolunk a sínekre, akkor nem történt semmi visszafordíthatatlan dolog.
Pedig történt. Hogy igazából mi, arra a mai napig nem kaptunk magyarázatot, szakmai értékelést. Mi változott meg egy hét alatt? Hogyan tudtunk a “megjártuk a poklot és magunkkal is hoztuk” hangulatból, egyik napról a másikra egy kisiklott vonattal bíbelődni? Hogyan „néztük el” a játékosaink képességeit? Miért gondoltuk azt, hogy ami az másodosztályban elég volt, az a gyenge NB1-hez is elég lesz ahhoz, hogy végigrobogjunk a mezőnyön? Most csak saját magamat tudom analizálni, mert ahhoz már túl sokszor átgondoltam az elmúlt hónapokat, hogy ne kelljen igénybe vennem dr. House áldásos tevékenységét.
Talán erőltetett a dolog, de az elmúlt három évben látom az egész hamis optimizmusunk rákfenéjét. Mert két éve ki nem játszott el vajon azzal a gondolattal, hogy a Ferencváros megszűnik? Vajon a sorozatban meghiúsult tenderek után hitte valaki, hogy az idén meg tudjuk ünnepelni a labdarúgó szakosztály 109 éves évfordulóját? Vártuk a csodát, és mikor megjött szinte egyszerre csuktuk be a szemünket és egy olyan fátyolt vontunk köré, hogy a szemünk semmilyen figyelmeztető jelre nem akart reagálni. Pedig azok voltak szép számmal. Kezdődött a „névtelenség burkolódzó” igazolásokkal, az elmaradt edzőmérkőzésekkel, a zártkapus edzésekkel, a vezető nélküli irányítással és a teljes csődöt mondott kommunikációval. Majd jött a bajnokság és a kezdeti álom nagyon hamar a rémségek könyvévé változott, egy hitehagyott csapattal, egy kommunikálni képtelen edzővel és klubbal, és egy saját magát rosszul dimenzionáló szurkolói réteggel. Ezeket összegyúrva „az életünk meccsét játsszuk a Fradi ellen” ellenfelek fanatizmusával könnyen kijön a matematikai egyenleg.
38 %. Visszatérve az első mondatokhoz, ha ez egy árengedményre jogosító felirat lenne, még örülnénk is neki. De a Ferencvárost nem lehet leértékelni, a 109 éves szakosztályunk nem lehet egy turkáló bolt. Itt még most is hatalmas értékek vannak. A zöld-fehér címer még mindig ismert az egész világon, az örökségünk még mindig olyan rangot és megbecsülést ad a klubnak, amit a mostani 38 %-os teljesítmény sem tud leértékelni. Bízom benne, hogy ezt vette észre Kevin McCabe is, amikor átvette a klub irányítását.
Bízhatunk még? – a kérdés óhatatlanul jön és remélem a válasz is. Igen, mert egyszerűen nincs más esélyünk, és bár ami diktálja a reményeinket, most hevesebben dobog, de ismerjük a szerelem a lélektanát mely Antoine de Saint-Exupéry szerint akkor az igazi, ha cserébe nem várunk tőle semmit. De ez most nem így van.
Mi most azt várjuk, hogy a szerelmünk adja vissza a hitünket, adja vissza a sikereinket és adja vissza győzelmeinket. ígérjük, tavasszal a lelátókon viszonozni fogjuk!
– lalolib –
Nem kell agónizálni! Tavasszal mint a buldózer úgy fogunk visszahajtani a mezőn. 🙂
azt meg elfelejtettem, hogy a “Talán erőltetett a dolog…” kezdetű bekezdésben leírtak nagyon a helyén vannak!
főleg most a bundabotrány után lesz nehéz dolgunk az igazolások területén. lehet, hogy a szabadon lévők nem sokáig lesznek “szabadon”! nem kell kapkodni, de igaza van green1899-nek, az elnökségnek minél hamarabb fel kéne állni és az edzőt megnevezni.
Nem könnyü igazságot tenni. Személy szerint várakozó állásponton vagyok, bár jó lenne olyan hir mely arra mutat, hogy megmozdult az állóviz. De jelenleg nincs elnökség, nincs edző és nincsenek játékosok.
38%-nagyon kevésssssssssssssss! Én hiszek Lalolib barátom optimizmusába, de majd tavasszal néhány sör kiséretében elfogunk számolni az illúziókkal. Örülnék annak ha nekem kéne fizetnem, de azért gyüjtsd a pénzt rendesen. 🙂
Arra azért kiváncsi lennék amit YSE írt, hogy vajon miért játszik kontrára az MLSZ ellenünk? Vajon kik mozgatják a szálákat? Milyen érdekük füzödik hozzá? Bár most a rendőrség is alánk vágott. Közellenség lettünk?
Átéltem az elmúlt több mint fél szurkolói évszázadom alatt hasonló kudarcokat, és mindig talpraálltunk. Még akkor is, ha most az MLSZ átlátszóan kontrára játszik ellenünk. (Megtette ezt a felső sportvezetés máskor is, csak nem ennyire primitív átlátszósággal.)
a feltett kérdések jók, de a végén túlságosan reménykeltő. én már csak akkor hiszek, ha látni is fogom a változást. az igérgetés ideje lejárt jöjjenek a tények!
Csalódás az tényleg van, remény már kevesebb. Nem tudom hogyan lesz tavasszal, de nincsenek túl jó érzéseim.