2017.VI.5. Magyarország – Oroszország: 0-3

NS-20170606-01-20170605

Négy magyar újonc és három orosz gól – sima vereséget szenvedtünk

A magyar tábor továbbra is kitart a nemzeti csapat mellett, amely sorozatban harmadszor kapott ki.
A magyar labdarúgó-válogatott felkészülési mérkőzésen 3–0-ra kikapott a Konföderációs Kupára készülő Oroszországtól a Groupama Arénában.

MAGYARORSZÁG — OROSZORSZÁG 0-3 (0-2)
Budapest, Groupama Aréna, ~12.000 néző.
vezette: Christian Dingert (Pickel, Henschel – németek)

MAGYARORSZÁG: Gulácsi – Bese, Lang, Kádár (Viní­cius, a szünetben), Hangya (Kleisz, a szünetben) – Márkvárt, Nagy Á. – Dzsudzsák (Kleinheisler, 70.), Kalmár (Sallai, a szünetben), Stieber Z. (Gyurcsó, 75.) – Eppel (Balogh N., 70.)
kispad: Gróf, Megyeri, Kocsis, Szoboszlai, Tóth B.
Szövetségi kapitány: Bernd Storck

OROSZORSZÁG: Akinfejev – Vaszin, Kudrjasov, Dzsikija (Siskin, 80.), Zsirkov (Taraszov, 88.) – Szamedov (Szmolnyikov, 76.), Zobnyin (Jerohin, 34.), Glusakov, Golovin – Szmolov (Mirancsuk , 84.), Buharov (Poloz, 62.)
kispad: Gabulov, Kutyepov, Guilherme, Kanunnyikov, Kambolov
Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov

Gól: Szmolov (20.), Eppel (40. – öngól), Poloz (89.)
Sárga lap: Márkvárt (66.), Kleinheisler (80.) illetve Vaszin (38.), Jerohin (48.)

20170605-oroszorszag

Az idei első hazai válogatott meccs előtt arról kérdeztük a Groupama Arénába kilátogató szurkolókat, hogy az Eb fényében hogyan értékelik a csapat eddigi, vb-selejtezős szereplését, és mi a véleményük a Bernd Storck által megkezdett fiatalí­tásról.

Nos, a megkérdezettek többsége arról beszélt, hogy álmodozni ugyan lehet, de a csoportunkban, Svájc és Portugália mellett a 3. hely a realitás, ahol jelenleg, öt forduló elteltével áll is a magyar válogatott. A drukkerek tehát a portugáliai vereség után is kitartanak a csapat mellett, és ez az oroszok elleni meccsen a lelátón is érződött. Ezúttal nem volt ugyan telt ház, viszont a B-közép ezúttal is a szokott lelkesedéssel visszhangozta a rigmusokat, nótákat, és a korábbi meccseken nem megszokott hatalmas zászlókkal is szí­nesí­tette a szurkolást.

Amikor pedig a meccs elején Dzsudzsák Balázs szabadrúgásból veszélyeztetett, vagy éppen Eppel Márton ollózni próbált, más szektorokban is talpra ugrottak a drukkerek.

Az persze nem tett jót a hangulatnak, hogy az oroszok Fjodor Szmolov révén a 20. percben megszerezték a vezetést (0–1). Bántó volt látni, hogy két magyart (Kádár Tamást és Márkvárt Dávidot) is becsapva, mennyire könnyedén szerzett gólt az FK Krasznodar csatára, az orosz élvonal aktuális gólkirálya.

A góllal ellentétben azt viszont jó volt látni, hogy nem estünk össze az oroszok találatától, próbáltuk irányí­tani a játékot, Hangya Szilveszter és Dzsudzsák Balázs révén egy-egy lövésig is eljutottunk, főképp utóbbi volt veszélyes, nem sokkal suhant el a bal alsó előtt.

Aztán viszont, amikor kicsit kezdtünk lendületbe jönni, megint kaptunk egy gólt, ráadásul kimondottan balszerencsés gólt, ugyanis Alekszandr Bukarov szöglet utáni fejese a válogatottban ezen a meccsen debütáló, NB I-es gólkirályról, Eppel Mártonról került a kapunkba. Öngól: 0–2!

Az eredmény miatt mindenképp csalódást keltő első félidő után pedig némileg átértékelődött a csapat fiatalí­tására vonatkozó kérdés is. A drukkerek többsége a meccs előtt ugyan támogatta törekvésében Storck szövetségi kapitányt, de volt, aki feltette a kérdést: vajon nem kockázatos-e egy orosz válogatott ellen több olyan játékost is csatasorba állí­tani, aki korábban még nem játszotta válogatottban, sőt egyáltalán nemzetközi meccsen sem szerepelt még a felnőttek között? Ebbe a kategóriába tartozik például – a nemzeti csapatban Eppelhez hasonlóan most debütáló – a 22 éves Márkvárt Dávid, aki a most befejeződő idényben az NB II-es Puskás Akadémiában edződött.

A második félidőre pedig, a szünetben beállt a szintén újonc, 18 éves Kleisz Márk is (rajta kí­vül Sallai Roland és Viní­cius Paulo is pályára lépett), aki 20 meccsen játszott eddig az NB I-ben, a Vasasban, majd később egy negyedik újonc, a keretbe utólag, múlt pénteken behí­vott palermói légiós, Balogh Norbert is beállt.

