Schlosser Imre

14 hozzászólás a(z) Schlosser Imre bejegyzéshez

  • SLÓZI Bá AZ Orosházi MTK edzője volt ‘1947.01. 01-töl 1947.06.1o.ig a megyei .I.o.-ban A fia is itt volt vele de nem védett Én akkor 12 éves voltam a szüleim a szakosztályban dolgoztak Apám jegyzö anyám pénztáros volt.Nagyon barátságos kedves ember volt.Nagyon kedvelték a szurkolok.

  • Mindenkinek köszönöm! Apai nagyapaámról a megemlèketèseket, Solymosi-Schlosser-Imre.

    • “…
      Az öreg harsányan derült a jól sikerült csí­nyen, másnapra pedig igazi bőrlabdával lepte meg a gyerkőcöket…”

      A szegénység (rongylabdí val jí tszottak a gyerekek még és még apí m korí ban (1930-as évek végén, 1940-es évek elején egy “igazi” bôrlabda kincs Volt) nem okvetlen a tehetségnek az oka
      de jò talaja.

      A görbe lí b ùgy tûnik nem Volt akadí ly akkoriban a jí tékos klasszisí nak.

      A WAC-ní l a hìres Studnickí nak is görbe lí ba Volt és hasonlòan gyí rtotta mégis a gòlokat.

      • Honnan tudsz ilyeneket? A Studnicka azt hiszem, az első osztrák sztár volt, és tényleg görbe lábakkal, mint Slózi … Látod, mi még tudunk ilyeneket, pedig egyikünk sem élt még akkor …

        • lacimadí r, kérdésedre ví laszolva: a labarùgí snak is vannak szentjei, ezért feladat és élvezet meg életre szòlò tanulsí g is mindent tudni ròluk.

          Azok a ma mí r talí n elfeldedett, de egyszer hìres labadrùgòk, magukban foglaljí k a szurkolòk elragattatí sait és örömeit (vagy épp bosszantí saikat is).

          Velük elevenednek fel azok az évek.

          Ezzel vegyül a hôskor nemzeti érzésvilí ga is, amelyet most akarnak megint felelevenìteni.

          A Szent Erzsébet mí r “nemzeti” szent Volt, miközben egy szent ígoston még magí ròl csak suttogva vallotta, hogy valòban afrikai.

          Szivesen feltenném neked azt a kérdést, hogy eleinte mí r (példí ul a Fradi) nemzeti érzésûek voltak a labdarùgòk, vagy csak a hìrnév és a pénz érdekelte ôket.

          Mikor nôtte ki a Fradi a 9-ik kerület szûk kereteit és mikor lett belôle a “nemzet csapata”.

          Tudom, nehéz kérdés. Gondolom Te dudsz ví laszt rí .

          • Kedves László, fogalmam sincs. Kezdetben minden klub a legszűkebb pátriájában mozgott (saját város/falu, nagyvárosokban kerület), logikusan mindenki a saját fiainak szurkolt … szerintem, de ezt pl. YSE százszor jobban tudja, először az 1910-es évek elején léptük túl a “Franzstadt” határait, amikor már a BTC lehanyatlott, és csak z FTC és az MTK maradt … a Slózi korban …
            másodszor: közép-európai specialitás (magyar, osztrák, cseh), hogy még az ún. országos bajnokságok kií­rása után is a főváros csapatai uralkodtak … ezért vidéken (nem a fővárosban), mindenkinek volt egy kedvenc fővárosi “nagycsapata” a saját városának / falujának csapatán kí­vül. Ez már a ’20-as évek.
            A rádió rengeteg sporthí­rt kezdett sugározni. Amit addig csak az újságból olvashattak, elkezdték hallgatni.
            3./ A Ferencváros érte el a legtöbb sikert Európában és Európán kí­vül akkoriban a magyar (és nem csak magyar!) csapatok közül. KK-győzelmek, Uruguay legyőzése stb. -- ez már a ’30-as évek. Logikusan a 7-8 millió nem Budapesten élő, és a 3-4 millió nem Magyarországon élő magyar elsődlegesen a Fradival kezdett azonosulni, mint olyan csapattal, amely diadalt és hí­rnevet hoz Magyarországnak.
            Igazán EKKOR alakult ki a világra kiterjedő FRADIZMUS, szerintem.
            4./ A háborús években, miután az MTK-t megszüntették (megszűnésre kényszerült), maradt a Fradi és az Újpest, mint fővárosi nagycsapat -bár, akkor Újpest jogilag-közigazgatásilag még nem tartozott Budapesthez-! A Fradi régebbi sikerekkel dicsekedhetett, több is volt a trófea, végigverte többször Dél-Amerikát, tehát a vidék ember (és a fronton harcoló, ezt nagyapámtól tudom!) inkább Fradistának vallotta magát, mint újpestinek. A Fradi névben már megvan az, hogy túllép a kerületen, í­gy egy vidéki ember nem úgy tette fel a kérdést, hogy: Mi vagy: “Ferencvárosi vagy újpesti?” -- mert egy olyannak, aki esetleg életében nem járt Budapesten, ennek nem sok értelme lett volna. De ha úgy kérdezik, hogy “Fradista vagy újpesti”, akkor egyértelmű! Ő nem újpesti, hanem fradista! Mert ahhoz nem kell ferencvárosinak lenni!
            5./ A Rákosi-korszakban, a gyalázatos ÉDOSZ és Kinizsi időben pedig egyértelműen az ellenállás szimbólumává vált, ha fradista lett valaki. Nem adtak érte jó pontot. 😀
            6./ a’61-as-’70-es évektől pedig a tömeg élvezte (én is), hogy bárhova megyünk, LEGALÁBB annyian vagyunk, mint a hazai szurkolók, csak általában hangosabbak. Budapesten pedig elsöprő fölény. 😀 Fazekas “Kapa” nyilatkozta vagy 40 éve, hogy az Újpest azért nem szeret a Népstadionban játszani, mert rossz, ha egy Fradi -- Dózsán a 80000-ből 72000 ellenük szurkol. Ő mondta!
            Azóta nem tudom … jött a rendszer(gengszter-)váltás, és a magyar futballszurkolók összlétszáma kb. a felére apadt, í­gy a mieink létszáma is. Persze, még mindig mi vagyunk a legtöbben, de az utóbbi 20-25 évben sok olyan esemény történt, ami miatt már nem is érezte jól magát annyira egy Fradista … még ha jöttek a győzelmek, esetleg akkor sem …
            Ennyit tudok mondani, nem vagyok szakember, nem vagyok (sport)történész …

            • Kedves lacimadí r.

              Azért ezzel a Te ví laszodal egy szakember, vagy épp Sport történész Sem vallana szégyent.

              Sok ùj dolgokat tudhattam meg, amit az ember csak akkor tud meg, hogy ha “Insider”-ektôl kérdezi meg ôket.

              Vajon a “Magyar” (M-T-K), ha nem semmisül meg szurkolòtí borí nak jò nagy része, vetélytí rsa lett-e volna az FTC-nek a “nemzeti” csapat cìm elnyerésében ?

              Hiszen a 10-es évek végén egészen a 20-as évek közepéig a Fradit mí sodik helyre tudta kényszerìteni.

              A siker — ahogy ezt olvasni tudtam ìrí sodban — nem kis tényezôje annak, hogy a szurkolò elfogadja a “nemzetet képviselô” csapatként egy csapatot.

              A sikeres futballistí k pedig hozzí jí rulnak, nemzetközi sztí rokként, ehhez nem kis mértékben.

              A tiszta, a tisztí zott és a közöségesen í ltalí nosan elfogadott szerepkör pedig nem utolsò sorban szintén, ìgy ìrod, a siker harmadik oldala. A Fradi mint gyôzedelmes, a Fradi mint az ellení llí s csapata, a Fradi a legtöbb szurkolòkkal rendelkezô csapat.

              Ahogy ìrod, “amilyért nem érezte jòl magí t a szurkolò” az a legutòbbi tényezô miatt van ìgy.

              Mí r nincs egy olyan Fradi, amelynek rendezett szerepköre lenne és ezért nehezebb az érzelmi azonosulí s vele.

  • A Postí s elleni “gyümölcsérést” mindig szivesen olvasom ùjra és ùjra.

    Milyen csodí los élvezett lehetett akkor, a Fradi lelkes, lelkesedô és lelketoltò közönségének mint olyan jí tékos jí tszani, amilyen Schlosser Imre Volt.

    Kí r, hogy nem maradt rí nk filmfelvétel (vagy van ?), ahol bemutassa a cseleit.

    Schuszter-csel … Schlosser-csel ? Legalí bb a Schuszter-cselnek neve is Volt és ismerték (és élvezték) a szurkolòk.

    A labdarùgí s elveszìtette naivsí gí t. Az amatörkorszakot a profizmus bevezetésekor sokan visszasìrtí k.

    Vajon igazuk Volt-e ?

    Nagyon szépen és hí lí san nyilatkozik Schlosser Imre az akkori Fradi-szurkolòkròl is.

    Megvendégelés, meghìví s. Mí r egy kicsit sok is tûnt Schlossernek itt-ott mí r. De szìvesen “tûrte”, mit lehet mí st tenni egy közönségtôl, mely szìvbôl szerette csapatí t és ìgy Schlosser Imrét is.

  • Lóránt! Ez nagyon jó. 🙂

  • YSE, akkor is Fradista mí­tosz volt és marad! Talán az első magyar világsztár volt. Igazad van, “áruló” lett, mert átlépett a nagy riválishoz, de (!!!) ne felejtsük, hogy tombolt a világháború, már ’14 augusztusában szinte a komplett csapat behí­vót kapott. Brüll Alfréd viszont nagyon sok mindent el tudott intézni, többek között Jimmy Hogant kihozatta az internálásból. Ha választani kell, hogy esetleg hősi halott leszek a fronton, vagy a kor legjobb európai csapatában játszom … hát … Mellesleg állí­tólag -- mint már oly sokszor történelmünkben -- a Fradi akkori vezetésének is volt némi köze az ügyhöz!

  • Ő volt az első, aki 1915-ben elcserélte a “kenyeret” a “zsemlyéért”. Nagy focista volt, de EZÉRT nem lehet fradista példakép. Mert ő nem kényszerből ment el, mint már előtte néhányan és utána jóval többen…

  • Vajon lesznek még hozzá hasonló,nemzetközileg is elismert sztár játékosaink?Szomorú,hogy hova jutott a magyar futball.Hajdanán világsztárok játszottak itthon,ma pedig még az europai középmezöny alját sem érik el a focistáink.
    A mai fiataloknak talán többet kellene mesélni Slóziról és a arról,hogy régen ezek a nagyszerű játékosok mekkora alázattal,odadással voltak a Fradi és a labdarúgás iránt.
    Úja kellenének olyan emberek ,mint Dalnoki Jenő aki mindig talált í­bőt arra,hogy elmondja az akkori fiataloknak,hogy elöttük kik is viselték a Fradi mezt.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

OLDALAK
03.17.14:45 TV:M4Sport
03.31.18:00 TV:M4Sport
04.03.20:00 M4 Sport MK-negyeddöntő
04.07.14:45 M4 Sport
Novák Dezső utánpótlás emléktornák
04.14.16:30 M4 Sport
Categories
FOTELSZURKOLÓ