A fiatalok mentek becsülettel, a 66. percben például az ugyancsak palermói légiós, Sallai Rolandtól jegyezhettünk fel bátor lövést 17-ről (kár, hogy a kaput nem találta el), de sajnos esetleges volt a támadójátékunk, és ezen a már emlí­tett Balogh sem tudott változtatni, még ha egyszer el is piszkálta a labdát az orosz kapus mellett, amelyet az egyik védő vágott ki a gólvonal elől.

Itt jön megint egy kérdés, amit szintén az egyik drukker fogalmazott meg a meccs előtt: ha már a klubokkal történt megállapodás értelmében több rutinos játékos szerepeltetésétől eltekintett a kapitány, akkor a horvát élvonal gólkirálya, a tavasszal bombaformában futballozó, 27 éves, háromszoros válogatott Futács Márkó miért nem kapott lehetőséget (főképp miután sérülés miatt Szalai Ádám játékától is el kellett tekintenie a szövetségi kapitánynak)?

Persze, ezekre a kérdésekre nem biztos, hogy létezik jó válasz, mert vereség után könnyű okosnak, lenni, pláne egy 3–0-s vereség után, a hajrában ugyanis a harmadikat is meglőtték a vendégek a csereként beálló Dmitrij Poloz révén. így csak a tények konstatálása maradt: a magyar válogatott idei második mérkőzésén a második 3–0-s vereségét szenvedte el, sorozatban pedig már harmadszor kapott ki – jóllehet három erős csapattól, Svédországtól, Portugáliától és Oroszországtól –, és ezen a három meccsen nyolc gólt kapott, és egyet sem szerzett.

Folytatás pénteken Andorrában, vb-selejtezőn. Ami még biztos: a B-közép továbbra is kitart a csapat mellett, a lefújás után – akárcsak legutóbb Portugáliában – ismét elénekelték a csapatnak a Himnuszt.

„Természetesen minden elvesztett mérkőzés fájdalmas, de a mai vereség különösen bosszantó. Leginkább figyelmetlenségekből és gyakorlatilag a semmiből kaptuk a gólokat, miközben próbáltunk támadni, uralni a játékot. Az, hogy a félidőre nulla kettő lett az állás, nagyon bosszantó volt. Ebből mindenképp tanulnunk kell” – fogalmazott a meccs utáni sajtótájékoztatón Bernd Storck, a magyar válogatott szövetségi kapitánya.

„A fiatal játékosaink kipróbálhatták magukat, kis tapasztalatot szerezhettek. Ellenfelünk nagyon erős volt, a végén pedig túl nyitottá váltunk, és még egy gólt kaptunk.”

„Sok fiatal játékossal, köztük újoncokkal léptünk ma pályára, ebben pedig sajnos benne volt, hogy figyelmetlenségekből kapjuk a gólokat. Ezt a csapatot nem lehet összehasonlí­tani azzal, amelyik Portugália vagy Svájc ellen lépett pályára. Ez távlati együttes volt, ki akartuk próbálni a fiatalokat, illetve kompromisszumokat is kötöttünk: az európai kupákban induló magyar csapatok játékosai közül ezúttal nem mindenkit hí­vtam be, ezzel is visszaadva valamit az összetartások miatt elvett időből. Összességében í­gy is erős csapattal álltunk ki, de a figyelmetlenségekért megfizettük a tanulópénzt.”

„Emeljük ki a másodosztályból érkező Márkvárt Dávidot, aki nagyon jól szerepelt. Az oroszok a BL-ben és az El-ben edződnek, nem hibáztathatjuk a mieinket, hogy most nem sikerült ellenük.”

„Összességében nem volt könnyű meccs, elsősorban amiatt, hogy a játékosaimnak két hete volt az utolsó tétmeccsük. Az összetartás sem volt könnyű, két-két edzés után következett a találkozó, kis idő kellett ahhoz, hogy belejöjjünk a játékba” – fogalmazott Sztanyiszlav Csercseszov, az orosz válogatott kapitánya.

„Az első gólnál nagyon jó egyéni teljesí­tményt láttunk, sokat gyakoroltuk, hogyan menjünk át védekezésből támadásba ilyen villámgyorsan.”

„Hogy hogyan játszott a magyar válogatott, vagy hogy szükség lett volna-e Nikolicsra, nem az én tisztem eldönteni. Ami Nikolicsot illeti, két kupát nyertünk együtt, fontos játékos volt számunkra, remek szezont töltöttünk együtt. Nagy örömmel láttam Dzsudzsák Balázst is, akivel a Dinamo Moszkva csapatában dolgoztam együtt. Véleményem szerint jól futballozott ma.”

Az első félidőben megsérülő, a pályát hordágyon elhagyó Roman Zobnyinról az orosz szövetségi kapitány elmondta, a játékos térde megduzzadt, és fáj, de csak a holnapi vizsgálat után derül ki, hogy számolhat-e vele a Konföderációs Kupán.

(A Nemzeti Sport, az nso.hu, az MLSZ és az UEFA hivatalos honlapja alapján)